Lavrov: Na ka mbaruar durimi (2)

nga Hazal Yalın | Publikuar në Shk. 24, 2022, 12:52 a.m.

E paraqes pjesën e dytë të përkthimit gati të plotë të përgjigjeve të Lavrovit ndaj pyetjeve në konferencën e djeshme (15 janar 2021) për shtyp.

E paraqes pjesën e dytë të përkthimit gati të plotë të përgjigjeve të Lavrovit ndaj pyetjeve në konferencën e djeshme (15 janar 2021) për shtyp.

Nuk i kam përkthyer bisedat për Japoninë, përveç një paragrafi të shkurtër, por shumë të rëndësishëm.

Shpresoj që në një kohë të shkurtër të përfundoj kapitullin e fundit, i cili trajton çështjet e Lindjes së Mesme (Siria, Iraku, Irani).

Është e rëndësishme që Presidenti i Kazakistanit, K. J. Tokayev, u bëri thirrje aleatëve të tij në përputhje të plotë me Traktatin e Sigurisë Kolektive, kartën e CSTO. Situata ka treguar se përpjekjet për të krijuar një potencial paqeruajtës në vitet e fundit janë efektive dhe thelbësore. Siç thonë ata: Nëse doni paqe, duhet të jeni gati për luftë. Faleminderit Zotit që nuk shkoi në luftë. Potenciali i paqeruajtjes e ka treguar efektivitetin e tij për të gjithë botën. Me kërkesë të Presidentit të Kazakistanit nga të gjitha vendet e CSTO-së, shpejtësia e dërgimit të trupave të dërguara në këtë vend për ta ndihmuar këtë vend u vëzhgua me habi në perëndim. Operacioni u vlerësua nga të gjithë, nuk kam asnjë dyshim për këtë. Shpresoj që tani e tutje të mos ketë nevojë për ta përdorur këtë përvojë, por është e nevojshme të "mbash pluhurin të thatë". Shpresoj që të mos hasim në një situatë të ngjashme. Ne gjithashtu po bëjmë gjithçka që mundemi për ta parandaluar këtë përmes organeve të nevojshme të CSTO. Duhet të jemi gati, sepse ka jo pak tinëzare nga jashtë për të “tundur” situatën në Azinë Qendrore dhe vendet e CSTO. Këto mashtrime tinëzare u bënë shumë më të vazhdueshme, më të rrezikshme dhe të rrezikshme pasi amerikanët u larguan, duke e lënë këtë vend në gjendjen e tanishme, në vend që ta vinin në këmbë shtetin e Afganistanit bashkë me anëtarët e tjerë të NATO-s.

Veprimet që përmenda përfshijnë luftën kundër "qelizave të fjetura". Kjo duhet të bëhet përmes agjencive të inteligjencës, jo përmes forcave të armatosura. Organe të tilla ka edhe në CSTO, funksionojnë nën kujdesin e këshillit të sigurisë. Padyshim që e gjithë kjo do të merret shumë më seriozisht. Ky aktivitet do të bëhet edhe më i nevojshëm. ...

Kur Maydan u shfaq në Ukrainë në fund të vitit 2013, atëherë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s A. Fogh Rasmussen i bëri thirrje vazhdimisht presidentit V. F. Yanukovych që të mos përdorte forcat e armatosura. Por, sapo ndodhi grushti, Rasmussen filloi të fliste ndryshe. Filloi të bënte thirrje për përdorimin e forcës proporcionale ndaj puçistëve që erdhën në pushtet me dhunë, antikushtetuese. Me fjalë të tjera, ata që ata i konsiderojnë një "president pro-rus" (për më tepër, kjo është një pikëpamje krejtësisht e gabuar) dhe ata që nuk "përqafohen" me Perëndimin janë të ndaluar. Nëse puçistët kanë deklaruar se do të qëndrojnë besnikë ndaj perëndimit, munden. ...

