Si u shndërrua Izraeli nga Pariah - ‘persona non grata’ në Kombin e Zgjedhur të Zotit në Ballkan?

nga Olsi Jazexhi | Publikuar në Korrik 19, 2021, 12:23 a.m.

Olsi Jazexhi shikon historinë shpesh të neglizhuar të ndjenjave pro-palestineze dhe lobimit pro-Izraelit në Ballkan. Kjo histori, argumenton ai, është një shenjë thelbësore për vendet e tjera.

Shkatërrimi i Bashkimit Sovjetik përbën një pikë kthese në marrëdhëniet e shumë shteteve të Ballkanit jo vetëm me Perëndimin, Shtetet e Bashkuara dhe NATO por edhe Izraelin. Vendosja e hegjemonisë amerikane mbi Ballkanin pas rënies së komunizmit solli ndryshime të mëdha politike në perceptimin e Izraelit dhe çështjen Palestineze. Nëse gjatë epokës së komunizmit, shumica e shteteve socialiste të Ballkanit, Shqipëria, Bullgaria dhe Jugosllavia morën anën e arabëve dhe palestinezëve, pas pushtimit të Evropës Lindore nga Amerika, marrëdhëniet më të vendosura ishin me Izraelin, [1] i cili para viteve 1990 konsiderohej një mjet i imperializmit perëndimor kundër popujve dhe shteteteve arabe.

Shqipëria ishte një nga denoncuesit më të fortë të imperializmit izraelit në Lindjen e Mesme. Enver Hoxha e përshkroi Izraelin si xhandarmërinë e imperializmit amerikan në rajon, të armatosur deri në dhëmbë për të bërë luftëra të përgjakshme kundër arabëve. Shqipëria Socialiste e cila refuzoi të kishte ndonjë marrëdhënie diplomatike me Izraelin priti dhe përkrahu rezistencën Palestineze gjatë Luftës së Ftohtë. Shqiptarët krahasuan rezistencën e palestinezëve kundër Izraelit me rezistencën kosovare kundër kolonializmit serb. Përtej kufirit në Jugosllavi, lëvizja kombëtare kosovare e cila luftonte kundër okupimit serb të Kosovës ndau të njëjtat pikëpamje në lidhje me Izraelin. Lufta palestineze kundër Izraelit dhe intifada e tyre frymëzuan udhëheqjen kosovare në rezistencën e tyre. Shenja V për fitore që Ibrahim Rugova dhe Lidhja e tij Demokratike e Kosovës miratuan gjatë protestave të tyre kundër regjimit të Sllobodan Millosheviçit u mor nga Yasser Arafat dhe rezistenca palestineze.

Pas rënies së komunizmit, marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Izraelit vazhduan të ishin të tensionuara, pavarësisht vendosjes së lidhjeve zyrtare diplomatike më 19 gusht 1991. Izraeli gjithmonë kishte gëzuar marrëdhënie të mira me Jugosllavinë dhe kjo nuk u prit mirë nga shqiptarët e Kosovës dhe Shqipërisë. Nga 1991 deri në 1997 Shqipëria vendosi marrëdhënie të shkëlqyera me Botën Islamike. Ajo u bashkua me Organizatën e Konferencës Islamike dhe dhjetra organizata, fondacione, banka dhe kompani islamike hapën degët e tyre në Shqipëri. Mijëra studentë shqiptarë shkuan për të studiuar në Botën Islame duke përfituar nga bursa bujare nga Umeti Mysliman. Turqia, Irani, Egjipti, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Malajzia dhe Pakistani ishin disa nga vendet kryesore islamike që hapën ambasada në Tiranë dhe mbështetën shqiptarët me investime dhe trajnime. Këto marrëdhënie e bënë Izraelin dyshues ndaj Shqipërisë.

Armiqësia midis Shqipërisë dhe Izraelit u demonstrua publikisht në 1999 kur NATO ndërhyri në Kosovë për të ndaluar shtypjen ushtarake serbe të shqiptarëve etnikë. Izraeli nuk e mirëpriti këtë. Ministri i saj i Jashtëm, Ariel Sharon protestoi ndaj fushatës bombarduese të udhëhequr nga SHBA kundër Jugosllavisë, duke deklaruar se ndërhyrja e NATO-s mund të ndihmojë në transformimin e një Kosove autonome në një trampolinë për terrorizmin fondamentalist islamik. Sharon paralajmëroi udhëheqësit hebrenj amerikanë se Kosova mund të "shndërrohet në një pjesë të Shqipërisë së Madhe dhe të shërbejë si një bazë për terrorizmin islamik radikal - një bërthamë e së cilës tashmë ekziston atje - që mund të përhapet në të gjithë Evropën".

Marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe botës islamike ndryshuan pas luftës civile të vitit 1997 të shkaktuar nga dështimi i skemave piramidale në vend. [2] Partia Socialiste e Shqipërisë e cila erdhi në pushtet në 1997 u dominua nga ish-zyrtarë komunistë dhe të krishterë ortodoksë. Ajo akuzoi qeverinë e mëparshme të Sali Berishës në Perëndim për "islamizimin e vendit". Fatos Nano, kryetari i Partisë Socialiste shpalli një luftë kundër trashëgimisë islamike të Shqipërisë. Ai deklaroi se qeveria e tij do të ndryshonte efektet e 555 viteve të fundit të historisë - duke iu referuar periudhës Osmane - dhe do të shuante pa mëshirë "kriminalitetin politik, të zakonshëm dhe islamik". Pas vitit 1998, Partia Socialiste dhe Ambasada e SHBA-së në Tiranë "filluan një luftë kundër arabëve". Qindra arabë që ishin duke punuar për OJQ muslimane ose drejtonin biznese u vunë në shënjestër ilegalisht, u vranë dhe u dëbuan nga vendi. Në shënjestër ishin edhe shqiptarët që kishin mbaruar studimet në botën islamike. Ata u përshkruan si një kërcënim për sigurinë kombëtare, u vunë nën vëzhgim dhe disa u burgosën. [3] Gjatë "Luftës kundër Terrorit" të Shteteve të Bashkuara, Shqipëria mbështeti torturat e paligjshme të SHBA-ve dhe ndalimin e të burgosurve Muslimanë.

Politikat anti-islamike të qeverive shqiptare u shoqëruan me ftohjen e marrëdhënieve të tyre me botën muslimane dhe ngrohjen e tyre me Izraelin. Vende si Pakistani dhe Malajzia mbyllën ambasadat e tyre dhe u larguan nga vendi. Këto politika u ndoqën nga qeveria e Sali Berishës (2005 - 2013) gjatë së cilës kohë Shqipëria vendosi fluturime direkte me Izraelin (2008). Në vitin 2011, Berisha e shpalli Iranin një shtet nazist dhe mbajti anën e Izraelit në OKB kundër palestinezëve që po bënin përpjekje për shtetësi. Ngrohja e marrëdhënieve arriti kulmin në vitin 2012 kur Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Liberman njoftoi hapjen e Ambasadës Izraelite në Tiranë. Disa muaj më vonë, në 2013, qeveria e Sali Berishës e ktheu Shqipërinë në një nga aleatët kryesorë të Izraelit në Ballkan në luftën e saj kundër Iranit. Ai ofroi azil për 210 anëtarë të organizatës terroriste iraniane Muxhahedin-e Khalq (MKO, MEK). Zgjidhja përfundimtare e MEK përfundoi në 2016 kur Edi Rama ishte Kryeministër dhe 3000 luftëtarë u vendosën në vend. Gjatë kryeministrisë së Ramës, Shqipëria u bë i vetmi vend në Evropë që priti një organizatë ish-terroriste dhe një bazë paraushtarake në tokën e saj. MKO dhe udhëheqësi i saj i kultit Maryam Rajavi përdorën Shqipërinë për të nisur sulme në internet dhe ndoshta madje edhe të drejtpërdrejta kundër Iranit dhe mbështetësve të tij në botë. Nga ana tjetër, udhëheqja e Komunitetit Musliman Sunni të Shqipërisë i është dhënë rrjetit Fetullah Gulen, një organizatë e cila konsiderohet si një organizatë terroriste nga Turqia, por në Shqipëri merr mbështetjen e plotë të qeverisë. [4]

