Nga gurët te raketat: Evolucioni i Rezistencës Palestineze

nga Hussam AbdelKareem | Publikuar në Gus. 8, 2022, 8:23 a.m.

"Përkundrazi, krahët ushtarakë janë bërë më të fortë dhe puna e tyre është bërë sistematike pa u lidhur me individë të caktuar. Kur amerikanët vranë Haxhi Kasim Sylejmanin në fillim të vitit 2020, roli i tij në ndërtimin e kapaciteteve ushtarake të Palestinës u ekspozua. Të gjithë udhëheqësit e krahëve të armatosur të lëvizjeve palestineze folën shumë ngrohtësisht për të, duke shprehur mirënjohjen e tyre për ndihmën dhe udhëheqjen e tij”.

Pasi "Izraeli" pushtoi Libanin në vitin 1982, Organizata për Çlirimin e Palestinës (OÇP) u detyrua përsëri për mërgim. Forcat e OÇP morën kontrollin në kryeqytetet e largëta arabe (Jemen dhe Algjeri) dhe selitë e OÇP u zhvendosën në Tunizi. Ky zhvillim i madh çoi në një rënie të përgjithshme të aktiviteteve të rezistencës brenda dhe jashtë Palestinës së pushtuar. Efektet tronditëse zgjatën për disa vite, ndërsa "Izraeli" i mbështetur nga SHBA u përpoq të përdorte suksesin e tij ushtarak për ta kthyer atë në një fitore politike. Në këtë proces, u zhvillua Iniciativa Arabe (Saudite) për Paqe në 1982, u zhvillua afrimi midis udhëheqjes së OÇP dhe regjimit egjiptian si dhe rritja e aktiviteteve të "sindikatës së fshatrave" bashkëpunuese në Palestinën e pushtuar.

Kjo periudhë stagnimi dhe pasigurie përfundoi në vitin 1987, kur shpërtheu kryengritja e parë (arabisht: Intifada). Operacioni heroik ushtarak kundër ushtrisë izraelite me avionë nga Libani jugor ishte shumë frymëzues për popullin e pushtuar palestinez dhe ringjalli besimin e tyre në rezistencë dhe revolucion. Intifada ishte shumë e përhapur midis masave dhe tejkalonte shumë kuadrin e organizatave palestineze. Lufta e popullit kundër okupimit; demonstratat, grevat dhe qepenat ishin tipari kryesor i luftës. Të rinjtë trima që qëndruan përballë trupave izraelite të armatosur rëndë dhe i gjuajtën me gurë, mahnitën botën. Guri u bë simboli i Intifadës. Revolucioni i Gurit ishte në fakt një shpikje popullore, duke pasur parasysh mungesën e mbështetjes, mungesën e infrastrukturës për luftë të armatosur dhe rrethimin që "Izraeli" i ka vendosur popullit palestinez.

 '90-tat e errëta

Pas pushtimit të Kuvajtit nga Iraku në vitin 1990 dhe Luftës së Gjirit që pasoi, faza e parë e Intifadës mori fund. OÇP u angazhua në një seri negociatash të gjera të hapura dhe të fshehta me "Izraelin" që kulmuan me "Marrëveshjen e Oslos" të vitit 1993 dhe krijimin e "Autoritetit Palestinez" në qytetet kryesore të Gazës dhe Bregun Perëndimor. Sa i përket luftës dhe rezistencës palestineze, vitet nëntëdhjetë ishin vite shumë të këqija! “Autoriteti Palestinez” iu bashkua sionistëve, të cilët po luftonin kundër kujtdo që planifikonte të përleshej me forcat izraelite, apo edhe e mendonte këtë. Kjo ndodhi nën titullin "koordinimi i sigurisë", i cili ishte ndër kushtet e Marrëveshjes famëkeqe të Oslos. Sidomos në mjedisin e paqes së rreme që pushtoi të gjithë rajonin, jeta u bë shumë e vështirë, në mos e pamundur, për luftëtarët e vërtetë të lirisë. Edhe Jordania iu bashkua këtij karvani dhe nënshkroi "Marrëveshjen Wadi Araba".

 

Meqenëse "Marrëveshjet e Camp David" midis "Izraelit" dhe Egjiptit ishin tashmë në fuqi, perspektivat për luftë të armatosur kundër pushtimit izraelit u prishën. Me Irakun e mposhtur dhe të izoluar, Libinë nën sanksione dhe Algjerinë në trazira civile, Siria u mbështet nga Liga Arabe - e sponsorizuar nga administrata e Klintonit në SHBA - edhe pse ajo mbajti qëndrimin e saj politik ndaj çështjes palestineze dhe nuk nënshkroi asnjë marrëveshje dypalëshe. me “Izraelin” u detyrua të merrte pjesë në procesin e negociatave në Lindjen e Mesme. Kështu, Irani mbeti i vetmi vend në Lindjen e Mesme që mbështeti të drejtën e Palestinës për çlirim përmes luftës së armatosur dhe ngriti zërin kundër të ashtuquajturit "procesi i paqes". Megjithatë, në atë kohë, Irani ishte i preokupuar me ristrukturimin e tij të gjerë pas luftës shkatërruese tetë-vjeçare me Irakun (1980-1988). Prioriteti i Iranit ishte të ndihmonte rezistencën libaneze për të çliruar jugun e vendit të tyre, i cili është ende nën pushtimin izraelit.

