Abu Dhabi paralajmëroi: Sa më shumë “Izrael”, aq më shumë raketa!

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Shk. 13, 2022, 4:17 a.m.

Ky refuzim do të thotë, në shikim të parë, se "aleati" izraelit nuk i beson homologut të tij nga Emiratet ose aftësisë së tij për të mbrojtur veten, këto sisteme dhe sekretet e tyre. Nuk mund të thuhet se Tel Avivi pret që Abu Dhabi të zbulojë sekretet e tij; përkundrazi, kjo do të thotë që Izraeli nuk përjashton mundësinë e një pushtimi të Emirateve nga një palë e tretë, e cila mund të kapë sistemet e veta ushtarake dhe të deshifrojë sekretet e tij teknologjike.

Disa orë pas vizitës së parë zyrtare të presidentit izraelit në Abu Dhabi, lëvizja jemenase e rezistencës Ansarullah qëlloi me raketa balistike në zonat e synuara në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Pyetjes se si Houthi-t do t'i përgjigjeshin rolit ushtarak dhe logjistik të Izraelit në luftën Saudi-Emirate të Bashkuara Arabe në Jemen, iu përgjigj përmes disa raketave të kohëve të duhura. Tani shtrohet pyetja, si do të përgjigjen të dyja palët?

Zyrtarët më të lartë të Izraelit dynden në Abu Dhabi këto ditë. Vizita e kryeministrit Naftali Bennett muajin e kaluar u pasua nga një imazh i aeroplanit të presidentit izraelit Isaac Herzog duke kaluar hapësirën ajrore saudite përpara se të ulej në aeroportin e Abu Dhabit, një video e së cilës u shfaq shpejt në mediat sociale.

Atje, Herzog u prit drejtpërdrejt nga Princi i Kurorës dhe Zëvendës Komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed B. Zayed (MbZ).

Vizita, të cilën Herzog e përshkruan si "historike", erdhi vetëm disa ditë pasi Emiratet e Bashkuara Arabe u bombarduan nga Jemeni me raketa balistike hakmarrëse dhe drone. Sistemet e mbrojtjes tokësore dhe ajrore të Emirateve nuk ishin në gjendje t'i rezistonin shumicës së raketave, kështu që lundrimi i fluturimit u ndërpre për pak kohë në aeroportet e Dubait dhe Abu Dhabit dhe rezervuarët e karburantit shpërthyen në një rafineri në pronësi të gjigantit të naftës ADNOC.

Që kur Marrëveshjet e Abrahamit të shtatorit 2020 u nënshkruan nën presionin e fortë të SHBA-së, izraelitët janë rreshtuar në turma për të vizituar Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila deri më tani ka pritur më shumë se dyqind mijë izraelitë.

Vizitorët izraelitë duket se kanë krijuar më shumë probleme për vendin pritës sesa fitime dhe përfitime. Gazetat hebraike dokumentuan gjerësisht krimet e tij në Emiratet, të cilat përfshinin vjedhje, mashtrim, drogë dhe pastrim parash.

Por Herzog nuk është në një "turne faljeje". Në vend të kësaj, u vunë në dukje vërejtjet e tij për luftën brutale të nisur në Jemen nga mikpritësit dhe partnerët emiratas. Presidenti izraelit dukej i etur për të "dënuar sulmet me raketa Houthi që synojnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe kërcënimet ndaj sovranitetit të vendit nga grupet terroriste dhe të konfirmojë gatishmërinë e tyre për t'iu përgjigjur kërkesave të sigurisë".

Ne nuk e dimë se çfarë mendon shteti pushtues izraelit se mund të bëjë për të mbrojtur Emiratet e Bashkuara Arabe, sigurinë dhe stabilitetin e tij, apo si beson se mund të ketë sukses aty ku SHBA dhe aleatët e saj në NATO dështuan.

Kur raketat balistike të Ansarullahut shënjestruan 3,500 ushtarë amerikanë dhe britanikë në Abu Dhabi më 24 janar, dhe bazën Al Dhafra, e cila është shtëpia e baterive amerikane Patriot dhe dhjetëra sistemeve raketore për sistemet e tyre më të avancuara THAAD, këta ushtarë ishin në gjendje të arratiseshin vetëm në strehimoret e tyre për sigurinë e tyre.

Ushtria izraelite, të cilën ata mburreshin për pathyeshmërinë, u mund dhe u poshtërua disa herë: e para në vitin 2000, kur u largua në mënyrë të njëanshme nga Libani jugor pa një marrëveshje; e dyta, në luftën e Libanit të Jugut në korrik 2006; i treti në Betejën e Shpatës së Jerusalemit në maj 2021. Në këtë të fundit, kryeministri i atëhershëm Benjamin Netanyahu iu lut presidentit amerikan Joe Biden që të ndërmjetësonte në ndërhyrjen e qeverisë egjiptiane për të ndaluar luftën në ditën e saj të njëmbëdhjetë.

