Depresioni i Madh II: Rënia e bankave zbulon çarjet në sistemin financiar të SHBA-së

nga Syed Zafar Mehdi | Publikuar në Mars 22, 2023, 11:38 a.m.

Recesioni i Madh i vitit 2008 ishte rënia më e madhe ekonomike në Shtetet e Bashkuara që nga Depresioni i Madh, kur dy banka investuese, Bear Stearns dhe Lehman Brothers, falimentuan. Sipas ekspertëve, kriza e fundit financiare tregon se asnjë bankë amerikane nuk është aq e madhe apo e fortë sa për të shmangur krizën.

Ndërsa Silicon Valley Bank, një huadhënës sipërmarrës që mbështet zhvillimet e teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, u rrëzua nga një shkëmb në një rënie marramendëse, një titull i Daily Mail të martën, thirri: “Forbes e ka goditur përsëri mallkimin.”

Banka me bazë në Kaliforni u bë institucioni i parë bankar amerikan i profilit të lartë që dështoi në një përplasje spektakolare që dërgoi valë tronditëse në mbarë botën që nga kriza financiare e vitit 2018.

Në një mënyrë interesante, banka në vështirësi kryesoi listën vjetore të Forbes të bankave më të mira të Amerikës vetëm disa javë përpara se organizatorët federalë të ndërhynin për ta mbyllur atë dhe për të konfiskuar të gjitha depozitat në bankë.

Pasi përgëzoi veten, banka e shpalli këtë sukses në llogaritë e saj në rrjetet sociale me një qëndrim fitimtar dhe theksoi se ishte në krye të listës për pesë vite me radhë.

SVB shkroi në Twitter të hënën e kaluar se: “Ne jemi krenarë që jemi paraqitur në renditjen vjetore të @Forbes të Bankave më të mira të Amerikës për herë të 5-të me radhë, si dhe jemi përfshirë në listën e parë të Yjeve Financiarë të publikimit.”

Që atëherë, kjo faqe në Twitter është mbyllur, edhe faqja e internetit, po ashtu. Twitter thotë "Kjo llogari nuk ekziston.”

E themeluar në vitin 1983, pronari i Silicon Valley Bank, i 20-ti në listën e Forbes, SVB Financial Group ka asete totale prej 213 miliardë dollarësh dhe një raport produktiviteti prej 56, shumë më lart se Korporata State Street me bazë në Massachusetts dhe Banka First Republic me bazë në Kaliforni.

Pasi banka shpalli falimentimin e saj, faqja e internetit e revistës shtoi një shënim editorial në faqen e saj "Bankat më të mira të Amerikës", duke shtuar se banka është "kolapsuar" që atëherë dhe shtoi se “u vendos nën kontrollin e FDIC* më 10 mars për shkak të një studimi bankar të shkaktuar nga frika për ekspozimin e saj ndaj normave të interesit.”

Pas shpërthimit të Silicon Valley Bank, edhe Signature Bank, një institucion financiar me bazë kriptocentrike me bazë në Nju Jork, mbylli gjithashtu dyert të dielën pasi rregullatorët kishin frikë se do të rrezikonte të gjithë sistemin financiar.

Siç raportohet nga CNBC, sipas një dosjeje ligjore, Signature Bank kishte 40 degë, 110.36 miliardë dollarë aktive dhe 88.59 miliardë dollarë depozita deri në fund të vitit 2022.

Tani, po raportohet se First Republic Bank, banka e 14-të më e madhe në SHBA dhe e listuar së fundmi në listën e "bankave më të mira të Amerikës" të Forbes, mund të jetë gjithashtu drejt katastrofës.

Mediat sociale bënë bujë me postime gjatë fundjavës që tregonin njerëz që rrinin në radhë jashtë degëve të Kalifornisë të një banke me qendër në San Francisko për të tërhequr paratë e tyre, duke nxitur kështu shqetësimet midis depozituesve se ky mund të ishte shpërthimi i radhës.

Përpara valës së fundit të dështimeve bankare që filloi me Silicon Valley Bank, Almena Bank me bazë në Kansas dhe First Bank of Florida u përballën me falimentimin në tetor 2020 dhe u morën përsipër nga FDIC.

Ndryshe nga Silicon Valley Bank dhe Signature Bank, Almena Bank dhe First Bank of Florida ishin relativisht më të vogla me depozitat totale prej rreth 200 milionë dollarë.

Që nga shtatori 2008, fatkeqësia në Silicon Valley Bank është më e keqja, kur Washington Mutual, e cila ka 307 miliardë dollarë aktive, falimentoi pas kolapsit tronditës të bankës së investimeve Lehman Brothers.

Duke u përpjekur për të rikthyer besimin në sistemin bankar amerikan, presidenti Joe Biden iu drejtua amerikanëve të hënën në lidhje me planin e emergjencës të qeverisë së tij për të kontrolluar dëmin nga rënia e dy bankave.

Amerikanët mund të sigurohen se sistemi ynë bankar është i sigurt. "Depozitat tuaja janë të sigurta," tha Biden. Ai shtoi se: “Dhe mund t'ju siguroj se nuk do të mjaftohemi me kaq. Përveç kësaj, ne do të bëjmë gjithçka që nevojitet.”