Nuk mund të them asgjë për sanksionet e reja pas përdorimit të forcave të CSTO. Ne nuk punojmë me pritshmëri. Jemi duke punuar për gjëra konkrete. Por kolegët tanë perëndimorë mund të bëjnë gjithçka. Tani ata në Uashington po na kërcënojnë me sanksione: Kongresi ka përgatitur disa sanksione, disa janë në përputhje me Shtëpinë e Bardhë, disa jo. Ky është një tipar karakteristik i mentalitetit të njerëzve: ata kërkojnë përgatitjen e një pakete sanksionesh në rast të "sulmit" të Rusisë ndaj Ukrainës. Ata nuk janë as vetëm. Nëse Rusia nuk tërheq trupat e saj nga kufiri ukrainas nesër ose pas nesër, janë ngritur edhe zërat që kërkojnë shpalljen e sanksioneve pa pritur ndonjë sulm. Gjithçka pritet prej tyre. Ju siguroj se jemi gati për çdo zhvillim të ngjarjeve. Në fushën e ekonomisë, edhe nëse mbeten disa iluzione, këto iluzione janë zhdukur plotësisht në shtatë vitet e fundit. Kjo çështje është diskutuar edhe në Forumin Gaydan kohët e fundit. Edhe ekonomistët tanë liberalë e kanë kuptuar se ne duhet t'i besojmë vetes. Të gjithë mekanizmat e marrëdhënieve ekonomike të lidhura me organet e kontrolluara nga Perëndimi përfshijnë rreziqe, por ne po i shpëtojmë këto rreziqe vazhdimisht dhe shpejt, kryesisht në fushat e teknologjisë së lartë. ...

Gjermania mendon se është e nevojshme të mbështesë Ukrainën në çdo mënyrë. Nëse do Ukraina, ne do ta përmbushim këtë listë dëshirash. Pra, çfarë dëshiron Rusia, a nuk doni ta dini? A është Rusia më pak e rëndësishme për Evropën sesa Ukraina? ... Logjika jonë është kjo: të gjithë duhet të ndihen të sigurt dhe askush nuk duhet të ndihet i pafavorizuar. Me fjalë të tjera, pak a shumë si situata e krijuar pas ribashkimit të Gjermanisë. Në atë kohë, ata na premtonin se nuk do të zgjeronin infrastrukturën e NATO-s një milje në lindje të Oderit. Ju e dini se këto fjalë ekzistojnë. Këtë donim edhe ne. Tani Ukraina donte të anëtarësohej në NATO, dhe ne donim që NATO të mos përparonte. Ukraina është e kënaqur duke e kërkuar atë, por presidentët dhe personalitetet na dhanë premtime, por nuk doli asgjë prej saj.

Ne mendojmë se ata në FAC do të kujtojnë se cili ishte qëndrimi i vendit tonë kur Gjermania donte bashkimin. Në vitin 2015, unë dola në podium në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë në Mynih dhe kur iu përgjigja pyetjes së Krimesë, në bisedë me partnerët tanë thashë se vendi ynë duhet të kujtojë se si vendi ynë e mbështet bashkimin gjerman dhe se gjermanët duhet të kuptojnë se rusët jetojnë në Krime (shumica e popullsisë së Krimesë) gjithashtu kanë të drejtë të ribashkohen me atdheun e tyre. Sidomos kur sloganet neo-naziste provokojnë militantët duke brohoritur "Largohu nga Krimea" kundër këtyre rusëve. Pikërisht atëherë një nga deputetët tuaj në Bundestag filloi të qeshte aq fort sa tronditi gjithë sallën, saqë po përpiqej të tregonte se këto ishin dy çështje të veçanta që nuk mund të krahasoheshin. [Ndërkohë Lavrov i përgjigjet një pyetjeje të një gazetari gjerman.] Nuk mendoj se janë të pakrahasueshëm. Shpresoj që ju në Gjermani të mos e keni harruar qëndrimin e vendit tonë, ndërkohë që aleatët tuaj aktualë perëndimorë dyshojnë thellë se Gjermania duhet të jetë e bashkuar. Por jeta vazhdon.

