‘Gënjeshtrat për përdhunim’ si një armë lufte mediatike kundër Iranit

nga Hiba Morad | Publikuar në Dhj. 6, 2022, 1:10 a.m.

Një ligj propagande që i atribuohet kryepropagandistit të Rajhut të Tretë të Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore, Joseph Goebbelsit thotë: "Nëse përsërisni një gënjeshtër mjaft shpesh, ajo bëhet e vërtetë". Psikologët e quajnë këtë fenomen "efekti i së vërtetës së rreme" dhe konfirmojnë se përsëritja mund të ndikojë në besimet për të vërtetën. Irani po përballet sot me një proces galopant “Gish gallop”; është një teknikë retorike që synon të kalojë kundërshtarin me deklarata të rreme dhe gënjeshtra të plota.

Një ligj propagande që i atribuohet kryepropagandistit të Rajhut të Tretë të Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore, Joseph Goebbelsit thotë: "Nëse përsërisni një gënjeshtër mjaft shpesh, ajo bëhet e vërtetë".

Psikologët e quajnë këtë fenomen "efekti i së vërtetës së rreme" dhe konfirmojnë se përsëritja mund të ndikojë në besimet për të vërtetën. Ky efekt në thelb barazon përsëritjen me të vërtetën.

Procesi funksionon përmes metodës së indoktrinimit. Kur një gënjeshtër përsëritet mjaftueshëm, njerëzit e besojnë atë dhe vetë përsëritja pothuajse tautologjikisht mbështet të ashtuquajturat "pjesë provash".

Irani po përballet sot me një proces galopant “Gish gallop”; është një teknikë retorike që synon të kalojë kundërshtarin me deklarata të rreme dhe gënjeshtra të plota.

Mediat perëndimore sot po përpiqen të shtypin Iranin me një ortek argumentesh të dyshimta, vërtetësia e të cilave shpërfillet dhe të krijojë një opinion negativ publik për vendin.

Kolonizimi i mendjeve është potencialisht më i rrezikshëm sesa përdorimi i forcës vdekjeprurëse.

Lufta e propagandës kundër Iranit është krijuar nga BBC Persian i financuar nga Britania e Madhe, Iran International i financuar nga Sauditët dhe natyrisht nga institucionet mediatike si VOA, Fox News, CNN etj., të financuara nga SHBA. Disa aparate mediatike kanë rënë në trumbetues të luftënxitësve. Ndërsa, disa aparate mediatike janë shndërruar në mjete luftnxitëse.

Natyrisht, media sociale ndihmon propagandën e medias kryesore të përhapet si flakë. Për shembull, gjatë kësaj lufte mediatike, postimet virale në mediat sociale madje pretendonin se 15,000 njerëz do të "ekzekutohen masivisht" nga Irani për "dërgim të mesazheve" dhe nuk kaloi shumë kohë dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau postoi në Twitter këtë gjë.

Trudeau që besoi lajmin e rremë, më vonë e fshiu postimin në Twitter dhe u sill sikur nuk kishte ndodhur asgjë. Megjithatë, ky 'kurth i informacionit të rremë' bëri bujë.

Ndërsa imazhet e rreme lidhur me njerëzit që dyshohej se ishin vrarë ose plagosur nga policia u bënë të zakonshme në platformat e mediave sociale, ato përfundimisht u vërtetuan nga disa faqe se ishin gënjeshtra të hapura.

Gënjeshtra e fundit dhe më shkatërruese për Iranin ishte pretendimi se policia kreu 'përdhunim' dhe 'sulm seksual' ndaj protestuesve të ndaluar. CNN publikoi një artikull duke pretenduar se forcat iraniane të sigurisë “përdorën armën e përdhunimit në protesta”.

Ashtu siç tha intelektuali dhe autori i njohur amerikan, Noam Chomsky në një intervistë të fundit për Truthout, “Nuk ka pothuajse asnjë dyshim se SHBA do të ofrojë mbështetje për përpjekjet për të minuar Republikën Islamike”.

Chomsky tha gjithashtu se “Irani ka qenë armiku kryesor (për Shtetet e Bashkuara) që nga viti 1979, kur një kryengritje popullore përmbysi tiranin e mbështetur nga SHBA, i rivendosur nga Shtetet e Bashkuara në një grusht shteti ushtarak në vitin 1953.”

A është kjo hera e parë?

Megjithëse akuzat për "përdhunim" në Iran ndryshojnë sa i përket intensitetit dhe frekuencës, ato janë shprehur edhe në të kaluarën. Megjithatë, këto akuza masive që tregojnë për një fushatë djallëzore dezinformimi të rrënjosur thellë kundër Republikës Islamike, nuk u mbështetën kurrë me prova të forta.

