Pa dhimbje, pa kokërr: Rikthimi i Putinit në Detin e Zi

nga Pepe Escobar | Publikuar në Nën. 4, 2022, 2:01 a.m.

Kështu, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e merr telefonin dhe i telefonon homologut të tij rus Vladimir Putin: le të flasim për "marrëveshjen e grurit". Putini, i qetë, i qetë dhe i mbledhur, i shpjegon faktet Sulltanit:

Së pari, arsyeja pse Rusia u tërhoq nga marrëveshja e eksportit të grurit.

Së dyti, se si Moska kërkon një hetim serioz për sulmin – terrorist – në flotën e Detit të Zi, i cili për të gjitha qëllimet praktike duket se ka shkelur marrëveshjen.

Dhe së treti, si duhet të garantojë Kievi se do të mbajë marrëveshjen, të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB-ja.

Vetëm atëherë Rusia do të konsideronte rikthimin në tryezë.

Dhe më pas – sot, 2 nëntor – grushti i shtetit: Ministria e Mbrojtjes e Rusisë (MM) njofton se vendi është kthyer në marrëveshjen e grurit të Detit të Zi, pasi ka marrë garancitë e nevojshme me shkrim nga Kievi.

Ministria e Mbrojtjes, në mënyrë krejt diplomatike, vlerësoi “përpjekjet” si të Turqisë ashtu edhe të OKB-së: Kievi është i përkushtuar që të mos përdorë “Korridorin Humanitar Detar” për operacione luftarake dhe vetëm në përputhje me dispozitat e Iniciativës së Detit të Zi.

Moska tha se garancitë janë të mjaftueshme "për momentin". Duke nënkuptuar që gjithmonë mund të ndryshojë.

Të gjithë ngrihen me bindjen e Sulltanit

Erdogan duhet të ketë qenë jashtëzakonisht bindës me Kievin. Para telefonatës me Putinin, Ministria Ruse e Mbrojtjes (MM) kishte shpjeguar tashmë se sulmi në Flotën e Detit të Zi u krye nga 9 dronë ajror dhe 7 drone detare, plus një dron vëzhgues amerikan RQ-4B Global Hawk që fshihej në qielli mbi ujërat neutrale.

Sulmi ndodhi nën mbulesën e anijeve civile dhe kishte në shënjestër anijet ruse që shoqëronin korridorin e grurit në perimetrin e përgjegjësisë së tyre, si dhe infrastrukturën e bazës ruse në Sevastopol.

Ministria e Mbrojtjes caktoi në mënyrë eksplicite ekspertë britanikë të vendosur në bazën Ochakov në rajonin e Nikolaev si projektues të këtij operacioni ushtarak.

Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Përfaqësuesi i Përhershëm Vassily Nebenzya e deklaroi veten “i befasuar” që udhëheqja e OKB-së “nuk dështoi jo vetëm të dënonte, por edhe të shprehte shqetësimin për sulmet terroriste”.

Pasi deklaroi se operacioni i Kievit i organizuar nga Britania në Flotën e Detit të Zi "i dha fund dimensionit humanitar të marrëveshjeve të Stambollit", Nebenzya sqaroi gjithashtu:

“Ne e kuptojmë se Iniciativa e Kokrrave të Detit të Zi, për të cilën Rusia, Turqia dhe Ukraina ranë dakord nën mbikëqyrjen e OKB-së më 22 korrik, nuk duhet të zbatohet pa Rusinë, dhe kështu ne nuk i konsiderojmë vendimet që janë marrë pa përfshirjen tonë si detyruese.”

Kjo do të thotë, në praktikë, se Moska "nuk mund të lejojë kalimin e papenguar të anijeve pa inspektimin tonë". Pyetja thelbësore është se si dhe ku do të kryhen këto inspektime – pasi Rusia ka paralajmëruar OKB-në se do të inspektojë patjetër anijet e ngarkesave të thata në Detin e Zi.

