Koha është gjithçka: sekretet e vizitës së Asadit në Teheran

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Maj 30, 2022, 12:07 a.m.

Është e panevojshme të thellohemi në spekulime të dyshimta me parashikime të pasakta, por mund të thuhet se ky qershor do të jetë vërtet i nxehtë. Ngjashëm me "qershorin" e shumtë që kanë dëshmuar shpërthimin e shumë luftërave gjatë 75 viteve të fundit në rajonin arab…

Që nga fillimi i luftës brutale kundër Sirisë në vitin 2011, presidenti sirian Bashar Assad rrallë ka udhëtuar jashtë vendit. Këto vizita të rralla jashtë vendit; Është llogaritur dhe projektuar me kujdes për të diskutuar çështje strategjike me rëndësi të madhe politike, ushtarake dhe ekonomike.

Assad i ka kufizuar këto vizita vetëm në dy kryeqytete, Moskë dhe Teheran, gjatë dekadës së fundit. Përjashtimi i vetëm ishte udhëtimi i tij i befasishëm në Abu Dhabi, kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, marsin e kaluar, pas një vizite të Emirateve të Bashkuara Arabe në Damask muajt e fundit.

Në këtë kontekst, çdo udhëtim jashtë vendit të Presidentit të Sirisë tërheq gjithmonë vëmendjen. Vizita e tij në Teheran, e cila u zhvillua të dielën e kaluar, ku u takua me liderin suprem iranian Ali Khamenei dhe presidentin iranian Ibrahim Reisi, u mbajt sekret deri në kthimin e tij në Damask për arsye sigurie. Është e panevojshme të shpjegohet arsyeja pse vizita u mbajt e fshehtë, aq më tepër që ky person ishte një objektiv i Shteteve të Bashkuara dhe shtetit pushtues izraelit.

Dihet pak për këtë vizitë, pasi palët i dhanë mediave vetëm fotot e dy takimeve të Asadit me Khamenein dhe shefin e tij. Megjithatë, koha e kësaj vizite mund të na tregojë shumë për qëllimin e saj.

Arsyet e vizitës së Asadit në Teheran mund të përmblidhen në pesë pikat e mëposhtme:

Së pari: Vizita përkoi me nisjen e manovrave më të mëdha ushtarake izraelite të këtij lloji, që po zhvillohen pranë kufijve sirian dhe libanez, mes raporteve dhe thashethemeve për përgatitjet për një luftë të madhe në Boshtin e Rezistencës, veçanërisht kundër Sirisë, Iranit dhe Hezbollahut. . Tel Avivi është në kontrollin e shqetësimit nga fuqia në rritje e këtij Boshti, paaftësia e Izraelit për të ndikuar në bisedimet e Vjenës dhe afërsia e ngushtë e Iranit për të përvetësuar aftësinë e armëve bërthamore.

Së dyti: Sayyed Hassan Nasrallah, Sekretari i Përgjithshëm i lëvizjes së rezistencës libaneze Hezbollah, në fjalimin e tij në Ditën Ndërkombëtare të Kudsit (29 Prill), konfirmoi se Irani dhe aleanca e tij e rezistencës do të hakmerren kundër çdo sulmi izraelit në Siri. Sayyid Nasrallah theksoi se ideja e "përgjigjes në kohën e duhur dhe në vendin e duhur" është larguar në mënyrë të pakthyeshme, gjë që kërkon sigurimin e nivelit më të lartë të koordinimit sirian-iranian në përgatitje për një konflikt të ardhshëm që mund të kthehet në një konflikt të plotë nga lufta në tokën siriane.

Së treti: Libani është gati të hyjë në një fazë kritike dhe të ndjeshme duke filluar nga 15 maji, kur do të zhvillohen zgjedhjet parlamentare, e cila është e mbushur me ndërhyrje të huaja, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara, Franca, Arabia Saudite dhe Irani. Nëse rezultatet e këtyre zgjedhjeve nuk përputhen me llogaritjet e disa partive të brendshme dhe mbështetësve të tyre jashtë vendit, kjo mund të çojë në konflikte politike dhe ushtarake.

Së katërti: Pas fillimit të operacionit ushtarak rus në Ukrainë, gjeografia arabe dëshmoi rregulla të reja të angazhimit politik dhe ushtarak që mund të çonin në një ndryshim dramatik në aleancat rajonale dhe ndërkombëtare. Ne pamë afrimin e Egjiptit, Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe me Rusinë dhe një përshkallëzim të mprehtë i tensioneve me aleatët e tyre historikë Shtetet e Bashkuara, pasi shtetet arabe hodhën poshtë së fundi kërkesën e Uashingtonit për të ulur çmimet duke rritur prodhimin e gazit dhe naftës dhe kërkesën e Rusisë për të kompensuar ndërprerjen e energjisë elektrike në Evropë.

Së pesti: Siria po përballet me një krizë serioze energjetike për shkak të pushtimit të puseve të gazit dhe naftës nga SHBA në lindje të Eufratit dhe rrethimit dhe bllokadës mbytëse që ka vendosur në të gjithë vendin. Me fillimin e muajve të nxehtë të verës, qytetet e Sirisë janë zhytur në errësirë ​​për shkak të ndërprerjeve të energjisë elektrike, ndërsa Irani është i vetmi gjaku i Damaskut.

Është e panevojshme të thellohemi në spekulime të dyshimta me parashikime të pasakta, por mund të thuhet se ky qershor do të jetë vërtet i nxehtë. Ngjashëm me "qershorin" e shumtë që kanë dëshmuar shpërthimin e shumë luftërave gjatë 75 viteve të fundit në rajonin arab…

Është e qartë se pas luftës Rusi-Ukrainë, Moska e pa Damaskun dhe Teheranin si aleatë të besueshëm dhe Izraelin si një mik mosmirënjohës që mbështeti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe qëndroi hapur në anën e Amerikës. Ndërsa Tel Avivi fillimisht u përpoq të pozicionohej si një vëzhgues i paanshëm i konfliktit, ky nocion u shpërbë shpejt kur Ministri i Jashtëm Yair Lapid denoncoi "pushtimin rus" si një "krim lufte".

Dueli i përshkallëzuar i fjalëve midis Rusisë dhe Izraelit mund t'i ketë dhënë Iranit dhe Sirisë dritën jeshile për t'iu përgjigjur çdo sulmi izraelit, duke hequr kështu ndalimin e Ushtrisë Arabe Siriane për përdorimin e raketave ruse "S-300" kundër sulmeve ajrore izraelite.

Pritja e fundit e Moskës ndaj një delegacioni të Hamasit duket se forcon pikëpamjen se qëndrimi i Rusisë ndaj Izraelit mund të ndryshojë. Nuk dihet ende nëse ky është një ndryshim i madh i politikës apo thjesht një paralajmërim i ashpër për të penguar Tel Aviv.

Sulmi tjetër i madh i Izraelit ndaj objektivave iraniane në tokën siriane, nëse ndodh, mund të jetë një provë e vërtetë. Dhe ne e presim rezultatin e kësaj me shumë emocion dhe shpresë.Burimi : The Cradle