Një hap tjetër i rëndësishëm që qeveria e Edi Ramës ndërmori për të çuar më tej politikat e saj anti-islamike kundër komunitetit musliman ishte krijimi i Drejtorisë së Policisë Kundër Terrorizmit në 2014. Puna e saj kryesore ka qenë mbikëqyrja masive, shantazhi dhe persekutimi i komunitetit musliman dhe përçarja e veprimtarive të saj shoqërore dhe politike. Qindra hoxhallarë dhe besimtarë myslimanë janë futur në listën e zezë, dërguar në stacione policie dhe janë pyetur në lidhje me idetë e tyre rreth Palestinës, Sirisë dhe Izraelit. Shumë janë ngacmuar dhe nuk lejohen të largohen nga vendi. Në vitin 2016, policia e antiterrorizmit arrestoi dhjetëra myslimanë shqiptarë dhe kosovarë dhe arrestoi më shumë se 200 me urdhër të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Shërbimet e sigurisë izraelite pretenduan se po planifikonin të sulmonin ekipin izraelit të futbollit i cili kishte ardhur për të luajtur në Shqipëri. Për të qetësuar Izraelin, qeveria e Edi Ramës dha kontrollin total të rrugëve nga Tirana në qytetin e Elbasanit te shërbimi sekret izraelit i cili zbarkoi në Shqipëri për të ‘mbrojtur ekipin e saj të futbollit’. Kosova arrestoi 19 shtetas të saj gjithashtu në emër të Izraelit. Shqiptarët dhe kosovarët, të cilët u arrestuan në mënyrë arbitrare, u torturuan dhe u rrahën me armë. Pas katër vitesh në paraburgim, grupi që Izraeli akuzoi për planifikimin e një sulmi terrorist kundër ekipit të tij të futbollit u shpall i pafajshëm nga gjykatat shqiptare - Izraeli nuk kishte dhënë asnjë provë kundër tyre. Shqiptarët janë indinjuar nga kjo shkelje izraelite e sovranitetit të vendit të tyre, si dhe arrestimet masive dhe dhuna policore. Ata protestuan për dorëzimin brutal të qeverisë së tyre në një vend të huaj i cili i trajtoi ata si palestinezë. Izraeli u akuzua për poshtërim dhe përçarje të shqiptarëve, ndërsa shumë forume shoqërore dhe grupe tifozësh kanë denoncuar sjelljen fashiste të Izraelit dhe qeverisë së Edi Ramës. Intelektualë të njohur publik si Fatos Lubonja dhe Andi Bushati i kanë quajtur arrestimet masive në emër të Izraelit shkelje të qartë të të drejtave të njeriut dhe ‘një akt fashist’.

Sidoqoftë, Izraeli përsëriti të njëjtën sjellje të dhunshme me shqiptarët edhe në vitin 2018 kur ekipi i tij i futbollit u kthye për të luajtur përsëri në Shqipëri. Agjentët e Mossad dhe 1500 policë shqiptarë kthyen stadiumin Elbasan Arena në një zonë ushtarake në mënyrë që të ‘ofrojnë siguri’ për lojtarët izraelitë. Sjellja skizofrenike e Izraelit me shqiptarët u demonstrua edhe në nëntor të vitit 2018 kur Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu anuloi një vizitë të planifikuar në Shqipëri ‘për arsye sigurie 'dhe i kërkoi Shqipërisë që" të merrte një dorë më të ashpër kundër veprimtarisë iraniane në territorin e saj ". Në dhjetor 2018, media izraelite dhe burimet e sigurisë të cilët në vitin 2016 akuzuan ISIS dhe myslimanët shqiptarë për planifikimin e një sulmi kundër lojtarëve izraelitë në vitin 2016, ndryshuan historinë e tyre. Tani ata fajësuan Iranin dhe ambasadorin e tij për planifikimin e sulmit në 2016. Me presion nga amerikanët dhe Izraeli, Shqipëria dëboi ambasadorin iranian. Pas dëbimit, Benjamin Netanyahu falënderoi Shqipërinë. Sulmi ndaj diplomatëve iranianë u shoqërua me shumë sulme të hapura dhe të rreme të flamurit që MKO dhe media izraelite kanë kryer kundër institucioneve kulturore iraniane në Shqipëri. Si rezultat i këtij presioni autoritetet kosovare dhe shqiptare kanë detyruar OJQ-të kulturore, urdhrat e Sufi dhe vëllazëritë Darvish të cilët ishin të lidhur fetarisht dhe kulturalisht me Iranin që nga kohërat Osmane të ndërpresin të gjitha lidhjet e tyre. Komuniteti Musliman Bektashi i cili gjatë tre dekadave të fundit u sponsorizua shumë nga Irani, që nga viti 2018 ka dalë në anën e Izraelit dhe ka prerë pothuajse të gjitha lidhjet e tij me Teheranin. Në 2015 autoritetet kosovare mbyllën pothuajse të gjitha OJQ-të që bashkëpunonin me Iranin. Në 2018 policia shqiptare e antiterrorizmit urdhëroi të gjitha bankat të mbyllnin llogaritë e institucioneve iraniane dhe individëve në vend. Sulmi kundër institucioneve iraniane arriti kulmin në vitin 2020 kur Shkolla e Mesme Private e Vajzave Saadi u detyrua të mbyllej dhe të largohej nga vendi dhe Fondacionit Kulturor Saadi Shirazi u detyrua të mbyllte të gjitha aktivitetet e saj. Drejtori i fondacionit Ahmad Hosseini Alasat u shpall persona non grata, ‘një agjent i Iranit’ dhe u dëbua nga vendi nga policia e antiterrorizmit.

