Masakra e Speicher dhe trashëgimia e saj në Irak

nga Haydar Sümeri | Publikuar në Qershor 21, 2022, 12:11 p.m.

Rekrutët shiitë nuk ishin aq me fat. Të paktën 1700 të rinj u vranë me gjakftohtësi, njëri pas tjetrit. Shumica u varrosën në disa varre masive, disa prej të cilave përmbanin qindra trupa. Ata që mbetën u vranë me një plumb të vetëm në kokë dhe u hodhën në lumin Tigër.

Haydar Sümeri – Hasan Hadad

Më 10 qershor 2014, organizata terroriste e dikurshme ISIS, e njohur tani si "Shteti Islamik" ose Daish, pushtoi qytetin e Mosulit në Irakun verior dhe u zhvendos në jug drejt kryeqytetit irakian, Bagdadit. Brenda 48 orëve, qyteti qendror i Tikrit ra në duart e militantëve. Së bashku me Tikritin, militantët e Daishit kapën gjithashtu nga tre deri në katër mijë ushtarë dhe studentë të Akademisë së Forcave Ajrore, shumica e tyre në të njëzetat.

Edhe pse raportet e para tregonin se ushtarët "po përpiqeshin të shpëtonin" nga masakra e Daishit dhe më pas u kapën, më vonë doli se ngjarjet që çuan në masakrën brutale ishin shumë më të liga. Deri në këtë kohë, detajet mbetën të paqarta, por një gjendje paniku i pashpresë përfshiu ushtarët dhe kadetët në Akademinë Ajrore të Tikrit, e njohur gjithashtu si Kampi Speicher, sipas tregimeve të të mbijetuarve. Uniformat u hodhën jashtë, armët u hodhën, u veshën rroba civile dhe ushtarët filluan të ikin nga baza. Të paktën disa qindra ushtarë mbetën në bazë, dhe shumica prej tyre u përpoqën t'i pengonin të tjerët të largoheshin, por shumica e paralajmërimeve të tyre u shpërfillën.

Tradhëtia fisnore

Të mbijetuar të tjerë u betuan se ishin tradhtuar. Shumë teori janë nxjerrë nga hiri i çështjes së tmerrshme Speicher dhe shumë prej tyre tregojnë për një marrëveshje të fshehtë midis komandantëve të bazës dhe anëtarëve të fiseve lokale të Tikrit. Të mbijetuarit thonë se oficerët në kampin Speicher u thanë rekrutëve të largoheshin nga baza dhe të shkonin në shtëpi për një pushim të shkurtër, i siguruan ata se zona ishte e sigurt dhe duke pastruar dyshimet e ushtarëve.

Rrugës, fiset lokale sunite dhe militantët e Daishit po prisnin. Rekrutëve iu tha se ishin të sigurt dhe se do të çoheshin në shtëpi të sigurt. Në vend të kësaj, ata u dërguan në kompleksin e pallateve presidenciale në dhe rreth Tikrit. Të mbijetuar të tjerë u kapën ndërsa shkuan në shtëpi. Rekrutët sunitë u ndanë nga homologët e tyre shiitë dhe iu dha një shans për t'u penduar për bashkimin me ushtrinë. Rekrutët shiitë nuk ishin aq me fat. Ata u torturuan përtej pikës së thyer për t'i detyruar të rrëfenin. Shumica vdiqën gjatë procesit dhe të mbijetuarit u dërguan përfundimisht në terrenin e vrasjes. Të paktën 1700 të rinj u vranë me gjakftohtësi, njëri pas tjetrit. Shumica u varrosën në disa varre masive, disa prej të cilave përmbanin qindra trupa. Ata që mbetën u vranë me një plumb të vetëm në kokë dhe u hodhën në lumin Tigër.

Sipas ministrit irakian të të drejtave të njeriut, Mohammed al-Bayati, pak më pak se 600 (597) trupa janë gërmuar që kur qyteti i Tikrit u rimor në mars dhe u gjetën varrezat masive. Al-Bayati e përshkroi këtë proces si "të ndërlikuar" dhe tha: "Ka disa shtresa kufomash të grumbulluara njëra mbi tjetrën. Është një situatë kolosale. “Duhet shumë punë për të identifikuar viktimat”, tha ai. Lajmi gjithashtu pretendon se 32 për qind e autorëve të masakrës janë tashmë të arrestuar.