Në këto kushte, protestat masive të mbështetura nga populli nuk ishin më të mundshme. Për këtë arsye, revolucionarët palestinezë i janë drejtuar metodave të tjera për të vënë në shënjestër pushtimin izraelit, në veçanti operacionet e tyre me eksplozivë dhe kurthe me armë zjarri, në formën e sulmeve individuale dhe të kryera nga grupe të vogla dhe të orkestruara nga individë të kufizuar-planifikues. Por në fund të viteve nëntëdhjetë, "Izraeli" - me kontributin e vërtetë të Autoritetit Palestinez - arriti të eliminojë mendjet aktive të një rezistence të tillë të armatosur dhe gjërat në Palestinë treguan se partneriteti izraelito-palestinez po funksiononte mirë.

Intifada e dytë

Në vitin 2000, negociatat midis liderit të OÇP, Yasser Arafat dhe Ehud Barak dështuan. Arafati nuk mori asgjë konkrete apo kuptimplote në këmbim të bashkëpunimit të tij. Ndërkohë, nga Libani i Jugut dolën pamjet e tërheqjes poshtëruese dhe të turpshme të Izraelit nën goditjet e rezistencës së armatosur libaneze.

Duke qenë pragmatik, Jaser Arafat vendosi të përdorte luftën e armatosur si një mjet për të shtypur izraelitët. Ai e kishte bërë këtë shumë herë në të kaluarën kur ishte në Liban. Arafat u la të kuptohet ndihmësve të tij se ata mund të anashkalonin koordinimin e sigurisë me "Izraelin" dhe u mbështetën te luftëtarët guerilë palestinezë. Nuk kaloi shumë kohë që pas kësaj shpërtheu Intifada e Dytë. Intifada u shndërrua shpejt në valë operacionesh të fuqishme dhe efektive martirizuese, më e madhja prej të cilave rezultoi në vrasjen e 30 izraelitëve në qytetin Netanya më 27 mars 2002.

Duke qenë pragmatik, Jaser Arafat vendosi të përdorte luftën e armatosur si një mjet për të shtypur izraelitët. Ai e kishte bërë këtë shumë herë në të kaluarën kur ishte në Liban. Arafait u la të kuptoj ndihmësve të tij se ata mund të anashkalonin koordinimin e sigurisë me "Izraelin" dhe u mbështetën te luftëtarët guerilë palestinezë. Nuk kaloi shumë kohë që pas kësaj shpërtheu Intifada e Dytë. Intifada u shndërrua shpejt në valë operacionesh të fuqishme dhe efektive martirizuese, më e madhja prej të cilave rezultoi në vrasjen e 30 izraelitëve në qytetin Netanya më 27 mars 2002.

Pavarësisht pushtimit masiv të territorit të Autoritetit Palestinez nga Izraeli, masakrës në kampin e refugjatëve Jenin dhe rrethimit të selisë së Jaser Arafatit, shpirti revolucionar palestinez nuk është dobësuar, veçanërisht në Rripin e Gazës. Arafati ndërroi jetë në vitin 2004. Pasardhësi i tij, Mahmud Abbas, kishte shumë më pak karizëm dhe fuqi. Në vitin 2005, "Izraeli" arriti në përfundimin se Rripi i Gazës ishte një "kauzë e humbur" dhe vendosi të tërheqë në mënyrë të njëanshme forcat e tij atje. Rezultati neto i këtyre zhvillimeve ishte forcimi i organizatave të rezistencës së armatosur në Gaza. Në veçanti, grupi al-Qassam, krahu ushtarak i lëvizjes (islamike) Hamas, filloi të veprojë pothuajse hapur.

