Ministri i Jashtëm i Bahreinit vlerëson partneritetin e SHBA- ve si gur themeli i sigurisë së Gjirit

Publikuar në Dhj. 5, 2020, 12:44 a.m.

Ministri i Jashtëm i Bahreinit Abdullatif bin Rashid Al-Zayani vlerësoi të martën një partneritet të SH.B.A.-së si gur themeli i sigurisë së Gjirit.

Ministri Bahrainit  foli gjatë hapjes virtuale të Dialogut të parë Strategjik SHBA-Bahrein që u përqëndrua në bashkëpunimin e mbrojtjes, sigurinë rajonale dhe zhvillimin ekonomik dhe tregtinë.

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve  Michael Pompeo - i cili ishte nikoqir i dialogut - tha se Uashingtoni po kërkonte të bashkëpunonte me Bahreinin për të luftuar terrorizmin.

Sanksionet e kanë privuar Iranin nga financimi i grupeve terroriste, tha Pompeo.

Gjatë dialogut virtual, Zayani i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të vazhdojë presionin mbi Iranin pasi ai e shikoi Teheranin si një sfidë të sigurisë për vendet në rajon.

Irani ka qëllime dashakeqe ndaj shteteve rajonale, tha ministri Bahrainit.Burimi : Arab News