Bahrejnasit vazhdojnë protestat kundër normalizimit me Izraelin

Publikuar në Shta. 20, 2020, 1:36 a.m.

Njerëzit në Bahrein u mblodhën me qindra për  natën e gjashtë radhazi kundër normalizimit të fundit të regjimit qeverisës të mundësuar nga Shtetet e Bashkuara me Izraelin.

Duke sfiduar forcat e sigurisë të gatshme për shkas, protestuesit dolën në rrugë në të gjithë mbretërinë të enjten mbrëma, njoftoi kanali satelitor Lulu TV i Bahreinit.

Ata mbanin parukka ku shkruhej , "Poshtë SHBA dhe Izraeli" dhe "Jo normalizimit me regjimin okupues" si dhe pankarta që dënonin çdo lehtësim të ndërhyrjes së regjimit Izraelit në rajonin e Gjirit Persik.

Të tjerët mbanin flamuj palestinezë, duke pohuar se qëndrimi i Manamas ndaj Tel Avivit dhe mbulimi i vazhdueshëm i favorshëm i afrimit nga disa media nuk shërbyen për të përfaqësuar opinionin e publikut te Bahrejnit .

"Protestuesit thonë se ata qëndrojnë pranë popullit  palestinez dhe janë kundër të gjitha rasteve të tradhëtisë" që synojnë ata të tilla si aktet e normalizimit me entitetin pushtues, tha kanali.

Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan marrëveshje zyrtare në Shtëpinë e Bardhë të martën duke mundësuar normalizimin e plotë të marrëdhënieve të tyre me Izraelin. Marrëveshjet ishin njoftuar nga Presidenti i SHBA Donald Trump përkatësisht në fillim të shtatorit dhe muajit të kaluar.

Gjatë ngjarjes, Trump pretendoi se "pesë ose gjashtë" vende arabe ishin gati të bien dakord të ndjekin shembullin.

"Ne jemi shumë larg rrugës me rreth pesë vende, pesë vende të tjera", tha Trump ndërsa ishte duke pritur Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Ministrin e Jashtëm të Emiratit Sheik Abdullah bin Zayed Al Nahyan dhe FM të Bahreinit Abdullatif bin Rashid Al Zayani.

Të gjitha fraksionet palestineze, grupet opozitare të Bahreinit dhe qarqet e shumta të pavarura myslimane kanë denoncuar në mënyrë të ashper trendin e normalizimit si një goditje në pjesën e prapme të popullit  palestinez dhe tradhti të pastër ndaj kauzës së tyre të çlirimit nga pushtimi dhe agresioni izraelit.

Vëzhguesit thonë  se maredheniet  arabo-izraelite shërbejne për të mashtruar votat  e lobit zionist  me bazë në Sh.B.A për Trumpin  në zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe për ta larguar vëmendjen nga një krizë politike dhe legjitimiteti me të cilën po përballet Netanyahu.Burimi : Press Tv