Aleppo po bëhet varrezë gjigande. Okb: “ta shpëtojmë”!

nga Alma Prifti | Publikuar në Dhj. 2, 2016, 10:37 p.m.

Edhe  pas  zgjedhjeve  të  bujshme  në  SHBA, vazhdojnë  sulmet  e  njëpasnjëshme  në  Aleppo.  Reth kësaj, shefi për çështje humanitare i Kombeve të Bashkuara u bëri thirrje vendeve me ndikim që të bëjnë  çfarë është në dorën e tyre që të mbrojnë civilët në Aleppon lindore dhe të shpëtojnë qytetin, që dikur ishte më i madhi në Sir, të mos shndërrohet në "varrezë gjigante". Stephen O’Brien, tha në mbledhjen emergjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se mbi 25 mijë njerëz janë zhvendosur nga zona lindore e Aleppos së kontrolluar nga kryengritësit që nga e shtuna, por numrat po ndryshojnë dita-ditës dhe ora orës.  Ai  citon se:

“Mijëra të tjerë do të ikin nëse luftimet zgjerohen dhe intensifikohen gjatë ditëve të ardhshme".

Ndërkohë  që  vëmendja e botës është përqendruar në mbi 250 mijë civilë të bllokuar në Aleppon lindore, O’Brien nënvizoi se janë 700 mijë të tjerë nën rrethim nëpër zona të tjera gjithandej Sirisë.

“Ata janë të bllokuar, janë të shtangur - dimri po afrohet dhe derisa ndjekin zhvillimet rrëqethëse në Aleppo, pyesin: a jam unë në radhë?" tha ai.

O’Brien, I shqetësuar,  i  bën thirrje Këshillit të Sigurimit që të tejkalojë ndarjet rreth Sirisë, të "ndalojë brutalitetin dhe të parandalojë mundësinë që një fat i tillë të godasë sirianët tjerë". Ai tha se tri gjera janë thelbësore: mbrojtja e civilëve, qasja e papenguar dhe e sigurtë për punonjësit humanitarë dhe përfundimi i rrethimit. I dërguari i OKB-së për Sirinë, Staffan de Mistura, duke ju drejtuar anëtarëve të Këshillit të Sigurimit nga Gjeneva, tha se gati 40 për qind e zonave që mbaheshin nga grupet e armatosura opozitare, tash janë në duart e forcave qeveritare.

“Të mos gabohemi! Asnjë nga zhvillimet ushtarake për të cilat jemi dëshmitarë, mund të çojë në atë që mund ta quajmë zgjidhje e qëndrueshme dhe e përhershme ushtarake"-u shpreh ai i shqetësuar.

E vendosur për përmirësimin e situatës, De Mistura tha se, vetëm një zgjidhje politike negociuar mund t'i jap fund krizës. Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Samantha Poëer i bëri thirrje këtij problem>

“Ata mund të marrin zonat e populluara, përfshirë edhe ndonjë thelbësore si Aleppoja lindore duke shkaktuar një masakër të tmerrshme, por lufta nuk do të përfundojë", tha ajo. "Nëse asgjë tjetër, do të kemi më shumë njerëz të gatshëm të rrokin armët kundër regjimit. Ajo që mund të ndalë luftën, është zgjidhja politike".

Ajo tha se administrata e presidentit Barack Obama do të punojë deri në ditën e fundit për të nxitur një paqe të negociuar. Britania dhe Franca thirren takimin emergjent. Ambasadori rus në Kombet e Bashkuara i kritikoi ata duke thënë se janë të shqetësuar, meqë kryengritësit e mbështetur prej tyre janë duke humbur, por nuk  është  pikërisht kjo  administratë  e  cila  ishte  edhe  shkaku  i  kësaj  lufte  për  shkak  të  mosrrëzimit  të  armëpushimit  me  Rusinë  për  shkak  të  interesave  në  Ripin e  Gazës?? Ku  e  kërkon  ajo  fajtorin??

Dihet se Aleppo ishte një ndër qytetet më të vjetra të banuara në vazhdimësi në botë, ishte zona më e populluar urbane Sirisë dhe kryeqyteti i saj tregtar për shekuj me radhë. Këtu e pesë vjet më parë, popullsia e saj arrinte në rreth 2.5 milionë. Por, që kur është shndërruar në fushëbetejën kryesore në luftën qytetare siriane në mes të vitit 2012, Aleppoja është shkatërruar. I dërguari i OKB-së, de Mistura, pritet të informojë Këshillin e Sigurimit për zhvillimet në Siri më 8 dhjetor dhe tha që do të japë hollësi se cilat janë mundësitë për një proces politik për  paqe  dhe stabilizim të  situatës  së  krijuar  për  të  ulur  disi  dëmet  e  kësaj  lufte  që  vet  ata  e  krijuan.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, rreth 300 civilë, përfshirë 33 fëmijë janë vrarë në Aleppon lindore që kur filluan sulmet e forcave qeveritare më herët gjatë muajit nëntor. Grupi kryesor opozitar sirian, Koalicioni Kombëtar, i bëri thirrje OKB-së që të "ndërmarr hapa të menjëhershëm për të mbrojtur civilët në Aleppo dhe për të ndalur sulmin barbar kundër tyre",  pavarësisht  se vet  OKB-ja  është  e  pafuqishme  aty  ku  forca  amerikano-ruse godet  pa  mëshirë  mbi  cdo tentativë  për  armëpushim.  Me  fitoren  e Donald  Trump, fuqia  goditëse  e  këtyre  dy  forcave  të  mëdha  pritet  të  bëhet  më  e  përgjakshme  në  momentin  që  OKB-ja  do të  përballet  me një  situatë  kritike  nga e  cila  ose  nuk do  të  dijë  të  reagojë,  ose  do të  dorëhiqet.

Sipas  bilancit  të  luftës, Aleppo-ja është ne qendër të përpjekjeve ushtarake siriane të mbështetura nga sulmet ajrore ruse dhe Aleppoja lindore është në rrethim për më shumë se katër muaj. Ushtria filloi bombardimet e renda mbi qytet dy javë më parë dhe të hënën mori nën kontroll një nga lagjet kryesore dhe  tani  pritet  të  zgjerohet  drejt  jugut.

Departamenti  i  Shtetit  nga  Ëashington-i  u  shprehën  të  irrituar  për  situatën  kaotike  të  krijuar në  Siri  duke  bërë  përgjegjëse Moskën, pavarësisht  se  fajtore  janë  të  dyja  palët  duke  marrë  parasysh  qëllimet  e tyre palopolitike  në  interesa  vetjake/klaniste. Përpjekjet e deritashme për të ndërprerë luftimet çuan në armëpushime afatshkurtra por jo në përparim drejt përfundimit të luftës, që filloi në mars të vitit 2011 dhe  po  vazhdon  ende.  Kjo  luftë  pritet  të  jetë  lufta  më  e  përgjakshme  edhe  më  e pamëshirshme  që  ka  njohur ndonjëherë  njerëzimi  në  këto  50  vitet e fundit,  përfshirë  madje, edhe  dy  luftërat  Botërore.