Që nga hapja e ambasadës së tyre në Tiranë në  vitin 2012, marrëdhëniet e Shqipërisë dhe Kosovës me Izraelin kanë pasqyruar mentalitetin e luftës të shtetit izraelit me fqinjët e tij arabë, turq dhe iranianë. Shqipëria dhe Kosova janë bërë regjime përfaqësuese të cilat Izraeli i përdor në luftën e tij kundër lëvizjeve dhe shteteve politike islamike. Izraeli ka ftuar dhjetra gazetar shqiptar dhe kosovar në Izrael si pjesë e një sulmi për marrëdhëniet me publikun për të shkatërruar imazhin e tij si një vend i paqes dhe tolerancës. Përveç gazetarëve, Izraeli ka thirrur ministra shqiptarë dhe shefa të policisë kundër terrorizmit në Izrael, ku ata janë udhëzuar dhe trajnuar për të mbështetur Izraelin në ‘luftën e tij kundër terrorizmit’. Instituti Ndërkombëtar Kundër Terrorizmit (ICT) i cili organizohet nga Qendra Ndërdisiplinare Herzliya në qytetin Herzliya në Izrael është bërë një nga institucionet më të rëndësishme Izraelite që pret, trajnon dhe pret zyrtarë të ndryshëm të sigurisë dhe publik nga Shqipëria dhe Kosova të cilët janë mësoi se si të luftosh OJQ-të arabe, islamike dhe iraniane në Ballkan. ICT, e cila nuk zbulon burimet e saj të financimit, por merr grante nga institucionet evropiane dhe ndoshta amerikane, sillet si një agjent i Mossad dhe Forcave të Mbrojtjes Izraelite. Shumë nga ligjëruesit e tij janë ish-komandantë të Forcave të Mbrojtjes Izraelite (IDF) ose drejtor të Mossad-it. Drejtori i saj themelues, Boaz Ganor është një zyrtar i qeverisë izraelite për kundër-terrorizëm dhe lektor në Kurset Akademike të Komandës së Lartë të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit. Bordi i Drejtorëve të ICT përfshin Uriel Reichman, një toger i Ushtrisë Izraelite që luftoi kundër Egjiptit, Shabtai Shavit, ish-shef i Mossad, Aharon Scherf ish-drejtor i Divizionit të Punëve të Jashtme të Izraelit dhe zyrtar i lartë në zyrën e kryeministrit izraelit, Boaz Ganor dhe Tal Avner.