OKB-ja, nga ana e saj, u përpoq në rastin më të mirë të shfaqte një fytyrë të guximshme, duke besuar se pezullimi i Rusisë është "i përkohshëm" dhe mezi pret të mirëpresë "ekipin e saj shumë profesional" në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit.

Sipas shefit humanitar Martin Griffiths, OKB-ja gjithashtu deklaron se është "gati për të adresuar shqetësimet". Dhe kjo duhet të jetë së shpejti, sepse marrëveshja arrin pikën e zgjatjes 120-ditore më 19 nëntor.

Epo, "adresimi i shqetësimeve" nuk është saktësisht rasti. Zëvendës Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë Dmitry Polyansky tha se në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, vendet perëndimore thjesht nuk mund të mohonin përfshirjen e tyre në sulmin e Sevastopolit; në vend të kësaj, ata thjesht fajësuan Rusinë.

Gjatë gjithë rrugës për në Odessa

Përpara bisedës telefonike me Erdoganin, Putin kishte theksuar tashmë se “34 për qind e drithit të eksportuar sipas marrëveshjes shkon në Turqi, 35 për qind në vendet e BE-së dhe vetëm 3-4 për qind në vendet më të varfra. A është kjo ajo për të cilën kemi bërë gjithçka?”

Kjo është e saktë. Për shembull, 1.8 milionë tonë drithë shkuan në Spanjë; 1.3 milion ton në Turqi; dhe 0.86 milionë tonë në Itali. Në të kundërt, vetëm 0,067 ton shkuan në Jemenin "të uritur" dhe 0,04 ton në Afganistanin "të uritur".

Putin e bëri shumë të qartë se Moska nuk po tërhiqej nga marrëveshja e grurit, por vetëm e kishte pezulluar pjesëmarrjen e saj.

Dhe si një gjest i mëtejshëm i vullnetit të mirë, Moska njoftoi se do të dërgonte me dëshirë 500,000 tonë drithë në vendet më të varfra falas, në një përpjekje për të zëvendësuar sasinë integrale që Ukraina duhet të kishte qenë në gjendje të eksportonte.

Gjatë gjithë kësaj kohe, Erdogan manovroi me mjeshtëri për të përcjellë përshtypjen se po pushtonte tokën më të lartë: edhe nëse Rusia sillet në një mënyrë "të pavendosur", siç e përkufizoi ai, ne do të vazhdojmë të ndjekim marrëveshjen e grurit.

Pra, duket sikur Moska po testohej – nga OKB-ja dhe nga Ankaraja, e cila ndodh të jetë përfituesi kryesor i marrëveshjes së grurit dhe që po përfiton qartë nga ky korridor ekonomik. Anijet vazhdojnë të nisen nga Odessa drejt porteve turke - kryesisht Stamboll - pa marrëveshjen e Moskës. Pritej që ata të "filtroheshin" nga Rusia kur të ktheheshin në Odessa.

Mjeti i menjëhershëm i presionit rus u lëshua në asnjë kohë: duke parandaluar që Odessa të shndërrohej në një nyje infrastrukturore terroriste. Kjo do të thotë vizita të vazhdueshme me raketa lundrimi.

Epo, rusët tashmë kanë "vizituar" bazën Ochakov të pushtuar nga Kievi dhe ekspertët britanikë. Ochakov – midis Nikolaev dhe Odessa – u ndërtua në vitin 2017, me kontributin kryesor amerikan.

Njësitë britanike që u përfshinë në sabotimin e Nord Streams – sipas Moskës – janë të njëjtat që planifikonin operacionin e Sevastopolit. Ochakov spiunohet vazhdimisht dhe nganjëherë goditet nga pozicionet që rusët i kanë pastruar muajin e kaluar vetëm 8 km në jug, në skajin e gadishullit Kinburn. E megjithatë baza nuk është shkatërruar plotësisht.

Për të përforcuar "mesazhin", përgjigja e vërtetë ndaj sulmit në Sevastopol ka qenë "vizitat" e pamëshirshme të kësaj jave në infrastrukturën elektrike të Ukrainës; nëse mbahet, praktikisht e gjithë Ukraina së shpejti do të zhytet në errësirë.

