Assad po përtërinë lidhjet e Sirisë me Iranin

nga Mk Bhadrakumar | Publikuar në Maj 17, 2022, 12:49 a.m.

Assad kërkoi dhe mori garanci nga niveli më i lartë i udhëheqjes iraniane se Irani do të ndihmonte Sirinë të kapërcejë vështirësitë e saj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në një udhëkryq ku politika rajonale po ndryshon dhe Rusia është e preokupuar me Ukrainën.

Ardhja e paparalajmëruar e presidentit sirian Bashar al-Assad në Teheran të dielën jep një tjetër të dhënë për gjeopolitikën e Azisë Perëndimore. Në një udhëtim të shkurtër prej disa orësh, Assad u kthye në Damask pas takimit me udhëheqësin e Revolucionit Islamik të Iranit, Ali Khamenei dhe Presidentin Ibrahim Reisi.

Kjo është vizita e dytë e Asadit në Iran në 11 vitet e fundit që nga shpërthimi i konfliktit në Siri. Mundësia e fundit ishte në vitin 2019, kur Garda Revolucionare erdhi së bashku me të ndjerin Qassem Soleimani, komandantin karizmatik të Forcave elitare Quds, për të shënuar "fitoren" e Sirisë në konflikt. Shumë ujë ka rrjedhur poshtë Eufratit dhe Tigër që atëherë.

Ka disa spekulime se Rusia mund të ridislokojë forcat e saj në Siri. Faqja e internetit e inteligjencës izraelite DebkaFile raportoi të premten në kriptografi se “trupat ruse të dislokuara në Siri po mblidhen në bazat ajrore Hmeimim, Qamishli, Deir ez-Zor dhe T4 dhe disa janë gati për t'u transferuar në frontin ukrainas. Burimet ushtarake të DEBKAfile raportojnë se rusët i kanë dorëzuar bazat kryesore Gardës Revolucionare iraniane dhe Hezbollahut”.

Në pamje të parë, ky është një rast i kontrollit të pulsit, si të thuash. Pavarësisht Moskës, nuk ka asnjë diskurs. Irani me siguri do të përfshihet në tërheqjen e trupave kryesore ruse nga Siria. Hapësira ajrore turke është mbyllur për avionët rusë që nga prilli, dhe më 28 shkurt, Ankaraja kufizoi kalimin e anijeve luftarake ruse nëpër ngushticat e Stambollit dhe Dardaneleve (nëse nuk ktheheshin në bazat e tyre në Detin e Zi).

Analistët i kanë interpretuar vendimet e Turqisë si "anti-ruse", por ato janë nën Konventën e Montreux (1936) dhe, me një inspektim më të afërt, ata mund të punojnë edhe në favor të Moskës, pasi dera është gjithashtu e mbyllur për çdo ngritje detare të NATO-s në Detin e Zi. . Gazetat ruse theksuan se Moska po përdor korridorin ajror mbi Iran dhe Irak për të furnizuar trupat e saj në Siri.

Në fakt, Turqia, si një fuqi e Detit të Zi me shqetësime të mbivendosura të sigurisë dhe gjithashtu një fuqi e NATO-s, po bën një lëvizje të ndjeshme trapez kundër Rusisë dhe Ukrainës. Meqenëse NATO nuk është teknikisht në luftë me Rusinë dhe Turqia nuk është anëtare e BE-së, Turqia në mënyrë të zgjuar ka krijuar hapësirë ​​për manovrim pasi nuk duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Udhëheqja turke ka ushqyer në mënyrë aktive kontaktet me Kremlinin dhe partneriteti ekonomik vazhdon, duke përfshirë ndërtimin e termocentralit bërthamor Akkuyu prej 20 miliardë dollarësh (i përbërë nga katër njësi VVER 1200 MW) që pritet të plotësojë dhjetë për qind të kërkesës së Turqisë për energji elektrike kur të përfundojë në 2025.

