Izraeli përdor grupin terrorist MKO për të dëmtuar sigurinë e Iranit, prish mbështetjen e tij për Palestinën: Historiani shqiptar

nga Olsi Jazexhi | Publikuar në Korrik 26, 2021, 3:57 p.m.

Historiani dhe gazetari shqiptar Olsi Jazexhi (L) dhe gazetari Syed Mohsin Abbas (R) bashkohen me programin e Rishikimit të Lajmeve të Press TV më 10 korrik 2021 për të diskutuar takimin e ardhshëm vjetor të grupit terrorist anti-Iran, Organizatës Muxhahedin-e-Khalq (MKO).

Një historian dhe gazetar shqiptar i thotë Press TV se shërbimet sekrete të Izraelit përdorin grupin terrorist anti-Iran Mujahedin-e-Khalq Organisation (MKO ose MEK) për të dëmtuar sigurinë e Iranit dhe për të bërë presion ndaj Republikës Islamike për t'i dhënë fund mbështetjes së saj për Palestinën.

"Gjëja është që MEK po përdoret nga shërbimet sekrete izraelite dhe grupe të caktuara në Shtetet e Bashkuara për të dëmtuar sigurinë e Iranit", tha Olsi Jazexhi në një intervistë me programin e Rishikimit të Lajmeve të Press TV të Shtunën, përpara takimit vjetor të grupi terrorist, i cili zakonisht ndiqet nga zyrtarë të lartë të SHBA.

"Shumë nga njerëzit që do të flasin në konferencën e tyre sot janë zionistë të guximshëm izraelitë - njerëz që mbështesin Izraelin dhe duan zhdukjen e popullit palestinez," tha Jazexhi, duke theksuar se MKO po përdoret si një mjet për të bërë presion Iranit të ndalojë mbështetjen e tij për Palestinën.

Ai pohoi se MKO-së i duhet një buxhet i madh për mbijetesën e tij, i cili "ne dyshojmë se vjen nga Arabia Saudite ose Emiratet e Bashkuara Arabe".

Ai gjithashtu përshkroi MKO si një "organizatë kultiste" që mban ushtarë skllevër, duke përfshirë të burgosurit e luftës së imponuar të Irakut ndaj Iranit në vitet 1980, gjatë së cilës grupi bashkoi forcat me ish-diktatorin Irakian Saddam Hussein për të masakruar Iranianët.

Sipas gazetarit shqiptar, grupi organizon pastrimin e parave dhe trafikimin e njerëzve në Evropë, përveç shkeljeve të saj të ashpra të të drejtave të njeriut kundër anëtarëve të tij.

"Ata po mbijetojnë, por kjo është fryma e tyre e fundit", tha ai, duke shtuar se megjithë fushatën e grupit të vdekjes dhe shkatërrimit kundër Republikës Islamike, "ata nuk mund t'i bëjnë asgjë Iranit" si një vend i fuqishëm, i pavarur.

Pasi u themelua më shumë se 50 vjet më parë, MKO nisi një fushatë bombardimesh dhe atentatesh në Iran. Nga gati 17,000 iranianë të vrarë në sulmet terroriste gjatë katër dekadave të fundit, rreth 12,000 kanë rënë viktima të akteve të terrorit të grupit.

Grupi terrorist me famë të keqe aktualisht është i vendosur në Shqipëri, ku gëzon lirinë e aktivitetit pasi u hoq nga lista e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara përkatësisht në vitin 2009 dhe 2012.

Pavarësisht nga mosrespektimi i tij në të gjithë botën, MKO në vitet e fundit ka mbajtur ngjarje të shumta të mëdha, ku morën pjesë zyrtarë të lartë amerikanë, izraelitë dhe sauditë, duke përfshirë ish-senatorin amerikan John McCain, ish-kryetarin e qytetit të New York-ut Rudy Giuliani, ish-këshilltar i sigurisë kombëtare John Bolton, ish-senatori amerikan Joe Lieberman dhe ish-drejtori i agjencisë së inteligjencës së Arabisë Saudite Turki bin Faisal Al Saud.