Ndërsa flisni për Krimenë dhe fuqinë ukrainase që dëshironi të merrni në NATO, mund të thoni se grushti i shtetit ndodhi në Kiev, se Gjermania, Franca dhe Polonia pështyjnë nënshkrimet e marrëveshjeve midis Yanukovych dhe opozitës, dhe se pavarësisht të gjithave. këshillat dhe të gjitha garancitë, BE-ja nuk u pajtua me këtë.Mos harroni se Bashkimi Evropian përfundimisht e pranoi këtë situatë që në ditët e para kur as që donin të dëgjonin se çfarë mendonte ai për këtë çështje. Pas kësaj, puçistët papritmas filluan të shpjegojnë nëse rusët në Krime do të flasin ndonjëherë ukrainisht dhe nuk do t'i lavdërojnë "heronjtë" e Luftës së Dytë Botërore, përkatësisht bashkëpunëtorët fashistë të S. Bander dhe R. Shuheviq. Në atë kohë ata u revoltuan kundër kësaj në Krime, zmbrapsën sulmin e armatosur në Këshillin e Lartë të Krimesë dhe shpallën një referendum. Miqtë tanë gjermanë, kur diskutuam çështjen e Donbass në "formatin e Normandisë" dhe shpjeguam se ishte Kievi ai që duhej të përmbushte marrëveshjet e Minskut (sepse kështu thotë), ata na dhanë përgjigjen deri vonë: Le ta lëmë mënjanë tani për tani. , le të përmbushim marrëveshjet. Si mund të përmbushen ato pa u bërë kërkesa atyre që duhet t'i përmbushin? Ne vazhdimisht themi se të gjitha problemet e Ukrainës sot, si në marrëdhëniet me Rusinë ashtu edhe në marrëdhëniet me qytetarët e saj, filluan me një grusht shteti antikushtetues. Kolegët tanë perëndimorë, përfshirë gjermanët, thoshin se e gjithë kjo gjoja filloi me "aneksimin" e Krimesë. Kur u tregojmë epistemologjinë e këtij konflikti, ata nuk dinë çfarë të thonë. Kohët e fundit ata shpallën se ne e konsiderojmë atë një grusht shteti, ndërsa ata e konsiderojnë atë një "proces demokratik". Kjo është e turpshme për të thënë të paktën. Në këto kushte zhvillohen negociata serioze.

Ukraina që dëshironi të anëtarësoheni në NATO përfaqësohet aktualisht nga Presidenti V. Zelenskiy. Kur A. Yatsenyuk, Kryeministri i Ukrainës, foli për njerëzit që u ngritën kundër nazistëve në Donbass, ai tha se ata "nuk ishin njerëz". Jo shumë kohë më parë, presidenti V. Zelensky gjithashtu iu referua atyre si "individë" dhe shpjegoi se këta "individë" që janë shtetas ukrainas duhet të "largohen" në Rusi nëse e konsiderojnë veten rusë, nëse duan të flasin rusisht dhe të jetojnë në përputhje me Kultura ruse. Me sa duket, ajo duhet të "heqë qafe" ata njerëz që kundërshtojnë kategorikisht tërheqjen e Ukrainës nga NATO, duke ditur se çfarë rreziqesh dhe kërcënimesh të mëdha paraqet kjo për vetë Ukrainën. Ka shumë për të folur. ... Është e nevojshme që të gjithë të bashkohen dhe të negociojnë si të rritur se si të përmbushen "premtimet e magjepsura" të kolegëve tanë perëndimorë në lidhje me pandashmërinë e sigurisë dhe detyrimin për të mos arbitruar sigurinë e askujt në kurriz të sigurisë së të tjerëve. ...

[Pyetje: Çfarë argumentesh ka Rusia që perëndimi kolektiv të ndryshojë pikëpamjen e saj? A mund të jetë kjo Kuba apo diçka tjetër?] ...

