Patrulla e 40 vjetorit të luftës së imponuar nga Saddam: "Asnjëherë mos u përpiqni të pushtoni një revolucion!"

nga Zafar Bangash | Publikuar në Tet. 18, 2020, 2:33 a.m.

Dr. Harrazi tha të nesërmen, se Këshilli i Mbrojtjes do të mblidhet dhe do të duhet të vendosë nëse është e lejueshme apo jo sipas Islamit që t'i përgjigjet sulmeve kimike. Të nesërmen, mësuam se Imam Khomeini ndaloi përdorimin e armëve kimike, qoftë edhe për hakmarrje.

Gjatë një vizite në Teheran në maj 1985, unë shoqërova Dr. Kelim Sëddëki. Ishte viti i pestë i luftës i imponuar nga Iraku. (Diktatori irakian Saddam Hussein i shpalli luftë Republikës Islamike të Iranit më 22 shtator 1980) Ne u zgjuam në mes të natës nga një zjarr i rëndë anti-ajror. Kishte filluar një sulm ajror irakian. Dritaret e dhomës sonë të hotelit tronditnin ndërsa bombat binin në tokë dhe shpërthenin.

Në mëngjes zbuluam se nuk ishte larg hotelit tonë. Avionët irakian hodhën bombat e tyre vdekjeprurëse në një zonë banimi dhe vranë 37 civil. Iraku lëshoi edhe raketa Scud në qytetet iraniane. Këto raketa të papërpunuara janë përdorur si - më tepër - armë terroriste, ato nuk kishin shumë rëndësi strategjike.

Sulmi ajror atë natë nuk ishte i vetmi krim lufte që kam parë në Irak. Sulmi ndaj civilëve është një krim lufte, edhe nëse është një shtet që është palë në luftë. Regjimi i Sadamit përdori edhe armë kimike dhe gaz helmues kundër ushtrisë iraniane dhe Gardës Revolucionare. Bota u bë e vetëdijshme për këto sulme vetëm kur Irani e shtroi çështjen në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në shtator të vitit 1984. Nga ana tjetër, unë e vëzhgova çështjen gjatë vizitës time në Teheran në shtator të vitit 1983. Disa roje revolucionare më kontaktuan dhe më treguan disa fotografi të ushtarëve me plagë nga sulmi kimik dhe flluska uji në pjesë të ndryshme të trupave të tyre.

Pyeta nëse mund të takoja viktimat personalisht. Ata premtuan se do të ktheheshin tek unë. Dy ditë më vonë ata thirrën dhe më njoftuan se mund të vizitoja ushtarët në spitalin ku ata po trajtoheshin. Sigurisht që këtu kishte protokolle shumë të rrepta mjekësore. Unë pashë viktimat iraniane përmes një dritare të madhe xhami. Nga ana tjetër, roja i revolucionit qëndronte në shtretërit e tyre me fasho vaji të bardhë të mbështjellë rreth fytyrave dhe trupave të tyre për të lehtësuar efektet e kimikateve që iu ekspozuan. Shumë prej tyre nuk mund të shëroheshin sepse mushkëritë e tyre ishin prekur keq nga gazi toksik. Ata vdiqën në një vdekje të dhimbshme, pa frymë.

Kur u ktheva nga Teherani, historia e përdorimit të armëve kimike nga Iraku - e cila ishte gjithashtu e ndaluar nga Marrëveshja e Gjenevës - u botua me anë të fotove në numrin e Crescent International me 16-31 nëntor 1983. Unë madje u takova me institucionet e mediave në Toronto dhe u tregova fotot. Askush nuk interesohej për krimet e luftës në Irak. Në analizën e fundit, Saddami ishte nga njerëzit e vet. Më në fund, në vitin 1988, regjimet perëndimore dhe mediat filluan të flasin për përdorimin e armëve kimike nga Iraku. Sepse Saddam kishte humbur dobinë e tij.

 Vlen të përmendet edhe një pikë në lidhje me përdorimin e armëve kimike nga Iraku. Gjatë vizitës sonë në 1985, patëm një takim me Dr. Kemal Harrazin, i cili në atë kohë ishte kreu i Agjencisë së Lajmeve të Republikës Islamike të Iranit dhe gjithashtu një anëtar i Këshillit të Mbrojtjes së Iranit (i cili më vonë u bë ministër i jashtëm i Iranit). Kur shkuam në zyrën e tij me Dr. Kelimin, Dr.Harrazi ishte i zënë me leximin e Kuranit. Dr. Kelim e pyeti se çfarë po kërkonte. Edhe pse Kurani mund të lexohet në çdo kohë, myslimanët zakonisht preferojnë orët e para të mëngjesit ose orët e vona të natës për këtë gjë. Dr. Harrazi tha të nesërmen, se Këshilli i Mbrojtjes do të mblidhet dhe do të duhet të vendosë nëse është e lejueshme apo jo sipas Islamit që t'i përgjigjet sulmeve kimike.

