Evolucioni dhe strategjia e re e Rezistencës Palestineze

nga Robert Inlakesh | Publikuar në Tet. 30, 2022, 1:04 a.m.

Çfarë po ndodh tani me zhvillimin e luftës së armatosur; përpjekjet unifikuese të brezit të ri dhe rezistenca në Gaza duhet të analizohen si pjesë e këtij kapitulli të ri në historinë e luftës palestineze. Kjo lëvizje po bëhet gjithnjë e më e bashkuar, vjen nga masat, drejtohet në shumë mënyra nga brezi i ri i palestinezëve dhe nuk mund të mposhtet nga operacionet e vogla ushtarake izraelite.

Kryengritja e vazhdueshme palestineze së bashku me ringjalljen e luftës së armatosur në Bregun e pushtuar Perëndimor u karakterizua kryesisht si një lëvizje popullore, domethënë si një përgjigje kaotike nga okupatori. Zhvillimet e muajve të fundit kanë qenë shenjë e ndryshimeve të mëdha që në fazat e para të kryengritjes dhe është koha që ato të merren parasysh.

Kryengritja e armatosur palestineze në Bregun Perëndimor mund të gjurmohet kryesisht në luftën 11-ditore që shpërtheu në muajin maj 2021 në mes të rezistencës palestineze në Gaza dhe ushtrisë izraelite. Pas kësaj, edhe pse luftëtarë të armatosur kishin qenë aktivë më parë, krijimi dhe fillimi formal i veprimit të 'Brigadave të Jeninit’ në shtator 2021 tronditi "Izraelin" deri në themel. 2022 ka qenë një vit më i dhunshëm për Bregun Perëndimor sesa për Rripin e rrethuar të Gazës dhe shumica e palestinezëve të vrarë nga forcat pushtuese këtë vit ishin në Bregun Perëndimor, me rreth 170 të vdekur deri më tani.

Skenat e sulmeve të shumta të përditshme të rezistencës së armatosur kundër forcave izraelite dhe kolonëve në këtë kohë sollën përsëri taktikat dhe brutalitetin e regjimit sionist që nuk ishin parë kurrë në Bregun Perëndimor që nga 'Intifada e Dytë' (2000-2007). Ndërsa sulmet fillestare nga grupe të tilla si Brigadat e Jeninit, Brigada Tulkarem dhe Brigadat e Nablusit dukeshin të organizuara lirshëm dhe funksionuan kryesisht për të minuar "sistemin e sigurisë" izraelite si dhe për të frymëzuar veprime të mëtejshme, gjendja nuk është më kështu. Ajo që shënoi një ndryshim sizmik në konfliktin midis okupatorit dhe rezistencës në Bregun Perëndimor ishte shfaqja e grupit Areen al-Oussoud, ose Foleja e Luanit, që cila u deklarua nga qyteti i vjetër i Nablusit më 2 shtator.

Lëvizja e rezistencës me bazë në Gaza

Pasi që rezistenca e armatosur në Bregun Perëndimor ose u shkatërrua ose u shpërbë nga ushtria izraelite dhe Autoriteti Palestinez (PA) në fillim të viteve 2000, lufta e armatosur u izolua në duart e lëvizjeve që vepronin jashtë Rripit të Gazës. Ndërsa ekzistonte një strategji e zbatuar me sukses nga izraelitët dhe amerikanët për një kohë të gjatë për të izoluar Rripin e Gazës nga Bregu Perëndimor, gjatë kësaj kohe rezistenca në Gaza, kryesisht Hamasi, kishte marrë rrugën e luftës së armatosur.

Së paku 11 sulme të mëdha izraelite në Rripin e Gazës, katër luftëra dhe qindra sulme në rajon kanë rezultuar në mjerim të papërshkrueshëm të popullatës civile të Gazës. Meqenëse rrethimi u imponua jo vetëm nga "Izraeli" dhe Egjipti, por më e rëndësishmja nga qeveritë kolektive perëndimore, strategjia ka qenë t'i bëhet presion popullit palestinez për të rrëzuar Hamasin si qeverinë e tyre të zgjedhur në mënyrë demokratike. Kjo strategji, e zbatuar që nga viti 2006 – jo 2007, kur bllokada u forcua ndjeshëm dhe shpesh u inkuadrua si fillimi – sanksionet kundër Gazës nuk arritën ta gjunjëzojnë rezistencën dhe kjo i detyrohet rezistencës së zhurmshme të popullit palestinez.