Analisti: Perëndimi përdor MKO, terroristë të tjerë për të avancuar axhendat shkatërruese

Një analist politik thotë se Perëndimi përdor grupe terroriste të tilla si anti-Iran MKO për të avancuar axhendat e saj shkatërruese.

‘Thuhet se në vrasjen e Fakhrizadeh ishte përfshirë MKO’

Gjatë programit të Rishikimit të Lajmeve, gazetari Syed Mohsin Abbas gjithashtu tha për Press TV se në vrasjen e profilit të lartë të shkencëtarit bërthamor të Iranit Mohsen Fakhrizadeh vitin e kaluar thuhet se ishte përfshirë MKO së bashku me agjencinë spiunuese të Izraelit Mossad.

“MEK nuk ka besueshmëri në Iran. Ata i kanë kryer këto vrasje edhe sot e kësaj dite, madje edhe në vrasjen e shkencëtarit bërthamor Fakhrizadeh thuhet se ishte përfshirë MEK së bashku me Mossad" - tha ai.

Abbas tha që MKO është në të vërtetë një shtrirje e "shtetit të thellë Anglo-Sionist" dhe është i përfshirë në thelb vetëm në vrasjen dhe gjymtimin e Iranit.

Ai gjithashtu kritikoi hipokrizinë e vendeve perëndimore në mbështetjen e grupit terrorist, duke thënë, "Unë mendoj se pjesa tjetër e botës, e cila ndiqet nga vetot amerikane, nga sanksionet amerikane, duhet të luftojë me të vërtetë” për t'u pajtuar me një hipokrizi të tillë.

"Dikush do të shpresonte që një organizatë e tillë terroriste duhet të tërhiqet nga bashkësia ndërkombëtare në vend që të bëhet hipokrit absolut që regjimet perëndimore kanë treguar se janë në rastin e MEK," tha ai.

Ai shtoi se Perëndimi po financon MKO, duke i ndihmuar ata në planifikimin e tyre, dhe gjithashtu duke u dhënë atyre inteligjencë për të kryer operacionet e tyre.

‘Të gjitha shtetet perëndimore mbështesin MKO’

Mohammad Marandi, një profesor i studimeve ndërkombëtare në Universitetin e Teheranit, gjithashtu i tha Press TV se MKO merr mbështetje nga të gjitha vendet perëndimore - duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, BE dhe Australinë - në vend se vetëm disa vende evropiane.

“Të gjithë ata e mbështesin këtë organizatë terroriste. Ashtu siç ata mbështetën al-Kaidën në Siri dhe ISIS (Daesh) në Siri, këto vende kanë mbështetur terroristët që kanë qenë aktivë në Iran” - tha Marandi.

Ai shpjegoi se kur MKO filloi fushatën e saj të bombardimeve në Iran në fillim të viteve 1980, ata kishin zyra në Evropë, në Francë në veçanti, dhe kur ata u bashkuan me ushtrinë e Sadam Huseinit dhe u bënë pjesë e ushtrisë së tij, ata fituan mbështetje edhe më tej nga regjimet e Perëndimit.

"Organizata terroriste MEK merr fonde nga qeveritë Evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, dhe vrasjet ... që ata kryejnë dhe spiunazhi që ata kryejnë mbështeten plotësisht nga regjimet perëndimore" - theksoi profesori iranian.

Ai gjithashtu pohoi se nuk duhet të përqendrohemi në pjesëmarrjen e zyrtarëve të caktuar amerikanë, përfshirë Bolton, kur analizojnë lidhjet e grupit me SHBA-në.

"Nuk ka asnjë ndryshim midis Bolton dhe [Barack] Obama", theksoi ai. “Të gjithë janë njësoj. Të gjithë ata mbështesin terrorizmin. Të gjithë ata mbështesin vrasjen e iranianëve. Të gjithë ata mbështesin ndryshimin e regjimit [në Teheran].”Burimi : Press Tv