Strofulla e Luanëve, Rezistenca tashmë ka një mburojë dhe shpatë

nga Özlem D. | Publikuar në Mars 12, 2023, 12:31 a.m.

Organizata e rezistencës e quajtur Strofulla e Luanëve, e cila kohët e fundit është përmendur shpesh në Bregun Perëndimor, e përshkruan veten si shpata dhe mburoja e rezistencës.

Organizata e rezistencës me emrin “Strofulla e Luanëve”, e përmendur shumë kohët e fundit, në një kohë të shkurtër fitoi mbështetje të gjerë publike.

Për shkak të strukturës së saj të ndryshme, veçanërisht në Bregun Perëndimor të pushtuar, dhe intensitetit dhe suksesit të operacioneve të saj kundër Izraelit pushtues, “Strofulla e Luanëve” shfaqet midis strukturave "ndërtuese të ekuacioneve".

Përmes thirrjes së saj, organizata arriti të nxjerrë mijëra palestinezë në rrugë për ta mbështetur atë më 23 shkurt.

Jo vetëm në territoret e pushtuara palestineze, por edhe në Rripin e Gazës, njerëzit u mblodhën për mbështetje gjatë mesnatës para mureve që ndajnë Gazën nga territoret e pushtuara.

Masa të mëdha njerëzish treguan besnikërinë dhe mbështetjen e tyre ndaj këtij grupi të rezistencës, shoqëruar me tekbire dhe fotografi të palestinezëve që humbën jetën si pasojë e sulmit të forcave të regjimit pushtues.

“Strofulla e Luanëve” e bëri këtë thirrje për shkak të masakrës së 12 palestinezëve nga forcat pushtuese në Nablus më 23 shkurt, dhe shumë njerëz, përfshirë regjimin izraelit dhe publikun, nuk e prisnin një mbështetje kaq të fortë publike.

Sepse forcat e regjimit dhe mediat pretendonin se “Strofulla e Luanëve” do të dobësohej pas çdo operacioni kundër tyre.

Natyrisht, në këtë drejtim ndikonte edhe bashkëpunimi i forcave të sigurisë së presidentit të Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas me Izraelin dhe fushatat e arrestimit kundër anëtarëve të grupit.

Megjithatë, “Strofulla e Luanëve” vazhdon të rritet me shpejtësi, pavarësisht nga të gjitha këto pritshmëri dhe vazhdon të kryejë operacione të forta kundër pushtuesve me më shumë pjesëmarrje pas çdo anëtari të vrarë, pavarësisht gjithë rrethimit të administratës së Abbasit.

Ka kaluar më shumë se një vit që nga krijimi i këtij grupi rezistence shumë të ri, por të vendosur.

Si lindi?

Grupi i rezistencës “Strofulla e Luanëve” njoftoi fillimisht emrin e tij përmes një kanali në Telegram të krijuar më 27 gusht 2022.

Më pas grupi ndau një foto të dy luftëtarëve të tij të vrarë nga forcat pushtuese, me emblemën e organizatës.

Në të njëjtën kohë, më 30 gusht ata transmetuan për herë të parë në kanalin e tyre në Telegram lajmin për një konflikt që kishin me forcat pushtuese.

“Strofulla e Luanëve” mbajti konferencën e parë për shtyp në qytetin e vjetër të Nablusit më 2 shtator të vitit të kaluar.

Tridhjetë nga luftëtarët e organizatës të pajisur plotësisht dhe me pjesëmarrjen e më shumë se njëqind njerëzve marshuan nëpër rrugët e qytetit të vjetër të Nablusit për të përkujtuar dy luftëtarët e tyre që u vranë në korrik.

Me këtë rast organizata dëshmoi prezencën e saj para publikut dhe se është e gatshme të luftojë në çdo moment.

Në konferencën e parë për shtyp, një luftëtar i maskuar i armatosur, i cili ishte zëdhënësi i grupit, deklaroi hapur objektivin e grupit me deklaratën e tij: “Armët tona nuk do të gjuajnë plumba në ajër kot, qëllimi ynë i vetëm është pushtimi”.

Strofulla e Luanëve po bën ndryshim

“Strofulla e Luanëve” e ka deklaruar veten si një grup i ri i armatosur i pavarur nga grupet e armatosura tradicionale palestineze.

Nga shumë ekspertë që kanë studiuar organizatat e rezistencës prej vitesh, ata përshkruhen si "të rinj të mbledhur së bashku pa një rend apo hierarki të qartë".

Disa analistë pohojnë se shfaqja e grupit ndodhi në shkurt 2022, kur forcat e regjimit izraelit vunë re një rritje të konsiderueshme të konfliktit të armatosur në rajonin e Nablusit.

Më 26 janar 2022, forcat e regjimit izraelit sulmuan qytetin e Jeninit dhe një kamp refugjatësh në Bregun Perëndimor të pushtuar verior. Kjo ishte një nga bastisjet më të përgjakshme në vite, me dhjetë palestinezë të vrarë në sulmin e pushtuesve.