Nëse ka një gjë që është e qartë deri tani, ajo është se pas Speicher asgjë nuk do të jetë e njëjtë në Irak. Nëse militantët e Daish-it do ta kishin kryer masakrën vetë, kjo ngjarje do të hynte në histori si një krim monstruoz i kryer nga një organizatë terroriste kundër popullit irakian. Por përfshirja e konsiderueshme e fiseve lokale sunite do të ketë jehonë për vitet në vijim. U qarkulluan thashetheme se në to thuhej numri i militantëve të Daishit (të paktën në fazat e hershme të ngjarjes), ndërsa anëtarët e fisit arrinin në qindra. Një e keqe, tradhti dhe brutalitet i tillë nuk mund të fshihet. Daish nuk i detyroi këta njerëz të marrin pjesë, ata u bashkuan vullnetarisht.

Nuk janë vetëm numra

Pas dekadash lufte dhe mjerimi, shifrat e vdekjeve në Irak mund të jenë asgjë më shumë se shifra në sytë e perëndimorëve; të paktën kështu ndihen shumica e irakianëve. Dhe kështu është e nevojshme të kalojmë një moment për të përvetësuar shtrirjen e kësaj masakre. 1700 qenie njerëzore u torturuan, u poshtëruan dhe u vranë me gjakftohtësi. Duhet të ketë mijëra e mijëra njerëz që kanë pësuar humbjen e djemve, vëllezërve, baballarëve, kushërinjve dhe nipërve të tyre.

Kur Sadik, një punonjës i qeverisë nga Bagdadi, u pyet se çfarë mendonte për trashëgiminë e masakrës së Speicher, ai tha: “Unë mendoj se masakra do të ketë ndikim në familjet e dëshmorëve dhe në shoqërinë në tërësi. Shumë nga këta të rinj ishin mbajtësit e familjes së tyre, dhe në disa vende ata ishin të vetmit mbajtës. Pa to këta njerëz do të luftojnë dhe nuk mund t'i besohet qeverisë për t'i ndihmuar ata. Efekti tjetër do të jetë në nivelin e sektarizmit në shoqëri. Masakra e Speicher është një e re në serinë e masakrave që irakianët iu nënshtruan nga duart e Baathistëve, Al Kaedës irakiane dhe Daish. Kjo e përkeqëson situatën.”

Reydar Visser, një studiues i respektuar dhe bloger i shquar në Irak, tha: “Në përgjithësi, kuptimi i masakrës është pak i kuptuar në Perëndim. Mendimi im është se irakianët e shohin këtë si një mizori të barabartë me atë që ndodhi në Halabja në fund të viteve 1980 ose gjatë shtypjes së kryengritjes së 1991. Me gjasë do të ketë thirrje për të përkujtuar Halabjën dhe vitin 1991 në një mënyrë të ngjashme, dhe trajtimi i kësaj trashëgimie do të jetë thelbësorë në përpjekjet për të arritur pajtimin kombëtar në vazhdën e konfliktit me ISIS-in.”

Ndërkohë që Iraku nuk është i huaj për aktet e dhunës dhe barbarizmit që ngrënin gjakun, aktet në shkallë të gjerë të shthurjes së papërshkrueshme si masakra e Speicher duket se ngurtësojnë një nocion shumë të thjeshtë por të fuqishëm. Ose fitore ose martirizim! E thënë thjesht, trajtimi i neveritshëm i Daishit ndaj robërve të luftës - zakonisht në fillim poshtërim, pastaj ose një plumb në kokë ose prerje koke - u dha ushtarëve edhe më me forcë këtë gjë të pazakontë për t'i shpëtuar një fati të tillë. ofron një nxitje mjaft të fortë për të luftuar.