Që nga viti 1988, ka pasur artikuj të shumtë (disa prej tyre në internet) që akuzojnë Iranin për përdhunim që nga Revolucioni Islamik.

Në një artikull të asaj periudhe, New York Times kishe bërë pretendime të pabaza se gratë trajtoheshin si skllevër dhe përdhunoheshin në burgje.

Pas zgjedhjeve të vitit 2009, në shtypin perëndimor u pasqyruan një seri gënjeshtrash sistematike rreth përdorimit të përdhunimit si armë në Iran, duke përfshirë The Guardian, CNN dhe New York Times, gjatë aksioneve kaos të dizajnuara nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, për të dobësuar sundimin iranian.

Në vitin 2011, Guardian citoi një seri letrash të supozuara dramatike, duke pretenduar se rojet iraniane ishin nxitur të përdhunonin të burgosurit e rinj.

Në vitet në vijim, vazhduan të qarkullonin akuza të pabaza për të ndikuar në opinionin publik ndaj pushtetit në Iran.

Kohët e fundit, një raport nga BBC në shtator 2022, pretendonte se komandantët "brutalë" kishin kërcënuar protestueset femra me përdhunim. Ashtu si në vitin 2009, pasoi një valë raportimesh, e fundit prej të cilave u publikua të hënën nga CNN.

Në një postim interesant në Twitter, një profesor universiteti dhe analist politik komenton akuzat për përdhunim në CNN:

“Kjo është një gënjeshtër e qartë dhe një shenjë e dëshpërimit të Perëndimit. Unë e njoh mirë CNN. Në tre raste të ndara, gazetarët e njohur të CNN më thanë diçka privatisht, ndërsa diçka krejtësisht tjetër në televizion. Dhe kur i kritikova, njëri prej tyre ngriti supet dhe tha: 'Unë punoj për CNN.”

Në luftëra, humbjet e para shpesh bëhen reale. Akuzat për përdhunim janë përdorur prej kohësh nga CIA si një armë lufte kundër "armiqve". Për shembull, kohët e fundit u pretendua se është përdorur “përdhunimi” si një armë kundër Rusisë.

Ambasadori rus në OKB, Vasily Nebenzya komentoi në lidhje me akuzat:

"Këto pretendime përshtaten mirë me portretizimin e ushtarëve rusë si përbindësha dhe barbarë brutalë, siç bënë mprehësit perëndimorë, dhe veçanërisht mbështetësit e Goebbels, në fund të Luftës së Dytë Botërore."

Në këtë gjendje ka ardhur gazetaria sot. Mediat perëndimore bëjnë lajme me akuza të pabaza kundër “armiqve” me justifikime të dobëta, por i injorojnë ato kur bëhen akuza të ngjashme, për shembull, kundër zyrtarëve amerikanë ose britanik.

Përdhunimi dhe abuzimi seksual në Abu Ghraib

Derisa janë ende në opinion fotografitë e përdhunimeve, abuzimeve seksuale dhe torturave nga ushtarët amerikanë në burgun famëkeq të Irakut Abu Ghraib, është qesharake që mediat e korporatave perëndimore po nisin një fushatë të egër kundër Iranit të bazuar në gënjeshtra.

Pas pushtimit amerikan të Irakut, burgu i Abu Ghraib, i vendosur 32 kilometra në perëndim të Bagdadit, u kap nga forcat amerikane në vitin 2004 dhe u kthye në një vend torture dhe përdhunimi.

Kur një gazetar i shquar amerikan, Seymour Hersh publikoi një video të fshehtë në lidhje me shkeljet e të drejtave të njeriut në burgun e Abu Ghraib, Departamenti i Mbrojtjes i SHBA u përpoq shumë të injoronte pamjet. Por provat ishin shumë të forta për t'u mohuar.

Hersh tha gjithashtu se amerikanët bënë çmos për të parandaluar zbulimin e filmit.

Në vitin 2004, gjenerali amerikan Antonio Taguba dha një raport për Daily Telegraph që përmban histori përdhunimi dhe ngacmimesh seksuale dhe konfirmoi se pamjet që mbështesin këto pretendime ishin po ashtu në dosje.

Taguba, i cili doli në pension në janar 2007, tha për gazetën se: “Këto fotografi tregojnë torturë, ngacmime, përdhunime dhe të gjitha llojet e imoralitetit”.Burimi : Press Tv