Kombet e Bashkuara shpallën gjithashtu vitin 2022 si vitin më vdekjeprurës për palestinezët në Bregun Perëndimor në 16 vjet.

Shfaqja e ‘Strofullës së Luanëve' vjen pas luftimeve që vazhduan për 6 muajt e parë të kampit të refugjatëve në Jenin.

Në këtë kuptim, formimi i "Strofullës së Luanëve" ndodhi si pjesë e një fenomeni që tronditi veriun e Bregut Perëndimor, së bashku me formimin e "Brigadave Jenin" dhe "Brigadave Nablus".

Vrasja e tre anëtarëve të Brigadave al-Aksa, krahu ushtarak i al-Fatah, në Nablus në shkurt 2022, ishte po ashtu një ngjarje tronditëse.

Nga ky këndvështrim duket e pamundur të jepet një datë e qartë për themelimin e organizatës.

Përveç kësaj, Ibrahim Nablusi, i cili humbi jetën në konfliktin me forcat pushtuese në Nablus më 9 gusht të vitit të kaluar, konsiderohet gjithashtu si anëtar natyral dhe një nga themeluesit e grupit.

Edhe pse Ibrahim Nablusi ishte vetëm 18 vjeç, ai ishte në krye të listës së të kërkuarve të forcave pushtuese izraelite. Ai arriti t'u mbijetonte atentateve të përsëritura; por ai vdiq më 9 gusht pas disa orësh luftimesh.

Në regjistrimin audio që dërgoi gjatë konfliktit, Ibrahim Nablusi i bëri thirrje të gjithë popullit palestinez: "Ju lutemi mbroni atdheun tuaj pas vdekjes sime, mos i lini armët".

Në përgjigje të kësaj thirrjeje, të gjitha organizatat e rezistencës palestineze e përshëndetën atë si një lider.

Struktura e organizatës

E gjithë organizata përbëhet nga të rinj dhe secili prej këtyre të rinjve ka përkatësi të ndryshme politike. Në fillim, u deklarua se shumica e familjeve të tyre ishin afër brigadave al-Aksa, thanë ekspertët. Megjithatë, me çdo lajm të ri për dëshmor, shihet qartë se anëtarët e grupit të ‘Strofullës së Luanëve’ vijnë nga origjina të ndryshme.

Për shembull, në tetor të vitit të kaluar, Tamer al-Kilani, një nga udhëheqësit e shquar të "Strofullës së Luanëve", u vra me një eksploziv në Nablus.

Tamer al-Klani ishte një luftëtar me origjinë nga Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës. Edhe pse ushtria pushtuese izraelite nuk mori përgjegjësinë për vrasjen, në deklaratën e saj, Strofulla e Luanëve fajësoi regjimin.

Ai deklaroi gjithashtu se përgjegjëse është edhe administrata e Abbasit, e cila ruan bashkëpunimin e sigurisë me pushtuesit.

Në tetor, administrata e Abasit nisi një fushatë masive arrestimi kundër Strofullës së Luanëve.

Në thirrjen e bërë nga forcat pushtuese paralelisht me operacionet e tyre në rajon, thuhej qartë: “Hiqni armët, dorëzohuni dhe ne do të garantojmë sigurinë tuaj”.

Gjatë kësaj periudhe, rreth 10 anëtarë të grupit u dorëzuan në sundimin e Abasit. Por administrata e Avasit i arrestoi dhe i burgosi.

Në deklaratat e grupit shprehet gjithashtu se e vetmja gjë që bashkon grupin e rezistencës Strofulla e Luanëve është dëshira për të luftuar deri në frymën e fundit kundër pushtimit.

Një nga sloganet më të përdorura të grupit është slogani “Do të shohim kush kë po rrethon” kundër Izraelit pushtues.

Vazhdojnë të ekzistojnë edhe organizata të tjera që udhëheqin operacionet në Bregun Perëndimor, Xhihadi Islamik Palestinez, Brigadat e Dëshmorëve të al-Aksa dhe grupe të tjera të vogla të rezistencës të krijuara në kampe.

Çështja se kush e mbështet grupin e rezistencës “Strofulla e Luanëve” është një nga çështjet e rëndësishme që pushton axhendën e publikut izraelit.

Në deklaratat e tyre grupi shprehet hapur se nuk financohen nga askush.

Gjithashtu thuhet se shumica e armëve që përdorin blihen nga tregu i zi. Por grupi gjithashtu ka shprehur vazhdimisht gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me çdo grup apo milici, duke përfshirë Hamasin apo Xhihadin Islamik, në luftën e tyre kundër okupimit izraelit.

Në këtë kontekst, nuk duhet të harrohen thirrjet e Iranit për të rritur rezistencën e armatosur në Bregun Perëndimor.