Ismail al-Sudani, gjeneral-major i pensionuar i ushtrisë irakiane dhe ish-atasheu i mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara, tha: “Masakra e Speicher ofron dëshmi të qarta të armikut të tmerrshëm, të frikshëm dhe barbar me të cilin po përballet Iraku. Kjo masakër do të hyjë në historinë e Irakut dhe brezat e ardhshëm do të mësojnë se kjo masakër ishte motivi i vërtetë i humbjes së Daishit.”

Irakianët e shohin atë sikur të kenë mësuar nga e kaluara e tyre. Kjo nuk është hera e parë që xhihadistët tentojnë të ndezin zjarrin e luftës sektare duke kryer një krim të urryer kundër popullatës shiite të Irakut.

Më 22 shkurt 2006, burra të veshur si ushtarë irakianë hynë në faltoren Al-Askari në Samarra, lidhën rojet, vendosën kurthe me armë zjarri në faltore dhe e shpërthyen atë, duke shkaktuar shembjen e faltores dhe pjesës më të madhe të strukturës. Në një sulm tjetër, që ndodhi një vit më vonë, u shkatërruan dy minare dhjetëkatëshe të mauzoleut. Ky sulm i urryer në një vend kaq të shenjtë ndezi një nga periudhat më të përgjakshme në historinë e fundit të Irakut, në të cilën dhjetëra mijëra njerëz humbën jetën në një luftë civile të paarsyeshme sektare.

Mundësitë e ardhshme

“Çfarë po bëjmë tani? Çfarë mund të bëjmë? Daish e kreu këtë masakër me shpresën për të shkaktuar një luftë sektare midis sunitëve dhe shiitëve. Ne nuk mund t'u japim atyre atë që duan. Ne nuk mund të lejojmë që projektet e tyre të kenë sukses. Ne nuk mund të lejojmë që gjaku i dëshmorëve tanë të bëhet baza e një projekti të krijuar për të shkatërruar kombin tonë.” Kështu flet Riyad Abdullatif, një student 21-vjeçar i inxhinierisë nga Bagdadi.

Megjithatë, edhe pse një qëndrim i tillë shihet nga shumë njerëz si një qëndrim fisnik, duhet të kemi parasysh se ngjarje të tilla si masakra e Speicher dhe spastrimi etnik i pakicave në Irakun e Veriut kanë shkatërruar strukturën sociale të vendit. Fakti që fiset lokale sunite iu bashkuan të dyjave ngre pyetje të vështira. Çfarë e bën popullsinë sunite të Mosulit të jetë armiqësore ndaj fqinjëve të saj shiitë dhe të krishterë? Çfarë i shtyu fiset e Tikrit të ndihmonin dhe të bashkëpunonin me Daishin në masakrën e 1700 të rinjve nga vendi i tyre? A do të munden ndonjëherë pakicat të kthehen në shtëpitë e tyre dhe të vendosen? A do të jenë në gjendje të harrojnë dhe të falin atë që kanë kaluar? Lajmet e fundit se Yazidët masakruan arabët sunitë në rajonin Sinjar tregojnë se pajtimi në Irakun qendror dhe verior do të jetë një proces i vështirë.

Në mesin e komunitetit të dëmtuar shiit të Irakut, mbizotëron një lloj dëshire për hakmarrje. Shumë e quajtën operacionin e suksesshëm për rimarrjen e Tikritit në mars si hakmarrje për masakrën. Sidomos në fshatin e Emergjencës Elbu, raportohet se në shënjestër ishin pronat që i përkisnin fiseve që ndihmuan Daishin në kryerjen e masakrës. Fisi Elbu Aci ishte një nga fiset kryesore pjesëmarrëse në masakër. Megjithatë, dëmtimet në prona iu atribuuan luftimeve intensive në zonë.