Ne e konsiderojmë shfaqjen e Paktit të Atlantikut të Veriut në kufijtë tanë kategorikisht të papranueshme. Ne e refuzojmë këtë, duke pasur parasysh rrugën që ka ndjekur fatkeqësisht administrata e Ukrainës (e vjetër dhe e tanishme). Për më tepër, kjo është një vijë e vërtetë e kuqe dhe ata e dinë këtë. Edhe nëse Ukraina është jashtë NATO-s, mund të ketë marrëveshje dypalëshe me amerikanët, britanikët dhe vendet e tjera perëndimore që do të krijojnë objekte dhe baza ushtarake në Detin Azov; Ne e konsiderojmë këtë të papranueshme. Një vijë tjetër e kuqe është vendosja e armëve sulmuese nga fqinjët tanë në territorin e Ukrainës, të cilat në situatën aktuale do të përbëjnë një kërcënim për Federatën Ruse. Tani edhe Bashkimi Evropian është vërshuar atje. Ne folëm për Bashkimin Evropian dhe Ukrainën. Ata, gjithashtu, tani janë të angazhuar aktivisht në "punën e piarit" të planeve të tyre të misionit të stërvitjes ushtarake në Ukrainë, domethënë, ata gjithashtu duan të kontribuojnë kryesisht në stërvitjen e trupave anti-ruse. Përqendrimi ushtarak është në rritje në vijën e kontaktit, kryesisht njësitë e tyre luftarake; këto quhen batalione vullnetare, të cilat Perëndimi më parë i konsideronte si ekstremistë, por tani nuk i ka bërë më. Ukraina po dërgon trupa në territorin e saj, për më tepër, ato janë mbledhur në një numër jashtëzakonisht të madh rreth vijës së kontaktit. Por kjo nuk e shqetëson Perëndimin. Ajo që Rusia po bën në tokën e saj është shqetësuese. Por Rusia nuk e ka kërcënuar kurrë, kurrë, askund, haptazi apo pas dyerve të mbyllura popullin ukrainas. Z. V. Zelensky dhe bashkëluftëtarët e tij po e bëjnë këtë drejtpërdrejt. Unë dhashë një shembull të kërkesës së V. Zelenskit që rusët të largohen nga Ukraina. Ky është një kërcënim i drejtpërdrejtë. Por, çka nëse forcat e armatosura ukrainase të mbledhura atje vendosin seriozisht të përdorin trupat e tyre për të dëbuar rusët nga atje? Sepse në Kiev po diskutohet një "Plan B". D. Kuleba [Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës] shkëmbeu edhe mendime me kroatët për përvojat e operacionit që ata kryen nën emrin e Operacionit “Stuhia” dhe si rezultat, 200 mijë serbë u gjendën jashtë vendit dhe u bënë refugjatë. Unë i këshilloj kolegët e mi perëndimorë të shikojnë se çfarë objektivash po shpallin radikalët ukrainas, në krye me Presidentin e Ukrainës, kryesisht në lidhje me rusët dhe rusishtfolësit, kur mendojnë se kush po dërgon trupat e tyre në territorin e tyre. ...

Në marrëveshjet e Minskut ekziston një ndalim i drejtpërdrejtë i pranisë së ushtarëve të huaj, personave të huaj të armatosur në territorin e Ukrainës. Nuk ka asnjë ndalim për dërgesat e armëve në Ukrainë. Por ka ushtarë të huaj, për më tepër ata janë shumë. Ata nuk llogariten me mijëra (ndonjëherë gabimisht thonë kështu), por disa qindra amerikanë, britanikë, etj. ka. Nuk ka asnjë ndalim zyrtar për armatimin. Nëse i kthehemi qëllimeve të qeverisë aktuale të Ukrainës, sigurisht, ne e dimë shumë mirë se gjithçka që Perëndimi ka bërë në kontekstin e "fryrjes" së këtij pushteti me armë, ka krijuar një tërheqje shtesë për këtë fuqi për t'u përfshirë në metoda të dhunshme. në zgjidhjen e çështjeve në Ukrainën lindore. Kjo është absolutisht e papranueshme për ne për arsye të qarta. Rastësisht, është çështje konsulentësh. Kur Perëndimi tërheq vëmendjen për këtë, ai gjithmonë thotë: Këta janë vetëm këshilltarë, ata nuk marrin pjesë në operacione ushtarake. Më kujtohen shumë mirë pamjet televizive gjatë luftës së vitit 2008 në Gjeorgji, ku këshilltarët e uniformuar të ushtrisë amerikane (të bardhë dhe afrikano-amerikanë) udhëzonin se si të ngarkonin armët antitank dhe armë të tjera. Nuk dua që kjo të ndodhë më në Ukrainë, sepse me të vërtetë do të kalonte të gjitha "vijat e kuqe" të imagjinueshme. Do të ketë një konfrontim të drejtpërdrejtë mes qytetarëve rusë të Ukrainës dhe ushtarëve të NATO-s. ...

