Muhamed bin Selman: Turpi i Arabisë

nga Zafar Bangash | Publikuar në Dhj. 3, 2020, 11:41 p.m.

Për shembull, ai e bleu jahtin Serene nga një manjat rus i vodkës për 429 milion euro (500 milion dollarë - dyfishi i çmimit aktual) dhe bleu kështjellën e 14-të të Luigjit pranë Versajës në Francë për 300 milion dollarë. Për pikturën e Leonardo da Vinçit i dha Salvator Mundit 450 milion dollarë.

Zhvillimet në mbretërinë mesjetare nuk po lëvizin në drejtimin e dëshiruar nga princi i kurorës saudite dhe sundimtari de facto, Muhamed bin Selman (MbS). Shumë kohë përpara pandemisë, MbS kishte bërë mjaft dëm në ekonominë e mbretërisë. Ai nisi një luftë çmimesh në mbretëri, e cila varej pothuajse tërësisht nga të ardhurat e naftës, në një kohë kur kërkesa për naftë u shemb në të vërtetë për shkak të pandemisë.

Megjithëse ai kishte hequr të gjithë rivalët e mundshëm për fronin, ai nuk mundi të pastroj duart nga gjaku I Xhamal Kashogxhi. Kashogxhi u vra dhe trupi i tij u coptua në Konsullatën e Përgjithshme Saudite në Stamboll në Tetor të vitit 2018 me urdhër të MbS. Në ditët e sotme, u formua një parti politike nga të mërguarit Sauditë që kërkuan liritë themelore dhe demokracinë.

Të dyja këto koncepte janë një arsye për shkishërim për beduinët e Nexhdit. Ata e shohin veten si pronarë të mbretërisë dhe pasurisë së tyre dhe i përdorin ato si të duan.

(MbS) është shumë i shqetësuar sepse dëshiron të bëhet mbret menjëherë. Babai i Mbretit Salman  85-vjeçar që vuan nga çmenduria, ka njërën këmbë në gropë. Jeta dhe vdekja janë në duart e Zotit, por MbS nuk pret që natyra të shkojë sipas mënyrës së vet. Para se babai i tij të ndërroj jetë, ai dëshiron të eleminojë të gjithë rivalët, real apo imagjinarë. A do të ketë sukses, kjo është pyetja kryesore.

Sidoqoftë, ajo që ngjall armiqësi të thellë është jeta e tij ekstravagante dhe brutaliteti. Pjesa më e madhe e shpenzimeve të tij të ekzagjeruara tashmë diheshin falë internetit. Për shembull, ai e bleu jahtin Serene nga një manjat rus i vodkës për 429 milion euro (500 milion dollarë - dyfishi i çmimit aktual) dhe bleu kështjellën e 14-të të Luigjit pranë Versajës në Francë për 300 milion dollarë. Për pikturën e Leonardo da Vinçit i dha Salvator Mundit 450 milion dollarë.

Le të themi se kemi injoruar blerjet e pronave të tilla si kjo kështjellë në Versajë, të cilën revista Forbes e përshkruan si "shtëpia më e shtrenjtë në botë" ose 620 hektarë tokë e njohur si "Le Rouvray" dhe një orë larg Parisit, por çfarë kupton nga piktura ky beduin që vjen nga shkretëtira?

MbS vazhdoi blerjet e veta ndërsa zbatoi masa serioze shtrënguese për popullsinë e brendshme, duke përfshirë një taksë mbi vlerën e shtuar prej 15% të benzinës, energjisë elektrike dhe sendeve të tjera thelbësore për shkak të rënies së të ardhurave. Në nëntor 2017, ai mblodhi shumë anëtarë të familjes mbretërore dhe i torturoi për disa muaj në hotelin Ritz-Carlton në Riad, duke zhvatur dhjetëra miliarda dollarë. Ai i akuzoi ata për bërjen e pasurisë përmes korrupsionit, e vërtetë, por a i mori MbS paratë e tij në mënyrë të drejtë? Të qenit bir i mbretit nuk i jep atij të drejtën e pasurisë së vendit, pavarësisht nëse ai është një mbret i dashur.