Në artikujt dhe analizat e tij ICT tregon armiqësi të hapur dhe islamofobi kundër muslimanëve të Ballkanit, Botës Arabe dhe Iranit, ndërsa mbron kultin terrorist iranian Muxhahedin-e-Khalq të cilin e quan "opozita iraniane". Dr. Shaul Shay një ish-kolonel i IDF dhe oficer i inteligjencës i cili tani shërben si Drejtor i Kërkimeve për Institutin për Politika dhe Strategji (SPI) në Qendrën Ndërdisiplinare (IDC) të Herzliya është një nga studiuesit më interesantë që shkruan për Ballkanin . Analizat e Shaulit janë mjaft të jashtëzakonshme. Ai shkruan për terrorizmin islamik dhe Ballkanin në tema që variojnë nga ISIS në Iran. Artikujt dhe librat e tij botohen në media në të gjithë Ballkanin. Duke cituar gazetarinë e Yellow Press, teoritë lokale të konspiracionit dhe artikujt e lajmeve të rreme ai fajëson qeverinë e Bosnjës për "Talibanizimin" e Ballkanit, pretendon se ISIS ka komplotuar për të helmuar furnizimin me ujë të Prishtinës në Kosovë. Gjithashtu, duke u mbështetur në lajmet e rreme të prodhuara nga kulti i ish-terroristëve Muxhahedin-e Khalq (MKO) ai pretendon se Irani planifikoi një "komplot terrorist Nowruz" në Shqipëri në Mars të vitit 2018, ose se planifikon të kryejë sulme terroriste në Ballkan. Dr. Shaul u kontaktua nga autori i këtij artikulli përmes postës elektronike (31 gusht, 2020) dhe u ftua për një debat mbi gjetjet e tij rreth Shqipërisë dhe Ballkanit. Deri më sot ai nuk i është përgjigjur një kërkese për një bisedë publike në lidhje me pretendimet e tij.

Qëndrimi i Dr. Shaul Shay ose bashkëpunëtorëve të tjerë të studimit të Institutit Ndërkombëtar për Kundër Terrorizmit (ICT) pasqyrojnë qëndrimin e përgjithshëm të zyrtarëve izraelitë ndaj Ballkanit. Ata janë të fiksuar pas islamofobisë, luftës kundër islamit, myslimanëve, palestinezëve, arabëve, turqve dhe Iranit. Shumica e zyrtarëve të tyre që merren me Ballkanin, përfshirë ambasadorin e tanishëm izraelit në Tiranë, ish-kapitenin e IDF-së, Noah Gal Gendler janë ish-zyrtarë ushtarakë. Gjatë një interviste që ambasadori Gendler kishte me Gazeta Shqiptarja më 12 maj 2021 kur po mbronte bombardimet izraelite të Gazës, ai tha se kriteret e tij për t'u miqësuar me shqiptarët ishte mbështetja e tyre për Izraelin gjatë luftës. Deklarata e ambasadorit Gendler përmbledh mentalitetin e dëshpëruar që drejton politikat izraelite në Ballkan. Izraeli dëshiron të rekrutojë aleatë në luftërat e tij kundër palestinezëve. Që nga hapja e ambasadës së tyre në Tiranë, Izraeli ka mbështetur indirekt MKO-në iraniane dhe është përpjekur të fitojë mbështetje nga Komuniteti Musliman Bektashi dhe Komuniteti Musliman Sunit i drejtuar nga Gulenistët. Klerikët gulenistë dhe bektashinj janë ftuar në Izrael, të dërguar në Jeruzalem dhe Yad Vashem.

Për të bindur arabët dhe muslimanët se disa muslimanë nuk kanë asnjë problem me Izraelin, qeveria izraelite ka promovuar mitin e Besës që pretendon se muslimanët shqiptarë shpëtuan hebrenj gjatë Holokaustit. Ndërsa kjo mund të jetë e vërtetë për Shqipërinë (edhe pse disa nga klerikët katolikë morën anën e Hitlerit dhe mbrojtën shfarosjen e tij të hebrenjve), kjo nuk është e vërtetë për Kosovën. Shumë kosovar e mbështetën Hitlerin në luftën e tij kundër hebrenjve. Përpjekjet e Izraelit për të manipuluar muslimanët shqiptar për t'i mbështetur ata kundër arabëve, shpesh kanë dështuar. Kjo është ajo që ndodhi më 12 maj 2021 kur Komuniteti Bektashi organizoi një iftar me ambasadorët e SHBA-së dhe Izraelit në Tiranë. Ky iftar që kritikët e quajtën ‘iftar të turpit’ u denoncua nga 50 hoxhallar shqiptar në një letër të hapur. Ata dënuan Myftiun e Tiranës për pjesëmarrjen në një tubim ku po merrte pjesë ambasadori i Izraelit, regjimi i të cilit po vriste muslimanët dhe po përdhoste xhaminnë al-Aqsa. Ata kërkuan dorëheqjen e Myftiut dhe një falje publike nga Komuniteti Musliman i Shqipërisë.