Për pjesën më të madhe të historisë së sundimit të Hamasit në Gaza, "Izraeli" mori iniciativën për të sulmuar i pari dhe për të marrë ofensivën. Megjithë guximin e rezistencës dhe risitë e saj të vazhdueshme, shumë analistë dhe historianë "zbuluan se ata ishin kryesisht të paefektshëm në shkaktimin e humbjeve të rëndësishme ndaj armikut". Mendimi strategjik i Rezistencës filloi të pësojë ndryshime të rëndësishme që nga viti 2015, por me të vërtetë u stabilizua nga viti 2017, gjatë konfliktit të madh në mes të Katarit dhe shumicës së shteteve të Gjirit, përveç regjimeve të tjera reaksionare arabe pro-perëndimore.

Në vitin 2018, gjatë Marshit të Madh të Kthimit, lëvizjet e armatosura të rezistencës që nuk luftuan vazhdimisht me njëra-tjetrën, por nuk u bashkuan me një komandë të vërtetë të unifikuar, vendosën të krijonin "Dhomën e Përbashkët të Operacioneve" të rezistencës palestineze. Në pjesën më të madhe të vitit 2018,  edhe pse ushtria izraelite sulmon rregullisht Rripin e Gazës me sulme ajrore dhe është nën sulm të vazhdueshëm, kjo do të ndryshonte në nëntor të të njëjtit vit.

Në vitin 2018, agjentët izraelitë depërtuan në Rripin e Gazës dhe planifikuan të vrisnin ose rrëmbenin një komandant të krahut të armatosur të Hamasit, Brigadat Al-Qassam, Nur Baraka. Agjentët izraelitë u zbuluan dhe u larguan, njëri prej të cilëve u qëllua për vdekje gjatë procesit, ndërsa dronët izraelitë sulmuan Rripin e Gazës. Ajo që pasoi ishte një siklet total për themelimin politik izraelit, jo vetëm që sulmi izraelit ishte një dështim i plotë, por rezistenca demonstroi një strategji të re të unifikuar, si diçka që nuk e kishim parë më parë.  Ministri i luftës i "Izraelit" në atë kohë, Avigdor Liberman ishte aq i turpëruar sa dha dorëheqjen nga posti i tij. Ndërsa rezistenca hodhi municione antitank që vranë ushtarët izraelitë, në "Izrael" u hodhën 300 raketa. Një video u publikua gjithashtu nga Brigadat Saladin, duke treguar se të paktën 5 ushtarë izraelitë u vranë ose u plagosën për vdekje në një sulm shpërthyes që ndodhi në shkurt, por u fsheh nga izraelitët. Lëvizja e armatosur kishte ngjitur eksplozivë në shtizat e flamurit palestinezë, kishte pritur që ushtarët izraelitë t'i rrëzonin ato dhe më pas i shpërtheu pajisjet.

Më pas, në fillim të majit 2019, lëvizjet e armatosura të rezistencës në Gaza zgjodhën të përshkallëzojnë strategjikisht tensionet dhe të nisin një luftë të kufizuar me ushtrinë izraelite, rreth 2 javë përpara se "Tel Aviv" të presë konkursin e këngës në Eurovizion. Në nëntor 2019, "Izraeli" u përpoq të rimarrë disa nga iniciativat e tij strategjike duke u përpjekur të izolonte dhe të synonte lëvizjen e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ) si në Gaza ashtu edhe në Siri. Pavarësisht vrasjes së figurave të shquara të lëvizjes së Xhihadit Islamik Palestinez, veçanërisht Baha Abu Al-Atta, sulmi nuk e ndryshoi shumë rrjedhën e luftës së armatosur.

Me shpejtësi deri në maj 2021, kur u shpall beteja për Saif al-Quds nga ushtria izraelite, populli palestinez u bashkua kundër fyerjes së vazhdueshme të Vendeve të Shenjta në qytetin e vjetër të Jerusalemit. Saif al-Quds ishte kur Dhoma e Përbashkët doli vërtet në plan të parë dhe ishte e qartë se u bashkuan të gjitha grupet që i rezistonin Izraelit dhe kjo frymëzoi pjesën tjetër të popullsisë palestineze në territoret e tjera të pushtuara palestineze. Deri më tani, pavarësisht ofensivës tre-ditore të "Izraelit" kundër lëvizjes palestineze të Xhihadit Islamik, Tel Avivi në gusht nuk ka arritur të arrijë ekuacionin para 2018-ës.  Regjimi sionist filloi të pengohej të sulmonte Gazën sa herë që donte, të fillonte çdo lloj sulmi që donte, të sulmoj Gazën nëse kjo nuk donte të hynte në një luftë gjithëpërfshirëse, dhe tani ishte rezistenca në Gaza e para ajo që planifikoi për të sulmuar me iniciativën strategjike.

