Nasrallah: Numri i raketave precize të Hezbollahut u dyfishua brenda një viti

Publikuar në Dhj. 29, 2020, 3:13 a.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut thotë se lëvizja libaneze e rezistencës, brenda një viti, ka dyfishuar madhësinë e arsenalit të saj të raketave dhe ka të gjithë territoret e okupuara brenda rrezes së predhave precize.

Duke folur për rrjetin televiziv al-Mayadeen të Libanit të dielën vonë, Seyyed Hassan Nasrallah tha, "Numri i raketave precize në dispozicion të rezistencës tani është dyfishuar se sa ishte një vit më parë."

Fajtorët e SH.B.A.-së, Izraelit, Arabisë Saudite në vrasjen e gjeneralit Soleimani të Iranit: Nasrallah

Nasrallah thotë se SHBA, Izraeli dhe Arabia Saudite po kërkojnë të heqin qafe komandantët e rezistencës përmes politikës së vrasjeve në shënjestër.

"Çdo shënjestër në të gjithë zonën e Palestinës së okupuar që ne duam ta godasim me saktësi, ne jemi në gjendje ta godasim me saktësi," i tha ai gazetarit të njohur arab Ghassan bin Jiddo.

Lëvizja zhvilloi dy luftëra me shumicë kundër Libanit në vitet 2000, duke detyruar ushtrinë izraelite në tërheqje poshtëruese në të dy rastet.

Nasrallah tha që Hezbollahi është i vendosur të marrë hak për vrasjen e Izraelit të një prej anëtarëve të tij, Ali Kamel Mohsen Jawad, në një sulm ajror në Siri në 20 korrik.

Që nga sulmi, ushtria izraelite ka qenë në gatishmëri të lartë pranë kufirit libanez, nga frika e hakmarrjes nga Hezbollahu. Ekspertët thonë se disa veprime të lumtura nga trupat izraelite pranë kufirit kanë ekspozuar shkallën e qetësisë në regjim.

Në intervistën e tij, shefi i Hezbollahut tha se fluturimi i pandërprerë i dronëve izraelitë në qiellin libanez reflekton "konfuzionin" e regjimit. Hezbollah, tha ai, ka armë të përshtatshme kundër dronëve dhe qëlloi mbi ta në disa raste.

"Fluturimi i dronëve sionistë në hapësirën ajrore të Libanit tregon një frikë të fortë nga reagimi i rezistencës. Izraelitët e dinë që ne qëlluam armën e duhur drejt dronëve të tyre pa e zbuluar atë," tha Nasrallah.

Nasrallah preku gjithashtu marrëveshjet e normalizimit të nxitura nga SH.B.A. midis disa shteteve arabe dhe Izraelit, të cilat kanë parë Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Sudanin dhe Marokun të përqafojnë Tel Avivin.

Nasrallah tha se zbardhja e normalizimit nuk ishte befasi pasi "shumica e regjimeve arabe i shisnin palestinezët vetëm fjalë".

"Asgjë në botë nuk justifikon… heqjen dorë nga Palestina," tha ai.

Marrëveshjet e normalizimit, tha Nasrallah, vetëm ndihmuan në përfundimin e një periudhe "hipokrizie" dhe treguan se "maskat kanë rënë" dhe natyra reale e këtyre regjimeve janë zbuluar.Burimi : Mashreq News