Në tetor të vitit 2022, komandanti i Ushtrisë së Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, Husein Salami, njoftoi se Bregu Perëndimor mund të "armatoset" në të njëjtën mënyrë si Gaza dhe se "procesi" tashmë ishte duke u zhvilluar.

Baza e themelimit të organizatave të reja

Si përmbledhje, formimi i grupeve më të vogla të armatosura që kanë humbur besimin në partitë politike palestineze dhe janë përballur me një pushtim të vendosur izraelit dhe krijimi i grupit të rezistencës "Gropa e Luanëve" mund të jetë shpjegimi i duhur.

Duke iu përgjigjur agresionit të ushtrisë pushtuese dhe të kolonëve me operacione të koordinuara ushtarake, grupi përfaqëson fytyrën në ndryshim të rezistencës palestineze dhe gëzon mbështetjen popullore.

Në Bregun Perëndimor, veçanërisht pas Intifadës së Dytë, për shkak të presioneve të Izraelit dhe Autoritetit Palestinez, masat e popullit ishin të kujdesshme ndaj organizatave të reja në zhvillim.

Taktikat ushtarake të grupit përfshijnë një përshkallëzim serioz të konflikteve me një brez të ri luftëtarësh që hyjnë në konflikte të armatosura që forcat e regjimit pushtues e kishin të vështirë t'i parashikonin.

Ata nuk përballen vetëm me bastisjet e forcave pushtuese, por kryejnë operacione të organizuara kundër forcave të regjimit, si posta, bastisje postblloqesh, atentate.

Sipas statistikave zyrtare të lëshuara nga Qendra e Informacionit të Palestinës në fund të vitit 2022, shumica e luftëtarëve në të 20-at dhe 30-at e tyre kanë kryer më shumë se një mijë operacione në vetëm dy muaj.

Numri i anëtarëve po vazhdon të rritet

Me gjithë operacionet e pushtimit dhe fushatat e arrestimit të administratës së Abasit, përdorimi aktiv i rrjeteve sociale nga grupi i rezistencës Strofulla e Luanëve luan një rol të rëndësishëm në rritjen e numrit të luftëtarëve.

Kanali Telegram i Strofullës së Luanëve ndiqet nga qindra mijëra njerëz. Po kështu, mjetet e mediave sociale të gjeneratës së re si Tik Tok përbëjnë një bazë të rëndësishme për propagand për grupin.

Ashtu si regjistrimi audio që Ibrahim Nablusi publikoi në mes të konfliktit me forcat e regjimit, në këto platforma publikohen edhe testamentet dhe regjistrimet audio të luftëtarëve të tjerë të grupit që humbën jetën.

Grupi më aktiv i periudhës së fundit

Do të ishte me vend të thuhet se grupi i rezistencës Strofulla e Luanëve është organizata më aktive dhe më e fuqishme e propagandës së armatosur të periudhës së fundit. Është një avantazh i rëndësishëm në këtë pikë që edhe organizatat e tjera bëjnë deklarata duke i lavdëruar ata pas çdo operacioni të suksesshëm.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, grupet e rezistencës që veprojnë në Bregun Perëndimor, veçanërisht "Strofulla e Luanëve", janë aktorët më të rëndësishëm të valës së re të intifadës pa emër.

Shihet se ka pak nevojë për emërtim nga aktorë jo-fushorë të këtij procesi rezistence, në të cilin populli palestinez bashkohet nga shtatë në shtatëdhjetë dhe udhëhiqet nga rinia.

Të gjitha këto grupe vazhdojnë të jenë pionierët e procesit, duke iu përmbajtur “Parimit të Djepit të Popullit”[1].

Është e mundur të parashikohet që grupi i rezistencës Strofulla e Luanëve do të vazhdojë të jetë një nga liderët e rezistencës në Bregun Perëndimor në një kohë kur edhe fëmijët 13-vjeçarë mbajnë testamentet e tyre në xhepa dhe luftëtarët bëjnë thirrje në publikut dhe luftëtarëve të tjerë të “mos i ulin armët” edhe në kontekstin e konfliktit.

Në një deklaratë të bërë pas masakrës së fundit, grupi i rezistencës Strofulla e Luanëve paralajmëroi regjimin pushtues duke thënë: "Ne nuk do të devijojmë nga busulla jonë me asnjë çmim" dhe tha: "Ne po vijmë nga ku nuk na prisni. "

[1] Parimi i djepit të popullit ka një histori të gjatë në rezistencën palestineze, dhe djepi i popullit shpreh një gjendje harmonie midis rezistencës dhe masave, e cila çon në shndërrimin e rezistencës në një ekzistencë të përgjithshme. Ka forma të ndryshme të kësaj mbështetjeje, duke përfshirë materiale, morale, financiare dhe sociale. Shembuj të këtyre formave përfshijnë frenimin e armikut, strehimin e të arratisurve, paralajmërimin e rezistencës ndaj rrezikut të mundshëm, prodhimin e literaturës dhe mediave që mbështesin rezistencën dhe shumë më tepër.Burimi : Yakın Doğu Haber