 Të nesërmen, mësuam se Imam Khomeini ndaloi përdorimin e armëve kimike, qoftë edhe për hakmarrje. Imami tha se këto armë ishin armë të shkatërrimit në masë - megjithëse Irani ishte i ekspozuar ndaj tyre - Islami nuk lejon përdorimin e armëve të tilla. Gjatë luftës, Saddam vazhdoi t'u përgjigjej operacioneve të Iranit me armë kimike. Është e nevojshme të kujtohet se SHBA, e cila furnizoi Saddamin me përbërje kimike për të prodhuar këto armë të ndaluara, në Mars 2003 përdori praninë e armëve të shkatërrimit në masë atje si një justifikim për t'i shpallur luftë Irakut.

Në vitin 1982, dega në Atlanta e Nasionale de la Moro Bank siguroi një hua prej 4 miliardë dollarësh për regjimin e Sadamit. Madje, në dhjetor 1983, Presidenti i SHBA-së Ronald Reagan dërgoi Donald Rumsfeld të takohej me Saddamin në Bagdad për ta siguruar atë për mbështetjen e SHBA-së në luftën kundër Republikës Islamike.

Në atë kohë, SHBA nuk kishte marrëdhënie diplomatike me Irakun. Në fakt, vendi ishte në listën e "mbështetësve terroristë" të SHBA-së. Këto ishin gjëra që mund të injoroheshin për kauzën më të rëndësishme të Uashingtonit: shkatërrimin e Republikës së re Islame pas një viti të dhimbshëm revolucioni kundër regjimit brutal Shah të mbështetur nga SHBA. SHBA gjithashtu dërgoi aeroplanë spiunë të AWACS në Arabinë Saudite për të mbledhur informacione për lëvizjet e trupave iraniane dhe për t’i ndarë ato me Irakun.

As regjimet e tjera perëndimore nuk ishin më pak entuziaste për të mbështetur tiraninë Irakiene. Përveç armëve kimike, SHBA, së bashku me Gjermaninë, ofruan edhe mundësi për hua për Irakun. Franca furnizoi raketa Exocet dhe aeroplanë Super Etendard. Britania dha topa dhe armë të tjera të rënda. Bashkëpunëtorë të tjerë arabë i siguruan Saddamit para të pakufizuara për të financuar armë që do të shkatërronin Republikën Islamike të suksesshme që përbënte një kërcënim për regjimin e tyre të paligjshëm.

Nëse i  kthehemi Rumsfeld… ai ishte i njohur për fjalimin e tij mashtrues famëkeq pas 9-11. Ai shpiku fraza të tilla si "vjedhja e pazakontë" për rrëmbimin e fëmijëve, "teknikat e avancuara të marrjes në pyetje" për torturat dhe "dëmi kolateral" për vdekjet civile.

Kur Saddam shpalli luftë në shtator 1980, Irani ishte ende në vuajtjet e revolucionit. Kur brigadat e mekanizuara të këmbësorisë së Irakut kaluan kufirin, kishte vetëm një grup të vogël ushtarësh iranianë. Qytetet e naftës të tilla si Abadan dhe Hyrremshehr u pushtuan shpejt. Trupat irakene hasën shumë pak rezistencë gjatë rrugës derisa arritën në Shush në Dezful. Në kufi ndodhej vetëm një njësi e vogël iraniane.

Presidenti iranian i asaj kohe dhe komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura, Beni Sadr shkoi te Imam Khomeini dhe tha se Iranit nuk i mbetej gjë tjetër veçse të dorëzohej. Imami e mohoi pranimin e kësaj disfate nga ana e tij. Ai më pas i bëri thirrje popullit të Iranit që të mobilizohet për mbrojtjen e shenjtë. Miliona të rinj dhe të moshuar dolën në rrugë. Gardat Revolucionare nxituan në front dhe dhanë shumë viktima përballë fuqisë së madhe të zjarrit të Irakut. Besiç (trupa vullnetare) zbarkoi në fushë për të mbështetur Gardat Revolucionare. Irani ishte krejt i vetëm në luftë për të mbrojtur nderin e tij, Revolucionin dhe kufijtë e tij. Ndërkohë, Beni Sadr u largua nga vendi pas mocionit të parlamentit iranian për të hetuar atë.