Sërish, linja ajrore ruse Aeroflot rifilloi fluturimet drejt Turqisë në pritje të sezonit turistik. Besoni apo jo, Turqia ka shpikur një formulë gjeniale për të lejuar turistët rusë të udhëtojnë drejt Turqisë duke anashkaluar pezullimin e Visa dhe Mastercard, duke bërë të mundur aksesin e tyre në fondet e tyre përmes sistemit të pagesave të brendshme ruse të quajtur Mir! Gati 4.7 milionë turistë rusë vizituan Turqinë vitin e kaluar, duke përbërë 19% të totalit të mbërritjeve të turistëve, duke gjeneruar të ardhura vjetore prej mbi 10 miliardë dollarë.

Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet ruso-iraniane, tabloja është kryesisht e ngjashme me atë të Indisë - as duke mbështetur dhe as kundërshtuar Rusinë, por duke refuzuar të dënojë ndërhyrjen ruse dhe duke rekomanduar armëpushimin dhe dialogun si zgjidhjen e vetme.

Sipas raportimeve të mediave iraniane, zëvendëskryeministri rus Aleksandr Novak së shpejti do të vizitojë Iranin në lidhje me takimin e Komitetit të Përbashkët Ekonomik Iran-Rusi. Bisedimet pritet të fokusohen në "forcimin e bashkëpunimit financiar dhe zgjidhjen e problemeve të tranzitit" midis dy vendeve, bashkëpunimin në fushat e naftës dhe gazit, nxitjen e tregtisë dhe turizmit. Teherani e di se një shoqëri e tillë me Moskën shkon kundër frymës së sanksioneve perëndimore.

Moska synon të vazhdojë të përfshihet në mënyrë aktive në Siri. Përfaqësuesi Special i Presidentit rus për Lindjen e Mesme dhe zëvendësministri i Jashtëm Mikhail Bogdanov i tha Tass javën e kaluar se Rusia po punon për të planifikuar takimin e ardhshëm ndërkombëtar për Sirinë në formatin e Astanës për në fund të majit në Nur-Sulltan, Kazakistan. A duket kjo sikur Rusia tërhiqet nga Siria? Për të cituar Bogdanovin, "Ne e kemi diskutuar tashmë këtë me Iranin dhe Turqinë e përbashkët, garantuesit e procesit të Astanës, si dhe delegacionet e qeverisë dhe opozitës siriane".

Agjencia zyrtare siriane e lajmeve Sana e përshkroi vizitën e Asadit në Teheran si një "vizitë pune". Gazeta shtoi se Assad i theksoi Khameneit "rëndësinë e vazhdimit të bashkëpunimit për të mos lejuar Amerikën të rindërtojë sistemin ndërkombëtar të terrorit që ka përdorur për të dëmtuar vendet e botës", duke shtuar se Shtetet e Bashkuara janë "më të dobëta se kurrë".

Unë kam katër pika kryesore nga bisedimet e Asadit me udhëheqjen iraniane. Së pari, Assad e ka bërë të qartë se sido që të mbetet normalizimi i Sirisë me Emiratet e Bashkuara Arabe (ose vendet e tjera arabe të përfshira në konflikt), Siria vazhdon t'i kushtojë rëndësinë më të madhe aleancës së saj me Iranin. Asad nënvizoi se Siria është e gatshme për një koordinim më të gjerë me Iranin në fushën e sigurisë, politikës dhe ekonomisë.

Së dyti, Damasku ka nevojë për ndihmën e Teheranit për t'i dhënë fund çlirimit të Sirisë nga pushtimi i huaj. Raisi i tha Asadit: “I gjithë territori sirian duhet të çlirohet nga pushtuesit e huaj. Ky pushtim nuk duhet lënë në rrjedhën e kohës, duhen dëbuar forcat pushtuese dhe bandat e tyre.” Sana tha se Khamenei theksoi se Irani "do të vazhdojë të mbështesë Sirinë për të përfunduar fitoren e saj mbi terrorizmin dhe për të çliruar pjesën tjetër të territorit të vendit".

Së treti, të dy vendet kanë një konsensus mbi efektivitetin dhe vitalitetin e Frontit të Rezistencës. Assad pohoi se dobësimi i ndikimit të SHBA-së në Azinë Perëndimore dhe fundi i epërsisë ushtarake rajonale të Izraelit janë rezultat i drejtpërdrejtë i marrëdhënieve strategjike midis Iranit dhe Sirisë, të cilat "duhet të vazhdojnë të jenë të forta".

