Rregullat e reja të angazhimit të Iranit

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Mars 23, 2022, 12:07 a.m.

Hakmarrja me raketa kundër objektit MOSSAD në Erbil mund të ndryshojë rregullat e lojës. Kjo do të nënkuptonte një ndryshim të madh në rregullat e angazhimit dhe duhet të merret parasysh. Epokës amerikane po i vjen fundi dhe lufta e SHBA-së në Ukrainë mund të jetë e fundit. Aleatët në botën arabe dhe mbështetësit e Izraelit duhet të jenë të shqetësuar. Ka edhe më shumë!

Të dielën, Garda Revolucionare iraniane (IRGC) mori zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin që synonte 'qendrat strategjike' të agjencisë izraelite të inteligjencës së jashtme MOSSAD në Erbil, Iraku verior. Në deklaratë thuhet se sulmi është kryer duke përdorur një duzinë raketash balistike të lëshuara nga territori iranian.

Sipas mendimit tim, këto raketa nuk shkatërruan vetëm objektin MOSSAD në Erbil. Ato shkatërruan gjithashtu bisedimet bërthamore me gjashtë fuqitë e mëdha në Vjenë. Dhe të mërkurën ata protestuan për vdekjen e raundit të pestë të bisedimeve me Arabinë Saudite në Bagdad, ekzekutimin e 81 njerëzve kryesisht shiitë nga Provinca Lindore.

Më e rëndësishmja, ato sinjalizojnë fillimin e një faze të re të vendosmërisë së Iranit në disa fronte: Kjo shtrihet veçanërisht në frontin izraelit, pastaj në frontin e Jemenit dhe në frontin e Ukrainës.

Qeveria e Erbilit tha se raketat kishin në shënjestër ndërtesën e re të konsullatës amerikane dhe një zonë banimi ngjitur për t'u maskuar dhe mbuluar turpin e saj. Kjo ishte një përpjekje për të shpifur palën iraniane dhe për të hedhur poshtë nënkuptimin se ka një seli të MOSSAD në kryeqytetin e saj. Por nuk ishte bindëse. Qendrat sekrete të inteligjencës, veçanërisht MOSSAD duhet të zhvillohen fshehurazi në banesa ose zona të ngjashme. Përndryshe, nuk kishte gjasa që ai të valëviste flamurin izraelit në një shtyllë përpara ndërtesës.

Çështja kryesore këtu është se Garda Revolucionare u zotua herët të hënën e kaluar të hakmerret pasi Izraeli vrau dy iranianë në sulmin e tij ajror në jug të Damaskut. Në më pak se një javë, ai e mbajti fjalën e tij dhe u hakmor duke iu përgjigjur kritikëve që e tallnin se nuk iu përgjigj sulmeve të mëparshme izraelite. Ai vuri në dukje vazhdimin e këtij qëndrimi, duke kërcënuar një përgjigje 'vendimtare dhe shkatërruese' ndaj çdo veprimi të mëtejshëm izraelit kundër tij. Kjo do të thotë se çdo sulm i ardhshëm izraelit ndaj objektivave iraniane në Siri do të ketë një përgjigje të shpejtë. Doktrina e 'përgjigjjes së duhur në kohën e duhur' me sa duket është braktisur përgjithmonë.

Këto raketa dërguan një mesazh të fortë jo vetëm për Izraelin, por edhe për përfituesin e tij amerikan - nëse ata synonin ndërtesën e re të konsullatës amerikane sipas përllogaritjeve të qeverisë së Erbilit. Kjo faqe u projektua si një zëvendësim i pjesshëm për ambasadën masive të SHBA-së në Bagdad pasi u bë e pasigurt dhe në mëshirën e raketave të fraksioneve të Mobilizimit Popullor. Garda Revolucionare tha në mënyrë efektive: Ne mund t'ju ndjekim kudo që të ikni.

Këtë herë, Ushtria e Gardës Revolucionare iraniane u hakmor kundër vrasjes së anëtarëve të saj, kundër MOSSAD-it në Erbil. Megjithatë, ajo mund të paralajmërojë një politikë të re hakmarrjeje strategjike që mund të shtrihet drejtpërdrejt ose tërthorazi përmes forcave aleate të rezistencës lokale në objektivat izraelite në Palestinën e pushtuar ose gjetkë.

Izraeli është i vetëdijshëm për këtë rivlerësim dhe e ka marrë seriozisht kërcënimin iranian për t'u hakmarrë për vdekjen e dy anëtarëve të IRGC. Ai shpalli gjendjen e alarmit në frontin verior, me supozimin se hakmarrja do të kryhej nga Hezbollahu. Megjithatë, IGRC zgjodhi të mos dorëzonte detyrën, por të godiste qendrën nervore të ndjeshme të Izraelit në Erbil.

Kjo do të nënkuptonte një ndryshim të madh në rregullat e angazhimit dhe duhet të merret parasysh.

Kritikët e Iranit do të pyesnin pse ai kurrë nuk u hakmor në lartësitë e Golanit. Kjo ishte një pyetje logjike dhe me vend, por mund të përgjigjet me një pyetje tjetër: Pse sulmet ajrore izraelite që vranë anëtarë të Ushtrisë së Gardës Revolucionare iraniane u zhvilluan vetëm në Siri dhe jo në Iran apo edhe në Irak?

Po, Iraku është kthyer në një fushë beteje mes Iranit dhe Izraelit. Por çfarë mund të fajësohet për këtë përveç pushtimit amerikan të vendit, i cili u shërben mbi të gjitha interesave të Izraelit dhe u krye me synimin për të zbutur ankthet e tij për një Irak të fuqishëm? Epo, çfarë po bën MOSSAD në Irakun e Veriut? A nuk e pamë flamurin izraelit të varur atje gjatë referendumit të famshëm kurd të pavarësisë dhe tifozët pro-izraelitë që kërcenin nga gëzimi për mundësinë e shpërbërjes së Irakut?

Epokës amerikane po i vjen fundi dhe lufta e SHBA-së në Ukrainë mund të jetë e fundit. Aleatët në botën arabe dhe mbështetësit e Izraelit duhet të jenë të shqetësuar. Ka më shumë!Burimi : Rai al-Youm