Por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të qetësuar republikanët e zemëruar, të cilët akuzuan presidentin demokrat se kishte lëshuar një çmenduri shpenzimesh prej shumë trilion dollarësh që nxiti inflacionin dhe normat e larta të interesit.

Ndërsa disa sulmuan zyrtarët federalë për dështimin në parandalimin e kolapsit të Silicon Valley Bank, senatori Bernie Sanders fajësoi politikën e epokës Trump për krizën financiare që buronte.

Në një deklaratë të dielën, Sanders iu referua Ligjit për Rritjen Ekonomike, Ndihmën Rregullatore dhe Mbrojtjen e Konsumatorit. “Le të jemi të qartë. Dështimi i Silicon Valley Bank është rezultat i drejtpërdrejtë i një projektligji qesharak të liberalizimit të bankave të vitit 2018 të nënshkruar nga Donald Trump, të cilin unë e kundërshtoj fuqishëm.”

Biden gjithashtu dukej sikur po ia dorëzonte përgjegjësinë paraardhësit të tij, duke thënë se administrata e fundit kishte "tërhequr rregulloret". Trump u përgjigj duke thënë se Biden "do të kalojë si Herbert Hoover i epokës moderne".

Në një artikull për AP, ekonomistja Vidhura Tennekoon përmendi "rrezikun e normës së interesit" dhe "rrezikun e likuiditetit" si dy faktorët kryesorë përgjegjës për krizën aktuale financiare me të cilën përballen bankat amerikane.

Ai shkroi se: “Fed po rrit në mënyrë agresive normat - 4.5 pikë përqindje deri më tani - në një përpjekje për të frenuar inflacionin në rritje. Si rezultat, kthimi i borxhit u rrit në një normë proporcionale.”

“Me më shumë se 1 trilion dollarë në depozita bankare aktualisht të pasiguruara, unë besoj se kriza bankare është larg përfundimit,” shtoi ai me nxitim.

Prezantuesi i emisionit Stuart Varney argumentoi se krizën bankare e përshpejtuan shpenzimet masive të administratës Biden, politika monetare inflacioniste e Rezervës Federale dhe menaxhimi i tmerrshëm i bankave.

"Kthehu një minutë. Kush do të fajësohet për këtë? Sipas mendimit tim, ishin shpenzimet masive të ekipit Biden dhe shtypja masive e parave nga Rezerva Federale që krijuan inflacionin dhe e shtynë Fed-in drejt rritjes më të shpejtë të normës së saj në dekada," tha ai.

"Ku po shkojmë? Për të qenë i sinqertë, është e vështirë të thuhet se kriza lindi teksa ne po flisnim."

Kriza nuk erdhi pa paralajmërim. Në një analizë të detajuar të botuar në The Atlantic në korrik 2020, për të paralajmëruar për një krizë bankare të afërt, profesori i drejtësisë i Universitetit të Kalifornisë, Frank Partnoy foli për "zinxhirët e prishur të furnizimit, papunësinë rekord, bizneset e vogla të falimentuara".

"Të gjithë këta faktorë janë seriozë dhe mund të zhytin Shtetet e Bashkuara në një recesion të thellë e të zgjatur. Por është edhe një kërcënim tjetër për ekonominë," shkroi ai.

“Ajo fshihet në bilancet e bankave të mëdha dhe mund të jetë katastrofike. Duke shtuar të gjithë pasigurinë rreth pandemisë, imagjinoni të zgjoheni një mëngjes dhe të shihni rrëzimin e industrisë financiare.”

Ky është rasti i fundit i dështimit bankar në historinë e SHBA-së, por sigurisht një nga më të mëdhenjtë. Historia e fatkeqësive bankare të vendit shkon prapa në 1819, kur Luftërat Napoleonike përfunduan dhe Banka e Dytë e Shteteve të Bashkuara u gjend në krizë të thellë.

Kriza financiare e vitit 1837 bëri që 343 nga 850 banka në SHBA të mbyllen plotësisht dhe shumë të tjera të falimentonin pjesërisht, duke nxitur recesionin më të keq të vendit në të paktën një dekadë.

Gjatë panikut të vitit 1873 të njohur si 'Depresioni i Gjatë', Bursa e Nju Jorkut pezulloi tregtimin për herë të parë në histori, duke lënë shumë amerikanë pa para.

Megjithatë, fillimi zyrtar i "Depresionit të Madh" ishte në tetor 1929, koha kur bursa amerikane pësoi një përplasje të madhe, me "të njëzetat e zhurmshme" si faktorin kryesor përgjegjës. Midis 1930 dhe 1932 ajo çoi në një valë dështimesh bankare në Shtetet e Bashkuara.

Recesioni i Madh i vitit 2008 ishte rënia më e madhe ekonomike në Shtetet e Bashkuara që nga Depresioni i Madh, kur dy banka investuese, Bear Stearns dhe Lehman Brothers, falimentuan.

Sipas ekspertëve, kriza e fundit financiare tregon se asnjë bankë amerikane nuk është aq e madhe apo e fortë sa për të shmangur krizën.Burimi : Press Tv

Syed Zafar Mehdi

Syed Zafar Mehdi është një gazetar, redaktor dhe bloger me bazë në Teheran me mbi ...