Mbyllja e Detit të Zi

Sulmi në Sevastopol mund të ketë qenë katalizatori që çoi në një lëvizje ruse për mbylljen e Detit të Zi – me Odesën të shndërruar në një prioritet absolut për Ushtrinë Ruse. Ka zhurmë serioze në të gjithë Rusinë se pse Odessa rusofone nuk ka qenë objekt i shënjestrim të saktë më parë.

Infrastruktura kryesore për Forcat Speciale të Ukrainës dhe këshilltarët britanikë është e vendosur në Odessa dhe Nikolaev. Tani nuk ka dyshim se këto do të shkatërrohen.

Edhe kur marrëveshja e grurit në teori është kthyer në rrugën e duhur, është e pashpresë të pritet që Kievi të respektojë çdo marrëveshje. Në fund të fundit, çdo vendim madhor merret ose nga Uashingtoni ose nga britanikët në NATO. Ashtu si bombardimi i urës së Krimesë dhe më pas i Nord Streams, sulmi ndaj Flotës së Detit të Zi ishte projektuar si një provokim serioz.

Megjithatë, dizajnerët e shkëlqyer duket se kanë IQ më të ulët se temperaturat e frigoriferit: çdo përgjigje ruse gjithmonë e zhyt Ukrainën më thellë në një vrimë të pashmangshme - dhe tani fjalë për fjalë të zezë -.

Marrëveshja e grurit dukej se ishte një lloj fitimi-fitues. Kievi nuk do të kontaminonte përsëri portet e Detit të Zi pasi ato të çminoheshin. Turqia u shndërrua në një qendër transporti gruri për vendet më të varfra (në fakt nuk ndodhi kështu: përfituesi kryesor ishte BE). Dhe sanksionet ndaj Rusisë u lehtësuan për eksportin e produkteve bujqësore dhe plehrave.

Ky ishte, në parim, një nxitje për eksportet ruse. Në fund, nuk funksionoi sepse shumë lojtarë ishin të shqetësuar për sanksionet e mundshme dytësore.

Është e rëndësishme të kujtojmë se marrëveshja e grurit në Detin e Zi është në fakt dy marrëveshje: Kievi nënshkroi një marrëveshje me Turqinë dhe OKB-në, dhe Rusia nënshkroi një marrëveshje të veçantë me Turqinë.

Korridori për transportuesit e grurit është vetëm 2 km i gjerë. Minahedhësit lëvizin paralelisht përgjatë korridorit. Anijet inspektohen nga Ankaraja. Pra, marrëveshja Kiev-Ankara-OKB mbetet në fuqi. Nuk ka asnjë lidhje me Rusinë – e cila në këtë rast nuk shoqëron dhe/ose inspekton ngarkesat.

Ajo që ndryshon me Rusinë që "pezullon" marrëveshjen e saj me Ankaranë dhe OKB-në, është se tani e tutje, Moska mund të vazhdojë sido që e sheh të arsyeshme për të neutralizuar kërcënimet terroriste, madje edhe për të pushtuar dhe marrë portet e Ukrainës: kjo nuk do të përfaqësojë një shkelje të marrëveshje me Ankaranë dhe OKB.

Pra, në këtë aspekt, është një ndryshim i lojës.

Duket sikur Erdogan e kuptoi plotësisht aksionet dhe i tha Kievit që të sillej në mënyrë të pasigurt. Megjithatë, nuk ka asnjë garanci që fuqitë perëndimore nuk do të vijnë me një provokim tjetër në Detin e Zi. Që do të thotë se herët a vonë - ndoshta deri në pranverën e 2023 - Gjeneralit Harmageddon do të duhet të dalë me mallrat. Kjo përkthehet si përparim deri në Odessa.Burimi : The Cradle

Pepe Escobar

Pepe Escobar është korrespondent për Azia Times, në Hong Kong, një analist për RT dhe ...