Afrika: Rënia e ndikimit francez dhe kërkimi i pavarësisë

nga Alexander Bovdunov | Publikuar në Qershor 17, 2022, 10:36 p.m.

Më 25 maj, bota festoi Ditën e Çlirimit të Afrikës. Kjo datë e paharrueshme, e caktuar nga OKB-ja për nder të themelimit të Organizatës së Unitetit Afrikan (tani Bashkimi Afrikan), përkoi me protestat e rregullta në të gjithë Kontinentin e Zi. Afrikanët janë ende duke luftuar për dominimin e tyre. Cilat janë fushat më të rëndësishme të luftës të identifikuara kohët e fundit? Katehon hetoi.

Më 25 maj, bota festoi Ditën e Çlirimit të Afrikës. Kjo datë e paharrueshme, e caktuar nga OKB-ja për nder të themelimit të Organizatës së Unitetit Afrikan (tani Bashkimi Afrikan), përkoi me protestat e rregullta në të gjithë Kontinentin e Zi. Afrikanët janë ende duke luftuar për dominimin e tyre. Cilat janë fushat më të rëndësishme të luftës të identifikuara kohët e fundit? Katehon hetoi.

Protestat antifranceze

Qindra demonstrues nga Luftëtarët e Lirisë Ekonomike të Afrikës së Jugut (EFF) marshuan drejt ambasadës franceze në Pretoria të mërkurën (25 maj). Ndërsa kontinenti feston 59-vjetorin e Organizatës së Unitetit Afrikan, demonstruesit kërkuan që Franca të largohej nga Afrika.

"Kolonializmi francez në kontinentin afrikan mbetet forma më brutale, mizore dhe djallëzore e kolonializmit," tha Julius Malema, udhëheqës i EFF. "Ne, brezi i luftëtarëve të lirisë, e hedhim poshtë dhe dënojmë situatën dekada pas luftës. Pavarësisht e ashtuquajtura shpallja e pavarësisë së territoreve koloniale, kolonialistët vazhdojnë të mbajnë marrëdhënie neokoloniale me vendet afrikane!”.

Franca perceptohet si pengesa më e madhe për zhvillimin e Afrikës në vendet afrikane, madje edhe ato që nuk kanë qenë kurrë një koloni franceze (p.sh. Afrika e Jugut). Një ditë më parë demonstrata antifranceze u mbajtën edhe në provinca të tjera të kontinentit.

Më 13 maj, në Mali, u zhvilluan protesta madhështore, ku morën pjesë mijëra njerëz, kundër përpjekjeve të Francës për të ndërhyrë në punët e vendit. Mijëra njerëz mbështetën qeverinë ushtarake të Malit të udhëhequr nga koloneli Assimi Goita, i cili mbrojti pavarësinë e vendit. Shumë nga protestuesit mbanin gjithashtu flamuj rusë: ekspertët rusë po ndihmojnë Malin për t'i dhënë fund terrorizmit; Kjo është një detyrë që mijëra ushtarë francezë dështuan ose nuk donin ta bënin.

Njëkohësisht me Malin, protesta kundër Parisit u mbajtën edhe në Republikën e Çadit. Nëse Mali është një nga qendrat e rezistencës kundër neokolonializmit francez, atëherë Çadi është shtylla kryesore e ndikimit francez. Prandaj, autoritetet e vendit vendosën të ndalojnë organizatorët e mitingjeve të 14 majit. Megjithatë, protestat antifranceze në Çad janë dëshmi e hegjemonisë së shkatërruar të Francës në rajon.

Fjalimi anti-francez është i ndaluar në Gabon, një vend tjetër, popullsia elitare e të cilit konsiderohet një bastion i ndikimit kolonial francez. Pavarësisht se grupet e opozitës premtuan të mbanin takime paqësore, ministri i brendshëm i Gabonit refuzoi të lejonte një demonstratë më 24 maj kundër pranisë ushtarake franceze në vend, duke përmendur "bashkëpunimin dhe marrëveshjet ushtarake" që lidhin Francën dhe Gabonin.

Nigeri: pika e nxehtë e së ardhmes

Protestat masive kundër pranisë ushtarake franceze u mbajtën në Burkina Faso dhe Niger në dhjetor 2021. Një muaj më vonë, ushtria, duke mbrojtur zhvillimin e pavarësisë së vendit, erdhi në pushtet në Burkina Faso dhe autoriteti i ri ndaloi një numër mediash franceze që kërkonin të destabilizonin situatën në republikë. Ka tendenca të ngjashme në Niger: pati një tentativë për grusht shteti në vitin 2021, megjithëse pa sukses. Më 24 maj, autoritetet e Nigerit njoftuan rezultatet e hetimit për vdekjen e tre demonstruesve që protestonin kundër kalimit të një autokolone ushtarake franceze. Ndonëse dihet se shtetasit nigerias kanë vdekur në duart e ushtrisë franceze, në hetim nuk u gjetën fajtorë. "Ngjarjet ndodhën në përputhje me ligjin," tha qeveria e Nigerit në një deklaratë.

Deputeti i Nigerit, Abdurahman Oumaru, tha: “Jam i sigurt që partitë që mbështesin shumicën e opozitës, shoqërinë civile dhe madje edhe presidencën, pra, pas Presidentit Bazum, e dinë se Bazum është mbrojtësi i Francës, ai mbështetet nga Franca. (...) Nuk kemi nevojë të debatojmë për ta bërë këtë pyetje sepse e ka thënë vetë në televizionin kombëtar. Ai ka dëshmuar se është një shërbëtor besnik i Francës”.

