Krenaria e shtypur e regjimit sionist: Kupola e Hekurt

nga Lea Akil | Publikuar në Maj 29, 2022, 9:22 a.m.

Një vit pas Operacionit Shpata e Jerusalemit (Saif al-Quds), është me rëndësi të madhe të përkujtohet roli i paharrueshëm i luajtur nga raketat e grupeve të rezistencës palestineze, ndërsa diskutohen mësimet që duhen nxjerrë nga ky konflikt njëmbëdhjetë ditor. Rezistenca shfaqi një sërë taktikash dhe metodash që shpuan Kupolën e Hekurt dhe shkatërruan "krenarinë" e "Izraelit".

Një vit pas Operacionit Shpata e Jerusalemit (Saif al-Quds), është me rëndësi të madhe të përkujtohet roli i paharrueshëm i luajtur nga raketat e grupeve të rezistencës palestineze, ndërsa diskutohen mësimet që duhen nxjerrë nga ky konflikt njëmbëdhjetë ditor. Rezistenca shfaqi një sërë taktikash dhe metodash që shpuan Kupolën e Hekurt dhe shkatërruan "krenarinë" e "Izraelit".

Regjimi pushtues izraelit ka ekspozuar vazhdimisht armët e tij, të cilat nuk dëshmuan gjë tjetër veçse një dështim për veten e tij, veçanërisht Kupola e Hekurt.

Këtë muaj të vitit të kaluar, konflikti i Saif al-Quds shpërtheu midis regjimit pushtues izraelit dhe Rezistencës Palestineze. Njëmbëdhjetë ditë më vonë, kabineti pushtues izraelit ra dakord për një armëpushim në Gaza në orën 2 të mëngjesit të 21 majit 2021, pas tre orësh diskutimi.

Krenaria e shtypur në Seyfu'l-Kuds

Edhe pse Kupola e Hekurt ka një normë suksesi të raportuar prej 90%, Rezistenca Palestineze ka arritur të anashkalojë një teknologji shumë të avancuar, duke përdorur teknika që mashtrojnë sistemin, të tilla si gjuajtja e një numri të madh raketash.

Brigadat Al-Qassam bënë një deklaratë si më poshtë: "Ne përdorëm taktikën e gjuajtjes së raketave Siccil me fuqi të lartë shkatërruese në Askalan dhe arritëm të kapërcejmë Kupolën e Hekurt".

Çfarë është Kupola e Hekurt?

Kupola e Hekurt është një sistem raketor i mbrojtjes ajrore i projektuar nga Rafael, një kompani që prodhon sisteme të avancuara të mbrojtjes, për të kapur raketa me rreze të shkurtër dhe predha artilerie.

Nevoja për një sistem të mbrojtjes ajrore për të mbrojtur "Izraelin" kundër raketave me rreze të shkurtër u bë e dukshme pas pushtimit të regjimit të Libanit në korrik 2006, me më shumë se 4000 122 MLM Grad me rreze të shkurtër që Hezbollahu vendosi, shumica e të cilave ranë në veriun e pushtuar të Palestinës, kur ai hodhi raketën e tij.

Përdorimi i raketave me rreze të ndryshme nga grupet e Rezistencës Palestineze për t'u kundërpërgjigjur ndaj agresionit të pushtuesve sionistë kundër civilëve e ka forcuar më tej këtë urgjencë.

Megjithatë, gjenerali izraelit Yossi Langotsky, komandanti i Njësisë së 81-të Teknologjike, besonte se Kupola e Hekurt kishte dështuar të kundërshtonte raketat e lëshuara nga Rezistenca Palestineze.

Rezistenca Palestineze përballet me Kupolën e Hekurt

Rezistenca Palestineze miratoi një metodë të re të mbytjes së sistemit raketor të mbrojtjes ajrore të lëvizshme me një numër të madh raketash në kohë rekord, me 350 raketa të lëshuara në 20 minuta, raportojnë mediat izraelite.

Një metodë tjetër që Rezistenca Palestineze miratoi për të mashtruar radarin e Kupolës ishte të lëshonte qindra granata me raketa në caqet e synuara "nga kënde të ndryshme", sipas Alex Fishman, një analist i çështjeve ushtarake që shkruan për gazetën Yedioth Ahronoth.

Dështimet ushtarake të Izraelit

Gjatë luftës së vitit të kaluar, aktivistët e mediave sociale dokumentuan një tjetër dështim poshtërues për sistemin e raketave Kupola e Hekurt duke dokumentuar se "raketat ranë drejtpërdrejt në shtëpitë e kolonëve".

Kohët e fundit, sistemi Kupola e Hekurt u aktivizua kur raketat e rezistencës palestineze u hodhën në zonat e pushtuara, por ato u përballën me dy dështime.

Mosfunksionimi i parë u shfaq kur dy sisteme të pavarura Kupola e Hekurt u aktivizuan njëkohësisht, duke qëlluar njëri-tjetrin në vend të raketave palestineze. Së dyti, u vu re se sistemi i mbrojtjes filloi të qëllonte në mënyrë të rastësishme.

Mediat izraelite raportuan se në një tjetër incident muajin e kaluar, Kupola e Hekurt nuk po funksiononte siç duhet, pasi sirenat u dëgjuan në zonën e banimit Sderot.

Mediat izraelite thanë se raketat goditën Sderot pa pengesa dhe se raketat u lëshuan nga Gaza sepse "krenaria izraelite" nuk i zbuloi ato.

Në përgjigje të këtij dështimi, Presidenti i SHBA Joe Biden "ripohoi mbështetjen e tij të palëkundur për Izraelin dhe nevojat e tij të mbrojtjes dhe miratoi me gëzim ndarjen historike prej 1 miliard dollarësh për të rinovuar sistemin e Kupolës së Hekurt të Izraelit".

Sipas raportimit të gazetës izraelite Calcalist të shtunën, regjimi sionist dështoi të rrëzojë dronin "Hassan" të Hezbollahut, i cili fluturoi brenda 70 kilometrave nga Palestina e pushtuar në 40 minuta në shkurt.

Gazeta shkroi: "Aeroplanët luftarakë F-16, helikopterët Apache dhe raketat interceptuese nga Iron Dome nuk arritën të ndalonin dronin Hassan" dhe vuri në dukje se "Izraeli pësoi dështime të sigurisë dhe ekonomike në të njëjtën kohë".

Vetëm disa muaj pas konfliktit të vitit të kaluar në Saif al-Quds, Pentagoni ndodhet në shkretëtirën e New Mexico me izraelitin Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Ai testoi dy sisteme Iron Dome të prodhuara nga kompania dhe rezultati ishte një dështim i plotë.

 Po atë muaj, media izraelite zbuloi se ushtria amerikane zgjodhi të mos blinte sistemin e mbrojtjes raketore Iron Dome për të shmangur kërcënimet ajrore.Burimi : Al Mayadeen