Strategjia e fitimit të aleatëve në luftën e saj kundër arabëve dhe muslimanëve mund të shihet edhe në marrëdhëniet e Izraelit me Kosovën. Nëse në 1999 Izraeli qëndroi kundër pavarësisë së Kosovës që kur Sharon kishte frikë se "një 'Shqipëri e Madhe' do të bëhej një qendër e terrorizmit radikal Islamik", pas vendosjes së hegjemonisë amerikane, Izraeli dhe Amerikanët kanë bërë gjithçka që munden për të krijuar një regjim laik anti - musliman në Prishtinë.

Në Shqipëri, si dhe Kosovë, të krishterët ungjillorë kanë luajtur një rol të dëmshëm në lobimin për Izraelin. Pas rënies së komunizmit ata kanë shndërruar mijëra shqiptarë në ungjillorë sionistë. Ata kanë themeluar qindra fondacione, kisha, organizata, radio stacione dhe madje edhe një universitet ku ata u lajnë trurin shqiptarëve me dashuri për "kombin e zgjedhur të Zotit", Izraelin. Organizata si Ambasada Ndërkombëtare e Krishterë e Jeruzalemit në Shqipëri - ICEJ Albania, luten për Izraelin dhe lobojnë tek politikanët vendas për të mbështetur Izraelin kundër Arabëve. Ambasadat e SHBA-së në Tiranë dhe Prishtinë dhe qeveria e SHBA-së kanë qenë të dobishme në detyrimin e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë për të mbështetur Izraelin kundër Palestinës. Promovimi i Izraelit ka ardhur në dy forma. Një përmes promovimit të ungjillorëve në politikën shqiptare. Një shembull është Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës dhe grupi i tij i mbështetësve ungjillorë të cilët tani janë deputetë në parlament dhe zyrtarë të lartë në qeveri. Ata u promovuan dhe financuan nga institucione të ndryshme amerikane, u futën në politikë dhe tani kanë ndikim të madh në Partinë Socialiste në pushtet të Shqipërisë. Shembulli tjetër është në Kosovë, ku gjatë epokës së administratës Trump zyrtarët e lartë të shtetit amerikan si ungjillori Richard Grenell, i Dërguari Special i Presidentit për Serbinë dhe Kosovën, Ambasadori Philip Kosnett dhe Matthew Palmer Përfaqësuesi i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor në Kosovë bënë gjithçka që mundën për të bindur qeverinë kosovare të nënshkruajë një "Marrëveshje Normalizimi" me Serbinë dhe ta bëjë Kosovën vendin e parë me shumicë myslimane që dërgoi ambasadën e saj në Jeruzalem. Për të qetësuar Izraelin, amerikanët shtynë qeverinë kosovare të caktojë Hizbullah si një organizatë terroriste dhe lobistët izraelitë në Prishtinë po kërkojnë që edhe Hamasi të caktohet zyrtarisht një organizatë terroriste.

Presioni i amerikanëve ndaj qeverisë së Kosovës për t'u afruar gjithnjë e më shumë me Izraelin mund të shihet në sjelljen e tyre ndaj kryeministrit Albin Kurti, zyrtarët e partisë të të cilit kanë deklaruar në të kaluarën mbështetjen e tyre për palestinezët. Kur Kurti fitoi zgjedhjet e përgjithshme në 17 Shkurt 2021 ai iu përgjigj një kërkese të Kryeministrit Izraelit Benjamin Netanyahu i cili e ftoi atë për të hapur ambasadën në Jeruzalem, duke deklaruar se qeveria e tij do të rishikojë vendimin për hapjen e ambasadës, qoftë në Jeruzalem ose Tel Aviv. Nënkryetari i Partisë ë Kurtit, Vetëvendosje dhe ish Ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca tha se vendimi për të hapur ambasadën në Jeruzalem nuk ishte i zgjuar. Richard Grenell, përfaqësuesi Ungjillor i Trump i cili ishte arkitekti kryesor i çështjes së ambasadës së Kosovës në Jeruzalem, u nervozua. Ai sulmoi Kurtin në Twitter duke e quajtur atë një ‘anti-amerikan’ i cili i ishte ‘drejtuar terrorizmit’.

