Arrestohet mendimtari i lirë turko-gjerman me urdhër Erdoganit

Publikuar në Gus. 20, 2017, 3:15 p.m.

Shkrimtari turko-gjerman, që është i njohur për kritikat e tij ndaj presidentit të Turqisë, Recep Tayip Erdogan është arrestuar nga autoritetet në Spanjë.

Dogan Akhali, që ka shkruar në vazhdimësi për të drejtat e njerëzve në Turqi, është ndaluar me kërkesë të autoriteteve turke në qytetin spanjoll të Granadas, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Sipas deputetit gjerman, Volker Beck, ky veprim është i motivuar politikisht dhe se ai ka kërkuar që Akhanli nuk duhet të ekstradohet në Turqi.