Sa i përket kishës ortodokse, kjo është një çështje serioze. Ndoshta po thoni se diplomacia mund të ndihmojë. [Lavrov i përgjigjet një gazetari grek.] Në parim, diplomacia nuk duhet të ndërhyjë në punët e kishës. Shteti nuk duhet të përzihet në punët e kishës. Por ka gjithmonë situata ku jeta është më e ndërlikuar. Shtetet e Bashkuara kanë një dorë të drejtpërdrejtë në krizën aktuale në kishën ortodokse. SHBA themeloi një mekanizëm të posaçëm, një agjenci speciale për lirinë e besimit; megjithatë, ky përfaqësi në fakt nuk merrej me lirinë, ai drejtoi dhe financoi në mënyrë aktive Patriarkun e Kostandinopojës, Bartolomeun, për të ndjekur politikën e ndarjes, duke përfshirë Ukrainën, dhe për të krijuar një kishë separatiste jokanonike në Ukrainë, e cila shkaktoi konflikte serioze në botën ortodokse. Fatkeqësisht, kishat greke (Elen, Qipro dhe kisha të tjera) janë nën presion të madh, siç e kuptoj unë, edhe nga qeveria greke. Nëse biem dakord me përfaqësuesit dhe diplomatët e vendeve me kisha ortodokse kanunore në trojet e tyre që të mos ndërhyjnë në jetën e tyre në përputhje me ligjet dhe kanunet e tyre, mendoj se ky do të jetë kontributi më optimal i diplomacisë dhe i shtetit tjetër. organet për të garantuar lirinë e besimit. ...

[Pyetje: Jo shumë kohë më parë, përleshjet ndodhën në kufirin e Armenisë dhe Azerbajxhanit. Artileria e Azerbajxhanit përdori drone... Duke marrë parasysh reagimin shumë të zemëruar të CSTO-së ndaj ndihmës së autoriteteve kazake në Baku dhe Ankara, sipas jush a lidhet kjo me ndihmën e Armenisë dhe Rusisë në Kazakistan?]

Nuk pashë një reagim “irritues” nga zyrtarët në Baku apo Ankara. Në Ankara, për ta thënë më butë, një nga këshilltarët e Presidentit R. T. Erdogan, İ. Şener bëri një deklaratë të pakuptueshme duke dënuar Kazakistanin për ftesën e CSTO. Ne pyetëm kolegët tanë turq se çfarë do të thotë kjo. Zyrtarët nuk kanë bërë asnjë koment negativ, as zyrtarët e Azerbajxhanit.

Ne jemi pro përcaktimit të menjëhershëm të kufirit Azerbajxhan-Armeni. Këtu nuk bëhet fjalë për rajonin e Karabakut dhe as për çështjet e paqes. Kjo është një çështje e thellë dypalëshe, për të cilën propozojmë që të fillojë puna pas krijimit të një komisioni për përcaktimin dhe demarkacionin për gati një vit. Ne gjithashtu rekomandojmë veten si konsulentë, sepse Shtabi i Përgjithshëm i Rusisë dhe organet e tjera kanë harta që tregojnë ndryshimet në themelin e BRSS, njësitë administrative në BRSS dhe kufijtë midis republikave të bashkimit në faza të ndryshme.

Unë fola me kolegun tim armen për këtë dje. Palët kanë ofertat e tyre. Është e nevojshme të bihet dakord për kushtet për krijimin e komisionit. Këto terma janë aktualisht në diskutim, ka mosmarrëveshje. Qëndrimi ynë është i thjeshtë: është e nevojshme të ulemi dhe të zgjidhim të gjitha çështjet për të cilat aktualisht nuk janë rënë dakord në kuadër të një komisioni të formuar zyrtarisht. ...

Ne po përgatitemi për një samit zyrtar Rusi-Kinë. Presidenti V. Putin do të vizitojë Pekinin në ditën e hapjes së Lojërave Olimpike me ftesë të Presidentit Si Tsipin. Në të njëjtën ditë do të zhvillohen takime shumëplanëshe në nivelin më të lartë. Këto do të mbulojnë të gjithë spektrin e marrëdhënieve, siç bëjnë gjithmonë gjatë bisedimeve të liderëve tanë. Rusia dhe Kina kanë një axhendë të ngopur dypalëshe dhe një arkitekturë unike të marrëdhënieve dypalëshe. Çdo vit mbahen samite, ka takime mes krerëve të qeverive, mbahen pesë mbledhje komisionesh në nivel zëvendëskryeministrash, ku përgatiten mbledhjet e krerëve të qeverive. Ky mekanizëm ka rezultuar jashtëzakonisht efektiv. Po merren vendime që mendohen, zbatohen dhe ndihmojnë realisht të zhvillohen marrëdhëniet tona. ...

