Putin dhe Izraeli

nga Abdulbari Atvan | Publikuar në Mars 17, 2022, 1:05 a.m.

Shpresoj se Vladimir Putin e dëgjoi kur Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid tha në televizion se "Izraeli do të jetë në anën e Shteteve të Bashkuara në çdo luftë midis Rusisë dhe Ukrainës dhe gjithmonë do të ndërmarrë hapa të bashkërenduar me aleatët e tij strategjikë amerikanë".

Shpresoj se Vladimir Putin e dëgjoi kur Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid tha në televizion se "Izraeli do të jetë në anën e Shteteve të Bashkuara në çdo luftë midis Rusisë dhe Ukrainës dhe gjithmonë do të ndërmarrë hapa të bashkërenduar me aleatët e tij strategjikë amerikanë". Presidenti rus ka qenë deri tani një nga mbrojtësit më të mëdhenj të këtij shteti pushtues racist dhe ka ndihmuar sulmet e tij të përsëritura në Siri, aneksimin e territoreve palestineze, heqjen e zgjidhjes me dy shtete, masakrën e palestinezëve të pafajshëm dhe " rrethimi i urisë" i dy milionë njerëzve kryesisht pro-rusë në Rripin e Gazës.

Shumica e arabëve e shohin Rusinë si një aleat strategjik, me përjashtim të sundimtarëve të varur nga SHBA, të cilët normalizojnë marrëdhëniet me shtetin pushtues. Ata mbështesin aleancën kino-ruse, e cila synon t'i japë fund hegjemonisë globale të SHBA-së, e cila qëndron pas të gjitha luftërave që i kërcënojnë dhe shkatërrojnë vendin e tyre.

Rusia e trajtoi Izraelin si një mik të besueshëm në kohë të vështira. Si e tillë, ajo e ka lejuar atë të kryejë më shumë se 300 sulme ajrore dhe raketore në Siri në pesë vitet e fundit. Kjo përfshin sulmin e fundit në portin e Latakias, vetëm 50 km nga baza ajrore ruse Hmeimim.

Rusia ka përdorur gjithmonë një milion izraelitë me origjinë ruse që emigruan për të uzurpuar tokën palestineze si një justifikim për të mbyllur një sy ndaj sulmeve pushtuese ndaj objektivave ushtarake dhe civile në Siri që kanë vrarë dhe gjymtuar qindra njerëz, shumica prej tyre civilë. Qëndrimi i ministrit të jashtëm izraelit – dhe kryeministrit të ardhshëm – tregon dështimin dhe naivitetin e këtij qëndrimi. Është gjithashtu një shenjë se politikat ruse ndaj këtij të ashtuquajturi mik, i cili i ktheu shpinën Moskës dhe haptas mori anën e kundërshtarit në një moment shumë të ndjeshëm, duhet të rimendohen.

Rusia dhe Putini duhet ta kthejnë kartën e "një milion izraelitë rusë", shumica johebrenj ose jo çifutë, kundër këtij shteti racist që është armiqësor ndaj atdheut të tyre.

Kur shërbimi arab i RT priti një kolonel rus për të shpjeguar pse Rusia nuk iu përgjigj sulmeve të Izraelit në Siri ose pse nuk e lejoi ushtrinë siriane të përdorte raketat S-300 për t'i zmbrapsur ato, ai tha: "Ne nuk jemi në armiqësi me Izraelin. Ne shkuam në Siri jo për të luftuar Izraelin, por për të luftuar terroristët.”

Ky ekspert ose zëdhënës i qeverisë duhet të na thotë tani nëse deklaratat e Lapidit nënkuptojnë një pranim të nënshtrimit të Izraelit ndaj Shteteve të Bashkuara, apo nëse deklarata e Izraelit se do të mbajë anën e armiqve të Rusisë në çdo luftë është një armiqësi me ta.

Shpresojmë që përgjigja të vijë pa u vonuar shumë.

 

 Burimi : Rai al-youm