Sulmohet një vajzë muslimane 11-vjeçare në Toronto, Kanada

Publikuar në Jan. 15, 2018, 11:05 p.m.

Policia e Torontos po heton një sulm ndaj një vajze 11-vjeçare, hixhabin e së cilës e shkyente vazhdimisht në rrugën e saj drejt shkollës, duke rritur presionin ndaj qeverive kanadeze për të ndërmarrë veprime të mëtejshme kundër sulmeve ndaj muslimanëve.

Një sulmues, në dy tentativa brenda 10 minutave, e preu shaminë  e vajzës duke përdorur gërshërë ndërsa po shkonte në shkollë me të vëllain e saj të premten, tha një zëdhënëse e policisë së Torontos.

"Ndihem e tronditur, e frikësuar, e tmerruar," tha Hhaulah Noman, e cila është në klasën e 6, u tha gazetarëve në shkollën e saj të premten.

"Bertita. Njeriu vetëm iku. Ai erdhi përsëri. Ai vazhdoi të priste sërish hixhabin. "

Bordi i Shkollës së Rrethit të Torontos tha se ishte "i tronditur" kur  dëgjoi  për sulmin që Kryeministri i Ontarios,  Kathleen Wynne e quajti "një akt frikacak urrejtje", që nuk përfaqësonte provincën. Policia nuk kishte arrestua ndonjë.    

Sulmi vjen pasi Kanadaja afrohet  në përvjetorin e parë të një sulmi  vdekjeprurës në një xhami të Quebec City që vrau gjashtë vetë në namaz. Një student i universitetit francez-kanadez është akuzuar si i dyshuari i vetëm.

Muajin e kaluar, një gjykatës në Quebec pezulloi një ligj që ua ndalonte të mbanin nikabë dhe mbulesa të fytyrave të tjera gjatë dhënies ose marrjes së shërbimeve publike. 

Hulumtuesit kanë dokumentuar një rritje të aktivitetit ekstremist të së djathtës në Kanada, shumica e të cilave synon muslimanët.

Një studim i kryer vitin e kaluar nga Komisioni i të Drejtave të Njeriut i Ontarios zbuloi se më shumë njerëz raportuan se kanë ndjenja "shumë negative" rreth muslimanëve sesa për ndonjë grup tjetër.

Këshilli Kombëtar i Muslimanëve Kanadezë i ka bërë thirrje qeverisë federale që të deklarojë 29 janarin, ditën e sulmit në xhami, një ditë përkujtimi dhe veprimi mbi Islamofobinë. Qeveria nuk ka thënë nëse do ta përkujtojë  këtë.Burimi : The Guardian