Mësimet e nxjerra dhe evolucioni i luftës në Bregun Perëndimor

Një nga çështjet më të rëndësishme që shkaktoi rënien në gusht të këtij viti, që befasoi rezistencën, ishte një gabim i bërë në retorikën e rezistencës me bazë në Gaza. "Izraeli" e përdori këtë dobësi për t'i dhënë një goditje psikologjike rezistencës në tërësi, rezistenca ishte e qartë se nuk ishte e përgatitur për skenarin që i ndodhi dhe megjithëse reaguan në mënyrë shumë racionale, brenda mundësive izraelitët arritën të fitojnë një fitore të Pirros në frontin e propagandës. Problemi nuk ishte se rezistenca veproi në mënyrë të gabuar, por se ajo reflektonte fuqi të madhe dhe, siç e interpretuan shumë, bënte kërcënime që nuk synonin të ndiqeshin.

 

Sulmi i "Izraelit" në Gaza në muajin gusht mund të rezultojë në pikë politike për kryeministrin Yair Lapid dhe në një shpërqendrim nga mosmarrëveshja e kufirit detar me Libanin nëse regjimi nuk është i pangopur. Ditë më vonë, ushtria izraelite dërgoi trupa të forcave speciale për të vrarë luftëtarin 19-vjeçar të rezistencës, Ibrahim Nablusi, por vrasja e tij shërbeu mu në të kundërtën e qëllimit të synuar. Guximi dhe sfida e Ibrahim Nablusit e përjetësuan atë si një martir heroik dhe u qyteti u mbush me dhjetëra mijëra njerëz për të marrë pjesë në funeralin e tij. Ndërsa nëna e tij buzëqeshte me krenari teksa mbante trupin e djalit të saj, mijëra njerëz thirrën emrin e Ibrahim Nablusit dhe luftëtarët e rinj të rezistencës në Bregun Perëndimor u zotuan se do të hakmerren për martirizimin e tij.

Gabimi në diskursin e rezistencës me bazë në Gaza, i cili u zbulua qartë në deklaratën e bërë nga Dhoma e Përbashkët e Operacioneve të premten e kaluar, padyshim që tani është trajtuar. Kjo deklaratë e përbashkët shënon një pikë kthese në procesin e luftës së armatosur, jo vetëm sepse janë përmirësuar në retorikën e tyre strategjike, por edhe sepse janë veshur në një mënyrë shumë interesante. Duhet theksuar se Dhoma e Përbashkët, ku zhvillohen të gjitha lëvizjet serioze të armatosura në Rripin e Gazës, kishte veshur uniforma ushtarake dhe kefiye, dhe nuk kishe asgjë për të dalluar fraksionin e rezistencës. Kjo është simbolikisht e fortë sepse edhe grupi i Folesë së Luanit në Nablus shmang identifikimin e tyre me ndonjë parti/lëvizje politike apo ushtarake.

Grupet e armatosura të formuara në Bregun Perëndimor janë kryesisht të rinj nga mosha 18 deri në 25 vjeç, shumë prej të cilëve vijnë nga prejardhje të ndryshme politike dhe kanë zgjedhur të punojnë së bashku si një forcë e bashkuar. Grupi "Foleja e Luanit" fitoi gjithashtu një mbështetje të madhe popullore për metodat e tij, duke arritur të grumbullojë demonstrues për të dalë në rrugë në Ramallah, Jenin, Nablus dhe më gjerë për të mbështetur grupin e rezistencës. Ndryshe nga marrëveshjet e unitetit të nënshkruara në letër në të kaluarën, kjo marrëveshje uniteti është shfaqur në botën fizike midis grupeve të rezistencës së armatosur. Është e qartë se rezistenca në Gaza ka marrë gjithmonë parasysh vullnetin popullor të popullit palestinez.

Çfarë po ndodh tani me zhvillimin e luftës së armatosur; përpjekjet unifikuese të brezit të ri dhe rezistenca në Gaza duhet të analizohen si pjesë e këtij kapitulli të ri në historinë e luftës palestineze. Kjo lëvizje po bëhet gjithnjë e më e bashkuar, vjen nga masat, drejtohet në shumë mënyra nga brezi i ri i palestinezëve dhe nuk mund të mposhtet nga operacionet e vogla ushtarake izraelite dhe së shpejti do të përshkallëzohet si dhe do të hapë rrugën për një peizazh krejtësisht të ri politik brenda gjithë Palestinës së pushtuar.Burimi : Al Mayadeen