Përpjekjet e regjimeve myslimane për të siguruar një armëpushim dështuan sepse ata refuzuan të identifikonin agresorin dhe ta ndëshkonin atë në përputhje me rrethanat. Shqetësimi i tyre i vetëm ishte një armëpushim. Imam Khomeini mohoi me forcë përpjekjet e tilla, duke këmbëngulur se Irani nuk do të pranonte një armëpushim nëse sulmuesi nuk identifikohej dhe dënohej. Ai deklaroi se nëse ndërmjetësit e konsiderojnë Iranin fajtor, ndaj tyre duhet të zbatohet ndëshkimi i përcaktuar nga Kurani.

Në fillim të luftës, Imam Khomeini theksoi tre qëllime themelore: mbrojtjen e revolucionit, çlirimin e çdo centimetri katror të territorit iranian, dhe përmbysjen dhe ndëshkimin e Saddamin. Për tetë vite të gjata, Irani ka luftuar plotësisht i vetëm. Deri në maj 1982, forcat iraniane kishin larguar të gjitha trupat irakiane - përfshirë frontin Hyrremshehr, i cili u bë legjendar si Huninshehr (qyteti i gjakut).

Iraku nuk kishte kufizime të armëve, por megjithatë, asnjë vend nuk i shiste armë Iranit. Shumica e armëve të saj ishin të prodhuara nga SHBA, dhe Uashingtoni ishte përpjekur të linte të dobët Republikën Islamike duke parandaluar të gjitha vendet, përfshirë vendet e botës së tretë, të shesin pjesë këmbimi Teheranit. Iranianët porositnin armë nga tregu i zi dhe shpesh mashtroheshin.

Shumë kohë përpara luftës së hapur nga Iraku, Irani Islamik i nënshtrohej fushatave të sabotimit, bombardimeve dhe vrasjeve. Emri pas këtyre fushatave ishte Organizata Popullore Muxhahedinëve, e quajtur hipokritët e popullit në Iran. Ajo iu dha mbështetjes së SHBA-së. (Dhe vazhdojnë ende). Ranë dëshmorë figurat kryesore të Revolucionit, përfshirë presidentin, kryeministrin, shefin e gjyqësorit, ministrat e kabinetit dhe shumë udhëheqës të Revolucionit. Për shkak të dy faktorëve, çdo shtet, përveç Republikës Islamike, do të shembej. E para: Ata u udhëhoqën nga një udhëheqës i madh shpirtëror i cili dukej se ishte hedhur drejt në faqet e historisë islame. E dyta: Imami ishte i aftë të motivonte njerëzit kundër të gjitha vështirësive të hasura në mbrojtjen e Revolucionit dhe Islamit.

Tani Irani kishte çliruar të gjitha tokat e tij dhe kishte kryer operacione të suksesshme për të kapur territorin e Irakut. Ata dështuan zyrtarisht sepse SHBA i siguronte Irakut informatë të menjëhershme në lidhje me pozicionin e ushtrisë dhe me atë se ku ishin përqendruar trupat iraniane. Për më tepër, kimikatet që Iraku përdorte i shkaktonin dëme serioze trupave iraniane.

Në fund, në korrik 1988, Irani u detyrua të nënshkruajë rezolutën e armëpushimit të Këshillit të Sigurimit të OKB 598 - atë që Imami e quajti "Unë piva gotën e helmit". Irani kishte arritur dy nga tre qëllimet e tij: mbrojtjen e revolucionit dhe çlirimin e çdo centimetri katror të territorit iranian. Qëllimi i vetëm i paarritshëm ishte rrëzimi i Sadamit dhe varja e tij në një shtyllë shtylle në Bagdad. Kjo u bë nga SHBA dhe aleatët e saj, të cilët e kapën dhe e varën në një fermë afër Tikrit më 30 dhjetor 2006. Kur e nxorën nga një bunker nëntokësor, ai dukej i shkatërruar.

Ky imazh ishte gjendja e mjerueshme e një njeriu, arroganca e të cilit u fry si një gjel deti. Fundi i tij famëkeq erdhi me një litar.

Siç tha Dr. Kelim më parë: “Mos u përpiqni kurrë të pushtoni një revolucion! Sidomos një revolucion islamik..."

 



Burimi : crescent.icit-digital.org / Medya Şafak