Ndërtimi i kapaciteteve ushtarake palestineze

2007 ishte një pikë kthese. Lëvizja Hamas ka arritur të dëbojë aparatin e sigurisë së Autoritetit Palestinez nga Rripi i Gazës dhe ka vendosur kontrollin e saj mbi të gjithë rajonin. Pas kësaj date filloi "epoka e artë" e rezistencës së armatosur palestineze. Grupet luftarake, kryesisht al-Qassam dhe "Saraya Al-Quds" (Brigadat e Jerusalemit), gradualisht fituan profesionalizëm ushtarak dhe fituan njësi hierarkike, të frymëzuara nga lufta e Hezbollahut kundër "Izraelit" në Liban. Ata vendosën shpejt lidhje me Gardën Revolucionare iraniane dhe Hezbollahun libanez nën komandën e Haxhi Kasim Sylejmanit. Nga ana tjetër, “Izraeli” gjurmoi dhe bllokoi disa përpjekje të Iranit për të kontrabanduar armë në Gaza nëpërmjet Detit të Kuq, Sudanit dhe Sinait. Ai gjithashtu vrau oficerin ndërlidhës të krahut ushtarak të Hamasit, Mahmoud al-Mabhuh, në Dubai. Egjipti i Hosni Mubarakut arrestoi komandantin e Hezbollahut Sami Shehab në vitin 2009, pasi ishte ngarkuar me dërgimin e ndihmës ushtarake në Gaza. Pavarësisht gjithë kësaj dhe situatës shumë komplekse logjistike, ishte e qartë se një sasi e konsiderueshme e mbështetjes teknike dhe financiare kishte arritur në Gaza. Në këtë mënyrë, lëvizjet e rezistencës nisën programet e tyre të "prodhimit lokal" për pajisje ushtarake, ndonëse të thjeshta dhe të kufizuara.

Me sulme dhe përleshje të përsëritura izraelite, lëvizjet e rezistencës palestineze fituan përvojë të konsiderueshme ushtarake dhe u bënë më efektive. Në vitin 2014, rezistenca e armatosur palestineze lëshoi ​​raketa që ranë në "Izrael", megjithëse me saktësi dhe rreze të kufizuar. “Izraeli” ishte shumë i shqetësuar për zhvillimet në Gaza dhe po bënte çmos për të eliminuar shkencëtarët dhe personelin e kualifikuar të rezistencës në Gaza. “Izraeli” në fakt ia doli të vriste krerët e lartë të krahëve ushtarakë palestinezë, veçanërisht ata përgjegjës për programet e raketave, veçanërisht Baha' Abul Atta e Saraya Al-Quds dhe para tij Ahmed Al-Jabiri, zëvendës komandant i Brigadave Al Qassam. Megjithatë, vrulli i fituar nga lëvizjet e rezistencës në Gaza nuk u zhduk. Përkundrazi, krahët ushtarakë u forcuan dhe puna e tyre u bë sistematike pa u lidhur me individë të caktuar. Kur amerikanët vranë Haxhin Kasim Sylejmanin në fillim të vitit 2020, roli i tij në ndërtimin e kapacitetit ushtarak të Palestinës u ekspozua. Të gjithë krerët e krahut të armatosur të lëvizjeve palestineze folën shumë ngrohtësisht për të, duke shprehur mirënjohjen e tyre për ndihmën dhe udhëheqjen e tij. Në frontin palestinez, Haxhi Kasimit kujdesej vetëm për një gjë: unitetin kundër regjimit sionist. Dhe ai besonte me gjithë zemër se padrejtësia sioniste në Palestinë do të merrte fund herët a vonë.

Gjatë betejës së Saif al-Kuds

Në konfrontimin përfundimtar në vitin 2021, i njohur si Saif al-Quds, u zbulua se krahët ushtarakë palestinezë kanë aftësi shumë të avancuara ushtarake. Brenda disa ditësh, mijëra raketa u lëshuan me sukses nga Gaza dhe arritën objektivat e tyre thellë brenda "Izraelit". Lëvizjet palestineze kanë ngritur gjithashtu një dhomë të përbashkët operacionesh dhe komandimi për të koordinuar aktivitetet dhe reagimet e tyre. Ushtria izraelite dhe sistemi i saj mbrojtës "Iron Dome" nuk arritën të rrëzonin raketat palestineze. "Izraeli" nuk guxoi të kryente operacione tokësore në Gaza dhe nuk ishte në gjendje të kryente operacione të zgjatura ushtarake për shkak të trazirave të brendshme të shkaktuara nga raketat palestineze, të cilat praktikisht "ngrinë" ekonominë e tij për ditë të tëra. Një ekuacion parandalues ​​u vendos me "Izraelin" sikur të ishte midis dy ushtrive. Kjo ishte një arritje e jashtëzakonshme për rezistencën palestineze. Kanë ikur ditët kur ushtria e regjimit izraelit mund të endet në Gaza pa pritur ndonjë dëm në këmbim. Rezistenca palestineze ishte në gjendje të impononte realitete të reja në terren. Një epokë e re filloi me rezistencën "raketore". Nuk ka më thika apo gjuajtje gurësh.

Rezistenca palestineze tani është në rritje. Ajo po përmirëson në mënyrë të qëndrueshme kapacitetin e saj ushtarak dita ditës dhe premton më shumë sakrifica dhe përpjekje. Brezi i ri në Palestinë është më i vendosur se kurrë për të çliruar vendin e tij. Dhe lufta nuk ka përfunduar ende.Burimi : Al Mayadeen English