Një vit pas grabitjes së Ritz-Carlton, MbS urdhëroi skuadrën personale të vdekjes për të zhdukur gazetarin XHamal Khashogxhi. Së pari ai u mbyt dhe pastaj u copëtua. Agjentët e inteligjencës turke po ndiqnin konsullatën Saudite në atë kohë dhe zbuluan detaje të vrasjes së tmerrshme. Ata madje e tejkaluan brutalitetin e zakonshëm saudit.

Vrasja e tmerrshme ka krijuar valë tronditëse në të gjithë botën, madje edhe mes kaq shumë gjakderdhjesh dhe vrasjesh masive. Sidoqoftë, bota perëndimore, e cila ishte e interesuar vetëm për të bërë para, shpejt e injoroi vrasjen dhe u kthye në biznes me Arabinë Saudite si zakonisht. Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe Kanadaja vazhduan të shesin armë me vlerë miliarda dollarë banditëve vrasës sauditë. Edhe Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca po ndihmojnë luftën e zhvilluar nga udhëheqësit saudit kundër Jemenit, duke vrarë dhjetëra mijëra civil dhe duke sjellë 24 milion Jemenas në prag të vdekjes nga uria.

MbS ka një anë edhe më të keqe që nuk ka marrë shumë vëmendje deri më tani. Dinastia Saudite është e famshme për mashtrimet e tyre në klubet e natës dhe kazinotë në Evropë. Si princ i kurorës, Fahd b. Abdul Aziz humbi 6 milion dollarë brenda natës në kazinonë Monte Carlo. Ai gjithashtu kishte një dashnore izraelite, e cila ishte punësuar në Bejrut, me shumë mundësi një agjente e Mossad.

Në Arabinë Saudite, është rreptësisht e ndaluar që burrat dhe gratë të ulen në të njëjtin vend. Vërtetë, këto kufizime janë lehtësuar pak vitet e fundit, por ajo  vazhdon të mbetet një shoqëri tepër tradicionale. Në vitin 2015, Arabia Saudite ishte ende e kontrolluar fort politikisht, shoqërisht dhe moralisht.

Menjëherë pasi Salman u bë mbret dhe emëroi MbS si ministër të mbrojtjes, princi i ri vendosi të bënte një aheng për miqtë e tij. Në vend që të shkonte në Londër ose Paris, për të cilin ai kishte frikë se do të kapej nga mediat, ai zgjodhi një ishull të largët në Maldive.

Të përhapura në qindra ishuj në Oqeanin Indian, atollet e Maldivit po fundosen. Sidoqoftë, kjo nuk i pengoi udheheqesit t'i kthenin këto grumbuj rëre në vendpushime. Çmimet varionin nga disa qindra deri në mijëra dollarë për një natë, në varësi të standardit dhe nivelit të shërbimit të objektit.

MbS mori me qira ishullin Velaa për 50 milion dollarë për një muaj! Ai ftoi një grup të dalluar miqsh për t'u argëtuar. Nga kryeqyteti i Maale, të ftuarit arritën në Velaa me aeroplan. Turistët mund të hipnin edhe në anije.

Disa nga DJ dhe reperë më të mirë në botë u sollën gjithashtu në këtë ishull të mëkatit për t'i argëtuar ata çdo natë. Dhe pastaj kishte edhe shumë vajza evropiane të importuara për të argëtuar mysafirët dhe për të përmbushur dëshirat e tyre.

Këtu djali i një "Shërbëtori të Dy Xhamive të Shenjta", i cili ishte vetëm 29 vjeç, ishte zhytur në një sjellje kaq të neveritshme. Sidoqoftë, ata që e njihnin dinastinë Saudite nuk ishin të befasuar nga kjo. Imoraliteti, vjedhja dhe mizoria janë në gjenet e tyre.