Khamenei kujtoi se Soleimani kishte një dashuri të veçantë interesante për Sirinë dhe se ai fjalë për fjalë sakrifikoi jetën e tij për këtë vend, dhe tha se ai e sheh çështjen siriane si një "detyrë dhe detyrim të shenjtë". Khamenei i bëri një kujtim prekës Asadit: “Kjo lidhje është jetike për të dy vendet dhe ne nuk duhet ta lëmë të dobësohet. Përkundrazi, duhet ta forcojmë sa më shumë që të mundemi.” Ashtu si babai i tij, Hafez Assad, Raisi e përshkroi Assadin si "një nga figurat e Frontit të Rezistencës".

Së katërti, Assad kërkoi dhe mori garanci nga niveli më i lartë i udhëheqjes iraniane se Irani do të ndihmonte për të kapërcyer vështirësitë e Sirisë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në një udhëkryq ku politika rajonale po ndryshon dhe Rusia është e preokupuar me Ukrainën.

Projekti i udhëhequr nga SHBA për ndryshimin e regjimit në Siri nuk mund të pritet të ringjallet dhe Uashingtoni nuk ka më një ndikim komandues mbi aleatët e tij të Gjirit Persik apo Turqinë për t'i mundësuar ata të veprojnë si përfaqësues të tyre. Por problemi i Asadit, JCPOA, Jemeni, normalizimi Iran-Saudi, OPEC+ etj. Siria po bie në plan të dytë, pasi pikat e reja të nxehta dhe çështjet aktuale tërheqin vëmendjen e rajonit.

Edhe pse konflikti ka përfunduar, Siria është ende nën pushtimin e huaj dhe ekonomia e saj është në gërmadha. Një konflikt i ngrirë mund të legjitimojë status quo-në. Ndërkohë, Izraeli është duke pritur në krahë. Vizita e Asadit në Teheran sinjalizon se Irani mbetet shtylla kryesore e strategjisë së Sirisë për të shmangur një fat kaq të zymtë. Ministri i Jashtëm iranian Husein Emir Abdullahiyan tha të hënën se vizita e Asadit u zhvillua në një atmosferë "vëllazërimi dhe miqësie" dhe se kjo hapi një faqe të re në marrëdhëniet strategjike.

Ardhja e paparalajmëruar e presidentit sirian Bashar al-Assad në Teheran të dielën jep një tjetër të dhënë për gjeopolitikën e Azisë Perëndimore. Në një udhëtim të shkurtër prej disa orësh, Assad u kthye në Damask pas takimit me udhëheqësin e Revolucionit Islamik të Iranit, Ali Khamenei dhe Presidentin Ibrahim Reisi.

Kjo është vizita e dytë e Asadit në Iran në 11 vitet e fundit që nga shpërthimi i konfliktit në Siri. Mundësia e fundit ishte në vitin 2019, kur Garda Revolucionare erdhi së bashku me të ndjerin Qassem Soleimani, komandantin karizmatik të Forcave elitare Quds, për të shënuar "fitoren" e Sirisë në konflikt. Shumë ujë ka rrjedhur poshtë Eufratit dhe Tigër që atëherë.

Ka disa spekulime se Rusia mund të ridislokojë forcat e saj në Siri. Faqja e internetit e inteligjencës izraelite DebkaFile raportoi të premten në kriptografi se “trupat ruse të dislokuara në Siri po mblidhen në bazat ajrore Hmeimim, Qamishli, Deir ez-Zor dhe T4 dhe disa janë gati për t'u transferuar në frontin ukrainas. Burimet ushtarake të DEBKAfile raportojnë se rusët i kanë dorëzuar bazat kryesore Gardës Revolucionare iraniane dhe Hezbollahut”.

Në pamje të parë, ky është një rast i kontrollit të pulsit, si të thuash. Pavarësisht Moskës, nuk ka asnjë diskurs. Irani me siguri do të përfshihet në tërheqjen e trupave kryesore ruse nga Siria. Hapësira ajrore turke është mbyllur për avionët rusë që nga prilli, dhe më 28 shkurt, Ankaraja kufizoi kalimin e anijeve luftarake ruse nëpër ngushticat e Stambollit dhe Dardaneleve (nëse nuk ktheheshin në bazat e tyre në Detin e Zi).