Duke u përballur me të gjitha këto kërcënime të hapura dhe të fshehura, qeveria e Albin Kurti në Prishtinë u detyrua të mbajë ambasadën e saj në Jeruzalem dhe madje e mbështeti Izraelin në agresionin e tij në maj 2021 kundër Gazës. Kryeministri Albin Kurti dhe Partia e tij, Levizja Per Vetevendosje (Lëvizja për Vetëvendosje - LVV) kanë lëshuar në të kaluarën dokumente që dënojnë agresionin izraelit kundër palestinezëve. Gjatë agresionit të fundit izraelit në Gaza, deputeti i LVV organizoi një marshim në mbështetje të Palestinës dhe dënoi agresionin izraelit në Gaza. Sidoqoftë, qeveria kosovare e cila u rrëzua nga pushteti nga amerikanët në vitin 2020 ka mësuar mësimin e saj. Të bësh një qëndrim kundër Izraelit dhe të jesh pro-Palestinë në Ballkan është e rrezikshme. Amerikanët do të vijnë pas jush dhe ju do të përjashtoheni nga pushteti dhe ndoshta do të përfundoni në burg.

Kjo është arsyeja pse politikanët dhe qeveritë e Tiranës dhe Prishtinës kanë qenë në anën e Izraelit gjatë viteve të fundit. Autoritetet shqiptare janë të vetëdijshme për mashtrimet masive të investimeve që shumë izraelitë dhe disa zyrtarë ushtarakë të Mossad dhe Ushtrisë po kandidojnë në Shqipëri, por preferojnë të mbyllin njërin sy. Ata besojnë se amerikanët nuk do të toleronin kurrë asnjë politikan, një prokuror, një qeveri apo një parti politike në Ballkan që do të guxonte për një moment të kritikonte atë që bën Izraeli në Lindjen e Mesme ose atë që shumë zyrtarë izraelitë bëjnë në Ballkan. Nëse ndonjë politikan apo figurë publike mendon ndryshe, ai do të përballet me pasojat dhe do të përfundojë si Adriatik Lalla, Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë i cili bëri publike kërkesat e paligjshme që Ambasadori i SHBA po i bënte atij kundër Presidentit.

Izraeli dhe amerikanët po i detyrojnë vendet e Ballkanit të kenë frikë dhe të bashkëpunojnë me ta. Ndërsa shumë njerëz dhe politikanë kanë simpati për Palestinën, siç do ta shprehte Niccolo Machiavelli, "frika triumfon mbi dashurinë".

Dr. Olsi Jazexhi është një historian kanadez-shqiptar i cili është i specializuar në historinë e Islamit, nacionalizmit dhe reformimit fetar në Evropën Juglindore. Interesat e tij përfshijnë nacionalizmin, radikalizmin, terrorizmin, identitetet fetare dhe etnike në Ballkan dhe në Perandorinë Osmane të vonë. Ai ka dhënë mësim histori në Universitetin e Durrësit dhe Elbasanit në Shqipëri dhe tani po jep mësim historinë Osmane në Malajzi. Ai është gjithashtu një gazetar i pavarur hulumtues.

[1] Abadi, Jakob. "Izraeli dhe Shtetet e Ballkanit". Studimet e Lindjes së Mesme, vëll. 32, nr. 4, 1996, f. 296–320. JSTOR, www.jstor.org/stable/4283829. Arritur më 7 qershor 2021.

[2] Christopher Jarvis, Ngritja dhe Rënia e Skemave Piramidale të Shqipërisë, Financa dhe Zhvillimi: Një Revistë Tremujore e FMN-së, Mars 2000.

[3] Jazexhi, Olsi. 2011. "Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nga Kalifati Turk në Djemat Turk." Paraqitur në Konferencën për Ballafaqimin me Ndryshimin: Udhëheqja Islame në Ballkan dhe Balltik, Sofje. Google Scholar

[4] Olsi Jazexhi, “Shqipëria” në Librin vjetor të muslimanëve në Evropë, vëll. 9, bot. Jørgen S. Nielsen, etj. Leiden, Hollandë: E. J. Brill, 2017.Burimi : Islamic Human Rights Commision