A e ka kaluar regjimi sionist vijën e kuqe kundër Iranit?

nga Robert Inlakesh | Publikuar në Qershor 6, 2022, 10:03 p.m.

Nëse mund të mësohet diçka nga rregullat e reja të angazhimit të Teheranit, është se shkuarja në një luftë gjithëpërfshirëse me "Izraelin" nuk është problem për Gardën Revolucionare. Me pak durim do të jetë e lehtë të shihet sesi forcat e rezistencës në rajon do të japin një goditje të rëndë. "Izraeli" është paralajmëruar vazhdimisht që të mos kalojë disa vija të kuqe dhe vazhdimisht i shkel këto linja duke vallëzuar mbi varret e atyre që ka vrarë.

Provokimet kundër Iranit të regjimit sionist vazhdojnë prej vitesh, por veprimet e tyre të fundit a kanë kaluar vijën e kuqe në mënyrë që “Tel Avivi” të paguajë një çmim të rëndë?

Nuk është sekret se "Izraeli" luajti një rol të madh në fushatën propagandistike që i dha qeverisë amerikane një pretekst për shkeljen e Marrëveshjes Bërthamore të kohës së Obamës dhe hapi rrugën për një luftë sanksionesh ndaj Teheranit. Pretendimet izraelite se Irani së shpejti do të fitojë armë bërthamore datojnë që nga tetori i vitit 1992, kur ish-presidenti izraelit Shimon Peres tha se "Teherani do ta ketë bombën deri në vitin 1999". Prandaj, pretendime të tilla rrallë merren seriozisht nga ndonjë organizatë ndërkombëtare me reputacion.

Frikësimi i fundit në lidhje me ndjekjen e supozuar të Iranit për një bombë bërthamore erdhi këtë të martë nga kryeministri izraelit Naftali Bennett. Në mënyrë të ngjashme me ish-kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Bennett pohoi se përmes prezantimeve për parashkollorët, "Izraeli" mori dosje të klasifikuara që vërtetonin gënjeshtrat e tij në lidhje me programin e armëve bërthamore të Iranit. Natyrisht, nuk ka asnjë provë për ekzistencën e një programi të tillë të armëve bërthamore, e lëre më dokumentet e sapo publikuara të "Izraelit" që vërtetojnë se Teherani ka mashtruar Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Ndërsa një propagandë e tillë nga "Tel Avivi" është sigurisht një shqetësim për Iranin, ajo nuk garanton saktësisht ndonjë përgjigje dërrmuese dhe kur kombinohet me veprimet e fundit të regjimit sionist, mund të çojë në të kundërtën e ndihmës për kauzën sioniste.

Tani dihet mirë se Izraeli luajti një rol në vrasjen e janarit 2020 të gjeneralit Qassem Soleimani, komandant i Forcave Quds. Më pas, më 27 nëntor 2020, agjentët që punonin për Mossad-in vranë shkencëtarin kryesor bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, në tokën iraniane. Gjithashtu në vitin 2021 ndodhi sulmi në objektin bërthamor të Natanzit, për të cilin zyrtarët iranianë fajësuan “Izraelin”. Këto janë vetëm disa nga provokimet e fundit të "Izraelit" kundër Iranit.

Vrasja e fundit nga Mossad, e cila i kushtoi jetën Hassan Sayyad Khodaei, një anëtar i Ushtrisë së Gardës Revolucionare iraniane (IRGC), ndodhi në Teheran. Të nesërmen, ministri i luftës i "Izraelit", Benny Gantz, duartrokiti angazhimin e palëkundur të qeverisë amerikane për të hequr Gardën Revolucionare të Iranit nga lista e "organizatave terroriste" të Uashingtonit. Është e qartë se “Izraeli” jo vetëm që kryen atentate të tilla, por edhe përpiqet të tallet me iranianët me veprime të tilla.

Nëse mund të mësohet diçka nga rregullat e reja të angazhimit të Teheranit, është se shkuarja në një luftë gjithëpërfshirëse me "Izraelin" nuk është problem për Gardën Revolucionare. Irani ka njoftuar se do të hakmerret pasi dy shtetas iranianë u vranë në një sulm ajror të kryer nga Izraeli pranë kryeqytetit sirian, Damaskut. Më 13 mars, Garda Revolucionare e Iranit lëshoi ​​gati një duzinë raketa balistike në qytetin irakian të Erbilit, duke synuar bazën e Mossad-it dhe sipas raportimeve, 3 agjentë të Mossad-it u vranë dhe 7 u plagosën.

Hakmarrja e Iranit në mars tregoi se Republika Islamike ishte e gatshme të rriste nxehtësinë ndaj "Izraelit" kur të vinte koha. Pavarësisht indikacioneve të qarta se Teherani do t'i përgjigjet vrasjes së fundit të një anëtari të Gardës Revolucionare iraniane, "Tel Aviv" duket se nuk mund të përmbahet kur bëhet fjalë për hedhjen e kripës në plagë. Kjo është bërë nga retorika e Izraelit kundër Iranit, si dhe provokimi i Rezistencës Palestineze dhe të gjitha fuqive rajonale, duke lejuar kolonët të mbajnë "paradën e flamurit" të dielën e kaluar duke mos respektuar xhaminë Al-Aksa dhe duke kaluar të gjitha vijat e kuqe.

Me pak durim do të jetë e lehtë të shihet sesi forcat e rezistencës në rajon do të japin një goditje të rëndë. "Izraeli" është paralajmëruar vazhdimisht që të mos kalojë disa vija të kuqe dhe vazhdimisht i shkel këto linja duke vallëzuar mbi varret e atyre që ka vrarë.Burimi : Al Mayadeen / Medya Şafak