Analistët i kanë interpretuar vendimet e Turqisë si "anti-ruse", por ato janë nën Konventën e Montreux (1936) dhe, me një inspektim më të afërt, ata mund të punojnë edhe në favor të Moskës, pasi dera është gjithashtu e mbyllur për çdo ngritje detare të NATO-s në Detin e Zi. . Gazetat ruse theksuan se Moska po përdor korridorin ajror mbi Iran dhe Irak për të furnizuar trupat e saj në Siri.

Në fakt, Turqia, si një fuqi e Detit të Zi me shqetësime të mbivendosura të sigurisë dhe gjithashtu një fuqi e NATO-s, po bën një lëvizje të ndjeshme trapez kundër Rusisë dhe Ukrainës. Meqenëse NATO nuk është teknikisht në luftë me Rusinë dhe Turqia nuk është anëtare e BE-së, Turqia në mënyrë të zgjuar ka krijuar hapësirë ​​për manovrim pasi nuk duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

Udhëheqja turke ka ushqyer në mënyrë aktive kontaktet me Kremlinin dhe partneriteti ekonomik vazhdon, duke përfshirë ndërtimin e termocentralit bërthamor Akkuyu prej 20 miliardë dollarësh (i përbërë nga katër njësi VVER 1200 MW) që pritet të plotësojë dhjetë për qind të kërkesës së Turqisë për energji elektrike kur të përfundojë në 2025.

Sërish, linja ajrore ruse Aeroflot rifilloi fluturimet drejt Turqisë në pritje të sezonit turistik. Besoni apo jo, Turqia ka shpikur një formulë gjeniale për të lejuar turistët rusë të udhëtojnë drejt Turqisë duke anashkaluar pezullimin e Visa dhe Mastercard, duke bërë të mundur aksesin e tyre në fondet e tyre përmes sistemit të pagesave të brendshme ruse të quajtur Mir! Gati 4.7 milionë turistë rusë vizituan Turqinë vitin e kaluar, duke përbërë 19% të totalit të mbërritjeve të turistëve, duke gjeneruar të ardhura vjetore prej mbi 10 miliardë dollarë.

Kur bëhet fjalë për marrëdhëniet ruso-iraniane, tabloja është kryesisht e ngjashme me atë të Indisë - as duke mbështetur dhe as kundërshtuar Rusinë, por duke refuzuar të dënojë ndërhyrjen ruse dhe duke rekomanduar armëpushimin dhe dialogun si zgjidhjen e vetme.

Sipas raportimeve të mediave iraniane, zëvendëskryeministri rus Aleksandr Novak së shpejti do të vizitojë Iranin në lidhje me takimin e Komitetit të Përbashkët Ekonomik Iran-Rusi. Bisedimet pritet të fokusohen në "forcimin e bashkëpunimit financiar dhe zgjidhjen e problemeve të tranzitit" midis dy vendeve, bashkëpunimin në fushat e naftës dhe gazit, nxitjen e tregtisë dhe turizmit. Teherani e di se një shoqëri e tillë me Moskën shkon kundër frymës së sanksioneve perëndimore.

Moska synon të vazhdojë të përfshihet në mënyrë aktive në Siri. Përfaqësuesi Special i Presidentit rus për Lindjen e Mesme dhe zëvendësministri i Jashtëm Mikhail Bogdanov i tha Tass javën e kaluar se Rusia po punon për të planifikuar takimin e ardhshëm ndërkombëtar për Sirinë në formatin e Astanës për në fund të majit në Nur-Sulltan, Kazakistan. A duket kjo sikur Rusia tërhiqet nga Siria? Për të cituar Bogdanovin, "Ne e kemi diskutuar tashmë këtë me Iranin dhe Turqinë e përbashkët, garantuesit e procesit të Astanës, si dhe delegacionet e qeverisë dhe opozitës siriane".