Tariq al-Karbalai, një shofer taksie 38-vjeçar nga qyteti i shenjtë i Qerbelasë (një emër i rremë që ai përdor për të maskuar identitetin e tij), tha: “Sinqerisht, fiset që ndihmuan Daish-in të vriste fëmijët tanë nuk do të jenë kurrë të sigurt. Nuk do të ketë kurrë një kohë kur këta tradhtarë do të jetojnë në paqe. Edhe nëse qeveria vendos t'i falë ata, irakianët nuk do ta bëjnë këtë. Jam shumë i lumtur që shoh harmoni dhe dialog mes shiitëve dhe sunitëve, por këto fise nuk mund të marrin pjesë në këtë proces. Ata i shitën fëmijët tanë tekfiristëve (Daish) dhe ne patjetër do t'i detyrojmë ata të paguajnë për këtë", pohon ai.

"Ka pak vend për moral"

Fanar Haddad, një studiues në Institutin e Lindjes së Mesme të Universitetit Kombëtar të Singaporit, thotë se reagimi i Irakut ndaj Speicher dhe simbolika që ai shkakton "tregon për një shoqëri të shkatërruar nga lufta ku mizoritë janë monedha në duart e ankesave konkurruese". Për shembullin e Speicher, “shiitët do ta përdorin këtë për të nxjerrë në pah ndjenjën e tyre të viktimizimit – dhe ndjenjën që rezulton e të drejtës. Sunitët (ose ata që janë kundër rendit politik dominues) do të hezitojnë ta miratojnë atë,” shton ai. Haddad pranon se asnjëra palë nuk do ta miratonte llogarinë e tjetrës për mizoritë, sepse në një situatë të tillë ata do të kishin braktisur hapësirën e diskutueshme në garën e vazhdueshme për ankesat sektare. Ai shton: "Në një mjedis të tillë, ka pak hapësirë ​​për moralin për të përgjigjuni mizorive, pavarësisht nga fortifikimet sektare që kanë shënuar këtë konflikt”.

Por shumica shiite e Irakut tregoi një përmbajtje të madhe ndërsa shmangu këtë ofensivë të furishme xhihadiste dhe shkeljet imorale që ajo solli. Max Abrahms, një profesor i shkencave politike në Universitetin Northeastern dhe anëtar i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, tha se ishte i magjepsur nga disiplina e shfaqur nga shiitët irakianë si një komunitet, duke shtuar se: “Masakra e Speicher nënvizon barbarizmin e Shtetit Islamik [siç e quan ai veten] dhe vetëpërmbajtjen e shiitëve irakianë. Duke pasur parasysh përpjekjet e vazhdueshme të Shtetit Islamik për të ndezur një luftë gjithëpërfshirëse sektare, jam i befasuar nga mungesa e ndonjë reagimi nga shiitët irakianë.”

Televizioni shtetëror Al-Iraqiya transmetoi së fundmi një intervistë me një person që dyshohet se ishte një nga autorët e masakrës së Speicher. Kur iu shfaq një video e asaj dite fatale, ai identifikoi si veten e tij njeriun e maskuar që vraponte mbrapa dhe mbrapa, duke kapur ushtarët shiitë dhe duke i çuar në një ish-pallat presidencial, ku një autor i dytë qëlloi nga një plumb në çdo viktimë. Ekzekutuesi i supozuar pranon se "ata" [Daish] e bindën atë se kjo duhej bërë. Ai i konfirmon intervistuesit se është një person fetar që falet rregullisht.

Kur u pyet për mendimin e tij për intervistën, Besimi, 44 vjeç, një bibliotekar në Bagdad, i cili zgjodhi të jepte emrin e tij të parë, thotë se ajo ilustron dikotominë brenda Islamit Sunit – që një musliman i devotshëm dhe adhurues mund të mashtrohet lehtësisht për t'u bërë autor i gjenocid nëse i jepet mundësia e duhur. Ai thotë se: “Është e vështirë të kuptosh se si një njeri mund të kthejë shpinën dhe të vrasë qindra njerëz me gjakftohtësi pasi ka mbaruar namazin e tij. Kur shikojmë pamjet, shihet entuziazmi në veprimet e tyre, shihet se po kënaqen me atë që po bëjnë. Cili ajet i Kuranit lejon që qindra të rinj të masakrohen në këtë mënyrë?”

Kur autori i dyshuar u pyet se çfarë do t'i thoshte nënës së viktimave, ai u përgjigj: "Allahu u dhashtë durim".Burimi : Medya Şafak