Pas tërheqjes së trupave franceze nga Mali, Nigeri tani është bërë një vend kyç për kontrollin francez mbi Rajonin Sahel. Këtu ndodhet njësia kryesore e trupave franceze. Nigeri gjithashtu prodhon pjesën më të madhe të uraniumit të nevojshëm për industrinë bërthamore franceze. Por në Niger ka pakënaqësi serioze me rolin thjesht vartës të vendit në marrëdhëniet me Francën. Kjo sinjalizon peshën e retorikës së re anti-franceze dhe një ndryshim të ardhshëm në pushtet.

Perëndimi po rivlerësohet

Vitet e fundit, Franca ka pësuar një sërë humbjesh në luftën e saj për ndikim në Afrikë. Parisi po shtypet në mënyrë aktive nga lojtarë të rinj, veçanërisht Moska, Pekini dhe Ankaraja. Kina mund të ofrojë zhvillim të infrastrukturës dhe kredi të lira, ndërsa Rusia mund të ofrojë bashkëpunim për sigurinë. Turqia shquhet gjithashtu në zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, programet e ndihmës humanitare dhe veprat bamirëse islame, si dhe në ofrimin e armëve efektive dhe të lira. Të tre vendet respektojnë sovranitetin e vendeve afrikane.

Një shenjë dëshpërimi në Paris mund të shërbejë si një përpjekje për të përmbysur qeveritë e kontrolluara me forcën e armëve. Kështu, në Republikën e Afrikës Qendrore, militantët u mbështetën në Francë dhe bazat në Çad ndërsa kërkuan të rrëzonin Presidentin Faustin-Archange Touadera në 2020-2021. Megjithatë, forcat e armatosura të vendit, të mbështetura nga këshilltarët ushtarakë rusë, mundën militantët. Një ditë më parë, ata zbuluan përpjekjen për grusht shteti francez në Mali. Një numër ekspertësh afrikanë, blogerësh dhe YouTubers kanë shkruar për përfshirjen e Presidentit të Bregut të Fildishtë, Alassane Ouattara në këtë nismë. Ouattara është cilësuar si "kukulla e Francës" dhe thotë se po bashkëpunon edhe me Parisin.

Patriotët më të zjarrtë afrikanë, si Lëvizja Pan-Afrikaniste Maliane Yerewolo, po i kërkojnë Malit të heqë frangën CFA dhe të mbyllë ambasadën franceze në Mali në përgjigje të tentativës për grusht shteti në vend.

Një tjetër shenjë se mjetet e fuqisë së butë dhe ndikimi tradicional i Francës nuk po funksionojnë më janë përpjekjet e Parisit për të justifikuar veten pas zbulimit të një varri masiv të banorëve vendas pranë ish-bazës franceze në fshatin Gossy. Parisi nxitoi të akuzojë Malin dhe Rusinë për provokim.

Një shenjë se Franca është gati për një rregullim të ri të madh në strategjinë e saj në Afrikë është ndryshimi i ministrit të Jashtëm. Më 21 maj, Catherine Colonna zëvendësoi Jean-Yves Le Drian, përfaqësuesin e politikës “Françafrique”. Ky i fundit është dikush që ka punuar më parë në SHBA dhe ka qenë edhe ambasador i Francës në Britaninë e Madhe. Ministri i ri mund të riformësojë politikën franceze drejt një afrimi më të madh me vendet anglo-saksone. Në Afrikë, ndoshta do të përpiqet ta afrojë Parisin me Londrën dhe Uashingtonin për të parandaluar ngritjen e Rusisë dhe fuqive të tjera joperëndimore. Jo shumë kohë më parë, Kongresi i SHBA miratoi një projekt-ligj që synon të kundërshtojë "ndikimin e dëmshëm dhe aktivitetet armiqësore" të Rusisë në Afrikë dhe propozon "të ndëshkojë" vendet afrikane për bashkëpunimin me Moskën.

Sfida të reja, mjete të reja

Është e qartë se pozicioni i mëtejshëm i konsoliduar i vendeve perëndimore është një sfidë për Rusinë dhe lojtarët e tjerë joperëndimorë në Afrikë. Konflikti do të lindë në të gjitha drejtimet e mundshme, duke përfshirë edhe ato krejtësisht të reja. Kështu, sistemet e shërbimit financiar perëndimor Wave dhe Orange po përhapen në Mali nën sanksionet e SHBA, Francës dhe vendeve ECOWAS. Ekziston një kërkesë për kriptovaluta në Mali dhe një numër vendesh afrikane, si një mënyrë për të anashkaluar kufizimet e shumta perëndimore. Republika e Afrikës Qendrore ka qenë vendi më i suksesshëm që ka ndjekur këtë rrugë, duke legalizuar bitcoin dhe duke krijuar platformën e saj të kriptomonedhës Sango, të cilën e shpalli më 24 maj.

Shumë vende në Afrikë po kalojnë në asete dixhitale. Në prill, disa vende afrikane si Kameruni, Republika Demokratike e Kongos dhe Republika e Kongos njoftuan planet e tyre për të miratuar blockchain TON si një kriptomonedhë dhe blockchain për të nxitur përparimin e ardhshëm ekonomik kombëtar. Do të ishte interesante që Rusia të përfshihej në këto procese në kontinentin afrikan, pasi përdorimi i kriptomonedhave të veta është një mënyrë për të anashkaluar sanksionet me të cilat përballen si rusët ashtu edhe afrikanë. SHBA kontrollon transaksionet e dollarit dhe dollarit, Franca kontrollon frangën CFA, por kur të dyja konvertohen në kriptomonedhë, ata humbasin kontrollin e transaksioneve.Burimi : Katehon / Medya Şafak