Agjencia zyrtare siriane e lajmeve Sana e përshkroi vizitën e Asadit në Teheran si një "vizitë pune". Gazeta shtoi se Assad i theksoi Khameneit "rëndësinë e vazhdimit të bashkëpunimit për të mos lejuar Amerikën të rindërtojë sistemin ndërkombëtar të terrorit që ka përdorur për të dëmtuar vendet e botës", duke shtuar se Shtetet e Bashkuara janë "më të dobëta se kurrë".

Unë kam katër pika kryesore nga bisedimet e Asadit me udhëheqjen iraniane. Së pari, Assad e ka bërë të qartë se sido që të mbetet normalizimi i Sirisë me Emiratet e Bashkuara Arabe (ose vendet e tjera arabe të përfshira në konflikt), Siria vazhdon t'i kushtojë rëndësinë më të madhe aleancës së saj me Iranin. Asad nënvizoi se Siria është e gatshme për një koordinim më të gjerë me Iranin në fushën e sigurisë, politikës dhe ekonomisë.

Së dyti, Damasku ka nevojë për ndihmën e Teheranit për t'i dhënë fund çlirimit të Sirisë nga pushtimi i huaj. Raisi i tha Asadit: “I gjithë territori sirian duhet të çlirohet nga pushtuesit e huaj. Ky pushtim nuk duhet lënë në rrjedhën e kohës, duhen dëbuar forcat pushtuese dhe bandat e tyre.” Sana tha se Khamenei theksoi se Irani "do të vazhdojë të mbështesë Sirinë për të përfunduar fitoren e saj mbi terrorizmin dhe për të çliruar pjesën tjetër të territorit të vendit".

Së treti, të dy vendet kanë një konsensus mbi efektivitetin dhe vitalitetin e Frontit të Rezistencës. Assad pohoi se dobësimi i ndikimit të SHBA-së në Azinë Perëndimore dhe fundi i epërsisë ushtarake rajonale të Izraelit janë rezultat i drejtpërdrejtë i marrëdhënieve strategjike midis Iranit dhe Sirisë, të cilat "duhet të vazhdojnë të jenë të forta".

Khamenei kujtoi se Soleimani kishte një dashuri të veçantë interesante për Sirinë dhe se ai fjalë për fjalë sakrifikoi jetën e tij për këtë vend, dhe tha se ai e sheh çështjen siriane si një "detyrë dhe detyrim të shenjtë". Khamenei i bëri një kujtim prekës Asadit: “Kjo lidhje është jetike për të dy vendet dhe ne nuk duhet ta lëmë të dobësohet. Përkundrazi, duhet ta forcojmë sa më shumë që të mundemi.” Ashtu si babai i tij, Hafez Assad, Raisi e përshkroi Assadin si "një nga figurat e Frontit të Rezistencës".

Së katërti, Assad kërkoi dhe mori garanci nga niveli më i lartë i udhëheqjes iraniane se Irani do të ndihmonte për të kapërcyer vështirësitë e Sirisë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në një udhëkryq ku politika rajonale po ndryshon dhe Rusia është e preokupuar me Ukrainën.

Projekti i udhëhequr nga SHBA për ndryshimin e regjimit në Siri nuk mund të pritet të ringjallet dhe Uashingtoni nuk ka më një ndikim komandues mbi aleatët e tij të Gjirit Persik apo Turqinë për t'i mundësuar ata të veprojnë si përfaqësues të tyre. Por problemi i Asadit, JCPOA, Jemeni, normalizimi Iran-Saudi, OPEC+ etj. Siria po bie në plan të dytë, pasi pikat e reja të nxehta dhe çështjet aktuale tërheqin vëmendjen e rajonit.

Edhe pse konflikti ka përfunduar, Siria është ende nën pushtimin e huaj dhe ekonomia e saj është në gërmadha. Një konflikt i ngrirë mund të legjitimojë status quo-në. Ndërkohë, Izraeli është duke pritur në krahë. Vizita e Asadit në Teheran sinjalizon se Irani mbetet shtylla kryesore e strategjisë së Sirisë për të shmangur një fat kaq të zymtë. Ministri i Jashtëm iranian Husein Emir Abdullahiyan tha të hënën se vizita e Asadit u zhvillua në një atmosferë "vëllazërimi dhe miqësie" dhe se kjo hapi një faqe të re në marrëdhëniet strategjike.Burimi : Indian Punchline