Më shumë se 1500 kilometra nga Abu Dhabi, a mundet kjo ushtri të mbrojë Emiratet dhe t'i sigurojë siguri dhe stabilitet? A do të përballet ajo me "agresionin" fiktiv të Iranit siç pretendojnë dhe kryejnë zyrtarët izraelitë?

Tel Avivi po shet një iluzion tek Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera arabe që kanë nënshkruar një traktat paqeje me të. Izraeli angazhohet në mënyrë cinike me arabët nën maskën e 'paqes' - duke u fokusuar në marrjen e çdo avantazhi përmes shantazhit, vjedhjes, kërcënimeve dhe zhurmës.

Në rastin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Izraeli po punon për të larguar një shqetësim të dyfishtë - i pari për disa Emiratet dhe i dyti për shumicën e izraelitëve - me fuqinë në rritje të Boshtit të Rezistencës në rajon dhe aftësitë e tij masive dhe të avancuara raketore.

Të dielën, analisti ushtarak izraelit Alon Ben David shpjegoi në një artikull në Maariv pse qeveria izraelite refuzoi një marrëveshje armësh prej 3.5 miliardë dollarësh me Emiratet e Bashkuara Arabe. Kjo marrëveshje përfshinte transferimin e "Iron Dome" dhe "David's Slingshot". E thënë thjesht, Tel Avivi kishte frikë se këto teknologji të ndjeshme të sistemeve do t'u zbuloheshin Houthi-ve në Iran dhe Jemen. Emiratet e Bashkuara Arabe që atëherë kanë gërryer rrugët e Koresë së Jugut në kërkim të alternativave.

Ky refuzim do të thotë, në shikim të parë, se "aleati" izraelit nuk i beson homologut të tij nga Emiratet ose aftësisë së tij për të mbrojtur veten, këto sisteme dhe sekretet e tyre. Nuk mund të thuhet se Tel Avivi pret që Abu Dhabi të zbulojë sekretet e tij; përkundrazi, kjo do të thotë që Izraeli nuk përjashton mundësinë e një pushtimi të Emirateve nga një palë e tretë, e cila mund të kapë sistemet e veta ushtarake dhe të deshifrojë sekretet e tij teknologjike.

Ekziston edhe një arsye tjetër që nuk duhet anashkaluar për bllokimin e transfertave të armëve nga Tel Aviv: Udhëheqja izraelite nuk dëshiron të përfshihet drejtpërdrejt dhe publikisht në luftën e Jemenit. Ai e di mirë se ofrimi i ndonjë ndihme të rëndësishme ushtarake ose të sigurisë për Emiratin mund të ekspozojë thellësitë e Izraelit ose anijet e tij në Detin e Kuq, përmes të cilit kalojnë 80 për qind e eksporteve të tij, ndaj hakmarrjes me raketa të Ansarullahut.

Distanca midis Sanaa dhe Abu Dhabi (1500 km) është e njëjtë me distancën midis Saada dhe Eilat, dhe kushdo që mund të godasë njërën nuk do të hezitojë të qëllojë tjetrin sipas rastit.

Të hënën, presidenti izraelit do të hapë pavijonin e vendit të tij në 'Expo 2020' në Dubai. Sipas disa zëdhënësve të Ansarullahut, kjo ekspozitë shumë e ekzagjeruar e Emirateve të Bashkuara Arabe do të jetë një nga objektivat e mundshme të sulmeve raketore nëse Emiratet e Bashkuara Arabe vazhdojnë të ndërhyjnë në dy konflikte kyçe në provincat Marib dhe Shabwa.

Emiratet e Bashkuara Arabe bënë dy gabime strategjike. Së pari, ajo u përfshi në luftën e Jemenit shtatë vjet më parë. E dyta është nënshkrimi i Marrëveshjeve të Abrahamit dhe normalizimi i marrëdhënieve me shtetin okupator izraelit.

Gabimi i parë e konsumoi atë materialisht dhe moralisht, i dyti përbënte një kërcënim ekzistencial për sigurinë dhe stabilitetin e tij.

E thënë thjesht, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë vënë bast për aleatët e këqij. Humbjet e njëpasnjëshme izraelite, tërheqja e afërt nga Azia Perëndimore pas daljes poshtëruese të SHBA-së nga Afganistani dhe rezultati i afërt i bisedimeve bërthamore të Vjenës, qofshin ato negative apo pozitive, nuk do të pengojnë aspak përparimin rajonal të Iranit, duke ulur shanset e tyre për të fituar.Burimi : The Cradle / Medya Şafak