Presidenti i Popullit: Jeta dhe trashëgimia e Ibrahim Reisit, i cili ripërcaktoi politikën

nga Alireza Hashemi | Publikuar në Maj 27, 2024, 1:02 p.m.

Ibrahim Reisi ka lindur më 14 dhjetor 1960 në qytetin Mashhad në veri perëndim të Iranin. Ai u bë një nga figurat më të rëndësishme politike të Republikës Islamike të Iranit.

U njoftua se Presidenti iranian Ibrahim Raisi, Ministri i Jashtëm Hussein Emir Abdullahian dhe dy zyrtarë të tjerë vdiqën kur helikopteri i tyre u rrëzua të dielën në malet e Iranit veriperëndimor.

Incidenti ndodhi në provincën e Azerbajxhanit Lindor, gjatë rrugës së kthimit pasi Presidenti Reisi dhe delegacioni i tij shoqërues hapën dy diga hidraulike në kufirin me Azerbajxhanin.

Helikopteri u detyrua të bënte një ulje të rreptë për shkak të kushteve të vështira të motit si shiu i dendur dhe mjegulla e dendur, gjë që e bëri të vështirë kryerjen e operacionit nga ekipet e kërkim - shpëtimit.

Mbetjet e helikopterit u gjetën nga ekipet e shpëtimit të emergjencës herët në mëngjes të ditës së hënë në pyje të dendura në mes të qyteteve Varzaqan dhe Jolfa në provincën e Azerbajxhanit Lindor.

Në një deklaratë televizive, Hussein Koulivand, President i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Iraniane (IRCS), njoftoi se nuk janë gjetur shenja jete në helikopterin e rrëzuar dhe se të gjitha shpresat për të mbijetuarit kishin marrë fund.

Kush është Ibrahim Reisi?

Ibrahim Reisi ka lindur më 14 dhjetor 1960 në qytetin Mashhad në Iranin veriperëndimor.

Ai u bë një nga figurat më të rëndësishme politike të Republikës Islamike të Iranit dhe përpara se të vinte në pushtet, mbajti disa poste kyçe, duke përfshirë kreun e gjyqësorit.

Reisi, i cili shërbeu si zëvendëskryetar i drejtësisë i Iranit midis viteve 2004 dhe 2014, ishte i njohur për qasjen e tij të drejtë dhe humane dhe njohja e tij u rrit në të gjithë vendin.

Ai u emërua Prokuror i Përgjithshëm i vendit në vitin 2014 dhe këtë detyrë ai e mbajti deri në vitin 2016.

Më vonë ai u bë kujdestar i tyrbesë së shenjtë të Imamit të tetë Shiit, Imam Reza, në qytetin e tij të lindjes, Mashhad. Si kujdestar i tyrbesë, ai arriti gjëra të cilat nuk ishin bërë kurrë më parë.

Emërimi i tij më i rëndësishëm erdhi në mars të vitit 2019, kur udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayetollah Sejjid Ali Khamenei e zgjodhi atë për të udhëhequr gjyqësorin e Iranit.

Ai u emërua Kryetar i Kuvendit Këshillimor për të plotësuar vendin e liruar nga Sadik Amuli Larijani.

Si kreu i gjyqësorit iranian, Reisi nisi një fushatë kundër korrupsionit në sistem që u vlerësua shumë dhe miratoi ligje për të mbrojtur gratë kundër dhunës në familje.

Gjatë pozicionit të tij në fillim të gjyqësorit iranian, popullariteti i tij u rrit jashtëzakonisht, gjë që hapi rrugën për karrierën e tij politike si kreu i ekzekutivit.

Si u fut në politikë?

Reisi, një studiues i famshëm islam, shërbeu si anëtar i Asamblesë së Ekspertëve të Provincës Khorasan Jugore dhe u zgjodh për herë të parë këtu në zgjedhjet e vitit 2006.

Në vitin 2016, ai u bë nënkryetar i Asamblesë së Ekspertëve, një organ kushtetues përgjegjës për emërimin e udhëheqësit të Revolucionit Islamik. Bordin e kryeson Ayatollah Janneti.

Në vitin 2017, kur presidenti garoi si një kandidat popullor në zgjedhjet presidenciale kundër Presidentit Hasan Rouhani, ai u bë një emër i njohur në Iran dhe në botën myslimane.

Në këto zgjedhje, me 15.7 milionë vota, Reisi doli i dyti pas Rouhanit, i cili mori 23.5 milionë vota.

Por, në zgjedhjet e dyta presidenciale në vitin 2021, ai fitoi udhëheqjen e vendit për katër vitet e ardhshme.

Në zgjedhjet e vitit 2021, Reisi arriti një fitore dërrmuese me 17.9 milionë nga 28.9 milionë votat e hedhura, duke rritur reputacionin e tij si një figurë politike popullore.

Presidenti i tetë i Iranit mori zyrtarisht detyrën më 3 gusht të vitit 2021.

Cili ishte ndryshimi në qeverisjen e Reisit?

Zgjedhja e Reisit vjen në një kohë sfidash të rëndësishme për Iranin, duke përfshirë vështirësitë ekonomike të përkeqësuara nga sanksionet e udhëhequra nga SHBA dhe tensionet në rritje me Uashingtonin.

Fushata zgjedhore u fokusua në luftën kundër korrupsionit dhe lehtësimin e vështirësive ekonomike.

Pas marrjes së detyrës, ai përshëndeti të rinjtë si pasurinë më të vlefshme të Iranit dhe si një forcë shtytëse e ekonomisë dhe u zotua se do të trajtojë shqetësimet e tyre kryesore, siç është papunësia.

Reisi po ashtu theksoi nevojën për të riparuar sistemin burokratik, për të luftuar korrupsionin dhe inercinë burokratike dhe premtoi të ulë inflacionin në nivele njëshifrore duke e rritur prodhimin.

Ai mbështeti përpjekjet diplomatike për të thyer ndikimin e sanksioneve perëndimore dhe për të përmirësuar jetesën e popullit të Iranit.

Reisi kritikoi ashpër praninë e Amerikës në rajon dhe politikën e saj për vendosjen e sanksioneve ndaj vendeve të pavarura dhe premtoi "të mos humbasë asnjë moment" për heqjen e sanksioneve.

Presidenti iranian deklaroi se heqja e sanksioneve “të pamëshirshme” do të ishte një “domosdoshmëri” për administratën e tij dhe se kjo mund të arrihet përmes diplomacisë ekonomike aktive dhe politikave miqësore ndaj fqinjëve.

Ai ka marrë një qëndrim më të ashpër dhe më pragmatik ndaj politikës së jashtme të Iranit, veçanërisht në negociatat me Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë evropiane për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Gjatë mandatit të tij u zhvilluan bisedime të reja për të shpëtuar marrëveshjen, e cila u rrëzua nga ish presidenti amerikan Donald Trump. Megjithatë, këto përpjekje u ndërprenë përsëri nga vonesa e SHBA-së për heqjen e sanksioneve.

Presidenti 63 vjeçar vdiq në një përplasje helikopteri gjatë vizitës së tij në Azerbajxhanin Lindor, ku ai dhe homologu i tij azerbajxhanas Ilham Aliyev përuruan dy diga të ndërtuara në lumin Aras.

Në helikopterin e rrëzuar ndodheshin gjithashtu edhe Ministri i Jashtëm iranian, Husein Emir Abdullahiyan, guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit si dhe zyrtarë dhe truprojë të tjerë.

 Burimi : Press Tv