Në axhendën tonë të bashkëpunimit është edhe problemi i politikës së jashtme, për të cilën po diskutojmë në detaje sot, duke pasur parasysh forcimin e situatës ndërkombëtare. Rusia dhe Kina, së bashku me ata që janë dakord me to, mbrojnë miqësisht të drejtën ndërkombëtare, barazinë, mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të shteteve, zgjidhjen politike të të gjitha krizave dhe mosndërhyrjen në punët e brendshme të çdo shteti. Ne i parashtrojmë këto vende në konsideratat praktike të ngjarjeve konkrete në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe në organet e tjera të OKB-së, dhe në këtë kontekst, ne kundërshtojmë përpjekjet për të zëvendësuar të drejtën ndërkombëtare me "rregulla" të zbuluara nga Perëndimi dhe këmbëngulin që rendi botëror duhet të bazuar në to. Ata na shpallin ne dhe kinezët “revizionistë”, por krejt e kundërta. Është vetë perëndimi që po rishikon kartën e OKB-së dhe normat e tjera universale të së drejtës ndërkombëtare. Me miqtë tanë kinezë dhe një grup të madh nga vende të tjera (Amerika Latine, Afrika, Azia), ne formuam një grup miqsh në Nju Jork (OKB) për mbrojtjen e Kartës së OKB-së; Ky grup u takua dy herë. Tani jemi duke diskutuar mundësinë e një takimi ministror. Ky është një format thelbësor pasi sulmet ndaj kartës së OKB-së vazhdojnë.

Kur flasim për problematikën ndërkombëtare, një qasje e përbashkët ndaj situatave të krizës si programi bërthamor i Iranit dhe domosdoshmëria e rizbatimit të marrëveshjes së përbashkët për këtë çështje (me të cilën doli administrata Trump) na bashkon me Kinën. Po ashtu edhe Afganistani. Ne mbajmë bashkëpunim të ngushtë në kuadër të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, ku problematika e Afganistanit dhe Azisë Qendrore aktualisht zë një vend të veçantë. Ne bashkëpunojmë në kuadrin e zhvillimit të marrëdhënieve trans-Euraziatike. Presidenti V. Putin parashtroi nismën e partneritetit të madh euroaziatik. Kjo është paralelisht me aktivitetet e Bashkimit Ekonomik Euroaziatik, i cili ka nënshkruar dhe zbatuar një marrëveshje bashkëpunimi tregtar me PRC. Në këtë kontekst, proceset integruese në rajonin post-sovjetik janë të përafruar me hapa praktikë drejt realizimit të konceptit të Kinës "Një brez një rrugë". Ne gjithashtu punojmë me Shoqatën e Shteteve të Azisë Juglindore (GADB) për të ruajtur rolin e saj qendror në të gjitha aspektet e arkitekturës ndërkombëtare në rajonin Azi-Paqësor. Konfrontimet, përfshirë ato të armatosura, janë sjellë përpara nga amerikanët dhe vendet e tjera të Perëndimit për të krijuar hapur linja ndarjeje, për të minuar rolin qendror të GADB-së, si dhe në këtë rajon ku kërkohen negociata dhe debate private që do të lejojnë të gjithë të kënaqin shqetësimet e tyre dhe të punojnë për vendime konsensusi.

Ne mbështesim pa kushte dhe marrim pjesë aktive në përpjekjet [në formën e bisedimeve ndërmjet përfaqësuesve të Turqisë dhe Armenisë]. Ato kontribuojnë në normalizimin e situatës në Kaukazin jugor, ndihmojnë në krijimin e kushteve për zgjidhjen e problemeve aktuale politike përmes zhvillimit të një bashkëpunimi shumë më aktiv, efikas, ekonomik dhe të tjera midis tre vendeve të Kaukazit jugor dhe tre fqinjëve të tyre të mëdhenj; Rusia, Turqia dhe Irani.

