Delegacioni i Hamasit ftohet për bisedimet në Kajro

Publikuar në Korrik 8, 2018, 8:01 p.m.

Grupi palestinez i rezistencës ‘Hamas’ është ftuar nga Egjipti për bisedime mbi pajtimin ndër-palestinez dhe tensioneve përgjatë kufirit mes Rripit të Gazës  i bllokua nga Izraelit, sipas një burimi të Hamasit të martën.

Ftesa u zgjerua edhe për  shefin politik të Hamasit, Ismail Hanejja gjatë një telefonate me zyrtar të inteligjencës egjiptiane përgjegjës për çështjen palestineze, tha një burim për Anadolu Agency, duke kërkuar anonimitet.

Burimi thotë se Hamasi do të dërgojë një delegacion të nivelit të lartë për bisedime në Kajro.

Bisedimet pritet të përqëndrohen në bisedimet rreth pajtimit midis Hamasit dhe Fatahut dhe tensioneve përgjatë kufirit me Gazën dhe Izraelin, tha burimi.

Që nga muaji  mars, më shumë se 130 palestinezë janë vrarë në Gaza nga ushtria izraelite gjatë protestave kundër pushtimit të gjatë me dekada të Izraelit dhe vite të bllokadës së në Rripin e Gazës.Burimi : The Palestinian Information Center