Ndërsa MbS u zhyt në mëkate dhe e pagoi atë me pasurinë e vjedhur, ai ishte i vetëdijshëm se përhapja e lajmit nuk do të pritej mirë në mbretëri. Për këtë arsye, u morën të gjitha masat për të siguruar privatësinë. Përveç shërbyesve të tyre të besuar që ata sollën, u sekuestruan edhe celularët e 300 personelëve të hotelit të ishullit për një muaj kur MbS dhe miqtë e tij po qëndronin atje. Një bonus prej 5,000 dollarësh u kompensua për punëtorët me pagë të ulët.

Ishulli Velaa është një destinacion i veçantë për pushime. Ndërsa ka një hotel në ishullin kryesor, në det janë ndërtuar vila luksoze private për tu lidhur me ishullin kryesor. Çdo vilë gjithashtu ka një pishinë private përveq dhomës së gjumit ose dhomës së ndenjes.

Ushqimi dhe pijet janë me bollëk. Partitë vazhduan deri në mëngjes dhe më vonë, burrat i zgjodhën vajzat evropiane. Është më mirë t’a lëmë të pashprehur atë që ndodhi në ato vila.

Ata do të dilnin përsëri nga vila pasdite për të vazhduar të mbushin barkun e tyre të madh me ushqime dhe pije. 99% e popullsisë së Maldiveve janë myslimane, por pija shitet falas. Si tjetër mund të tërheqë të huajt, veçanërisht turistët evropianë? Alkooli është gjithashtu një tërheqje e madhe për arabët e pasur dhe vulgarë. Vajzat sigurohen nga operatorët turistikë perëndimorë që dinë kënaqësitë e këtyre disfatistëve.

Rrethi i MbS do të vazhdonte të qëndronte për një muaj, por përhapja e lajmit të partisë që ndodhi brenda një jave, ua ndryshoi planet. Këta arabë të mjerë lanë stafin e hotelit dhe ikën, duke zhgënjyer vajzat shoqëruese evropiane.

Ata nuk kishin asnjë humbje financiare pasi pagat e tyre ishin paguar tashmë. Qeveria e Maldiveve tashmë kishte marrë "bakshishin" e saj prej 50 milion dollarësh. Prandaj, nuk kishte asnjë ankesë. Stafi i hotelit dhe vajzat e shoqërimit humbën vetëm bakshishët e mëdha nga sauditët e çmendur.

Sauditët e zakonshëm u tmerruan kur dëgjuan për partinë e shpërbërë të MbS. Në një kohë kur forcat Saudite po luftonin në Jemen, si mund të argëtohej ky njeri famëkeq me vajzat Evropiane? Si ministër i mbrojtjes, MbS ishte personalisht përgjegjës për fillimin e luftës katastrofike e cila po vazhdon ende. Për shumicën e sauditëve, në vend të vdekjes së dhjetëra mijëra jemenasve, ajo që ngjall shqetësim është ndikimi ekonomik i luftës.

Ky zbulim, veçanërisht arratisjet partiake të MbS, janë paraqitur në një libër të ri nga dy gazetarë amerikanë që punojnë për Wall Street Journal,. Titulli i librit, bashkëautor i Bradley Hope dhe Justin Scheck: Blood And Oil: Mohammed Bin Salman's Ruthless Quest For Global Power. A nuk u pagoi MbS atyre mjaftueshëm bakshish për t'iu kundërvënë? Edhe një skllav si MbS do të kishte turp për disa nga këto rrjedhje.

A do t’i priten MbS-it duart për vjedhje (jo vetëm disa milion dollarë por miliarda dollarë) dhe pastaj ai dhe miqtë e tij të vriten me gurë për vdekje për tradhti bashkëshortore, si sauditët e zakonshëm? As mos e mendoni këtë!

Ka dënime të rënda të vendosura ndaj sauditëve të zakonshëm nga gjykatat, por princi i kurorës, babai i tij dhe të tjerët nuk kanë asnjë përgjegjësi. Dhe këta kriminelë janë aq të guximshëm sa të thonë se Kur'ani dhe Suneti i Profetit (a.s) formuan bazën e ligjit në këto mbretëri mesjetare.

Edhe politeistët arabë të kohës së Profetit kishin një qasje më të mirë të ndershmërisë dhe drejtësisë!Burimi : crescent.icit-digital.org