Ne e mbështetëm aktivisht idenë e formatit "tre plus tre" kur u shpreh fillimisht nga Presidenti İ Aliyev dhe më vonë nga Presidenti R. T. Erdogan. Që në ditët e para të këtij diskutimi dhe gjatë përgatitjes së takimit në Moskë, ne ishim për pjesëmarrjen e fqinjëve tanë gjeorgjianë në këtë proces, sepse sa më shumë mundësi për bisedime, aq më mirë për zgjidhjen e problemeve ekzistuese. Aktualisht jemi duke u takuar me kolegët gjeorgjianë në kuadër të takimeve të Gjenevës për Kaukazin, ku u diskutuan pasojat e agresionit të Gjeorgjisë në gusht 2008, si dhe në kuadrin e kanalit jozyrtar dypalësh midis Moskës dhe Tbilisit të krijuar mjaft kohë më parë. Proceset e nisura në formatin “tre plus tre” janë shumë më të rëndësishme, sepse në këtë kuadër diskutohen edhe perspektivat zhvillimore të të gjithë rajonit.

Pas operacioneve ushtarake të vitit të kaluar, me kontributin e Presidentit të Rusisë, liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit nënshkruan marrëveshje që synojnë t'i japin fund veprimeve armiqësore, të zhvillojnë lidhje tregtare dhe ekonomike dhe të hapin të gjitha rrugët në rajon. Kjo hap të gjitha llojet e mundësive në lidhje me Turqinë, Rusinë, Iranin, Gjeorgjinë. Mendoj se është në interesin e tyre të marrin pjesë në këtë format pa parakushte. Ne i kërkuam miqve tanë turq dhe azerbajxhanas (do të ndihmojë edhe Armenia) që t'u shpjegojnë fqinjëve tanë gjeorgjianë se është në avantazhin e tyre, si gjithë të tjerët, të marrin pjesë në këtë format. Kjo nuk do t'i imponojë asnjë detyrim për qëndrimet e tyre politike.

Turqia dhe Armenia emëruan përfaqësuesit e tyre të posaçëm. Rusia ndihmoi në arritjen e një marrëveshjeje të tillë. Na vjen mirë që takimi i parë u mbajt në Moskë. Roli ynë është të ndihmojmë hapjen e rrugës për dialog të drejtpërdrejtë. Shpresoj se do të ketë sukses. ...

Ne shohim se Japonia mban të njëjtin qëndrim me Uashingtonin, vendet e NATO-s dhe vendet e tjera perëndimore në OKB dhe organizma të tjerë ndërkombëtarë. Nëse duam të jemi partnerë të ngushtë, duhet të sqarojmë se deri në çfarë mase mund t'i kapërcejmë këto kontradikta serioze në axhendën ndërkombëtare. ...

Gjatë gjithë viteve të administrimit të presidentit rus V. Putin, veçanërisht në vitet e fundit, ai i kushtoi një rëndësi të madhe forcimit të sovranitetit të Rusisë. Ne shohim se si sovraniteti i Rusisë dhe i shumë vendeve të tjera që ndjekin një politikë pak a shumë të pavarur është objekt sulmi në perëndim. Këto sulme hibride (në termin e pranuar tashmë) të kryera në të gjitha drejtimet, shtypja e drejtpërdrejtë ushtarake (folëm për marrëdhëniet Rusi-NATO), sulme informacioni, përdorimi i "forcës së butë" për qëllime të liga, OJQ të financuara drejtpërdrejt nga shteti, shume te tjera.. Koncepte të tilla mund të "funksionojnë" në një vend ose në një tjetër, por për Rusinë ato janë absolutisht të papranueshme. Arsyeja e shprehjeve të tilla të Perëndimit është përvoja jonë në vitet '90. Në atë kohë, Perëndimi vendosi: “Këtu, ata i kanë arritur të gjitha qëllimet që ne, amerikanët, u kemi vënë përpara dhe ne i ndihmojmë ata në mishërimin e këtyre synimeve, duke përfshirë edhe duke qenë fizikisht pjesë e qeverisë ruse dhe e saj. organet përkatëse”. Ndërsa ai ndoshta mendonte se Rusia ishte "në xhep" dhe se ai nuk mund të mbronte më interesat e tij private, ishte zhgënjyese që gjërat nuk dolën kështu. ...Burimi : Yakın Doğu Haber