Lufta e Ukrainës thyen dominimin gjeopolitik global të SHBA-së

nga Muhammed Mashari | Publikuar në Maj 7, 2022, 12:27 a.m.

Rendi unipolar i dominuar nga SHBA-ja tashmë ka arritur kreditin e tij përfundimtar. Në fund të operacionit ushtarak rus në Ukrainë, njerëzimi më në fund mund të hyjë në një epokë të re të shënuar nga multipolariteti dhe ngritja e fuqive euroaziatike.

Redaktori i gazetës online L'antidiplomatico thotë se lufta në Ukrainë do të ndryshojë rendin gjeopolitik të botës.

“Ajo që po ndodh në Ukrainë po thyen dominimin global gjeopolitik dhe financiar të SHBA-së dhe bllokut perëndimor”, tha Fabrizio Verde për Tehran Times.

“Rusia ka sfiduar hapur hegjemoninë unipolare të SHBA-së, e cila prej kohësh po shtyp nën thembërin e saj të hekurt edhe atë që dikur ishte qytetërimi i madh evropian”, shton Verde.

Eksperti italian është i mendimit se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga blloku perëndimor do të dobësojnë këto vende dhe madje edhe NATO-n në përgjithësi.

"Prandaj, me një NATO më të dobët mund të arrihet dhe një partneritet më i gjerë midis Gjermanisë, Francës dhe Rusisë. Mbipërdorimi i sanksioneve, dhe veçanërisht kundër Rusisë që nga viti 2014, është 80 për qind i vetë-mjaftueshëm në mallrat e konsumit dhe përparimet mbresëlënëse teknologjike në naftë dhe gaz. "Kjo ka çuar në një ekonomi ruse të vetë-mjaftueshme," tha ai.

“Moska ka përfituar gjithashtu shumë nga bashkëpunimi kinez, gjë që e ka lejuar atë të kompensojë ndikimin e sanksioneve”.

Teksti i intervistës është më poshtë:

Pyetje: Vendet perëndimore e përshkruajnë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës si një pushtim, ndërsa Kremlini e përkufizon atë si një operacion special ushtarak. Cilido qoftë emri, cilat janë arsyet e një situate kaq dramatike?

Përgjigje: Në vendet perëndimore ku kemi armiqësinë më të zymtë anti-ruse, mediat kryesore dhe qeveritë këmbëngulin se Moska ka pushtuar në mënyrë të pabesë Ukrainën dhe i ka shpallur luftë Kievit. Në realitet, Rusia nuk filloi një luftë, por siç njoftoi vetë Presidenti Putin në fjalimin e tij drejtuar kombit natën e 24 shkurtit, Rusia filloi një operacion special ushtarak për të çmilitarizuar dhe denazistizuar regjimin e Kievit dhe për të mbrojtur Donbasin. Kjo mund të duket e parëndësishme ose thjesht një çështje semantike, por nuk mendoj kështu, sepse është baza e propagandës luftarake pro NATO-s që ka përfshirë botën perëndimore dhe ka pushtuar të gjithë hapësirën mediatike pa pranuar zëra kundërshtues. Mendoj se shkaqet dhe përgjegjësitë e kthesës tragjike në Ukrainë qëndrojnë në politikat e SHBA-së dhe NATO-s.

“Bota po ndryshon me shpejtësi me aleancat dhe rreshtimet e saj gjeopolitike”

Kur ndodhi kolapsi i Bashkimit Sovjetik, blloku perëndimor i siguroi udhëheqësit rusë se NATO nuk do të avanconte asnjë centimetër. Pavarësisht kësaj, blloku i Atlantikut ka shkuar deri në kufijtë e Rusisë, e cila ka rënë përsëri në pikën ku kurrizin e ka pas murit. Për më tepër, SHBA e ka kthyer Ukrainën në një post anti-rus, një kërcënim ushtarak dhe madje biologjik për Rusinë në pragun e saj. Ndërsa Kievi po ndiqte një politikë gjenocidale kundër popullit të Donbasit, e nisur pas grushtit të shtetit fashist në 2014, ai qëllimisht po përpiqej të shkatërronte gjithçka që ishte ruse. Këtu kemi ardhur te përfshirja e drejtpërdrejtë e Perëndimit në Ukrainë, e cila filloi me Revolucionin Portokalli të vitit 2004 dhe më vonë kulmoi me përmbysjen e paligjshme të një qeverie pro-ruse të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe presidentit të saj përmes një grushti shteti që përfshinte mbështetjen dhe pjesëmarrjen e fuqive perëndimore.

Putini e pa përmbysjen e një qeverie legjitime dhe anëtarësimin e Kievit në NATO si kalim të vijës së kuqe. Ai mori menjëherë kontrollin e Krimesë, e cila mendonte se do të bëhej një bazë detare e NATO-s. Ky ishte fillimi i vendosmërisë së Rusisë për të krijuar një tampon midis NATO-s dhe Rusisë me Ukrainën neutrale. Më në fund, besoj se duhet të kthejmë kokën pas për të kuptuar se çfarë ndodhi sot. Shpërbërja e Jugosllavisë nga NATO dhe krijimi i Kosovës në vitin 1999 tregoi dobësinë e ligjit ndërkombëtar dhe të Kombeve të Bashkuara. Ishte një përvojë poshtëruese për Federatën Ruse, pasi nuk kishte asnjë rezolutë të Këshillit të Sigurimit që miratonte veprimin mbi një akuzë të sajuar për gjenocid.

Pyetje: Si mund të ndryshojë lufta në Ukrainë rendin aktual botëror?

Pergjigje: Siç deklaroi Presidenti Putin, Rusia vendosi të luftojë për sovranitetin, të drejtën për të qenë dhe për të qëndruar në Rusi. Ajo që po ndodh në Ukrainë po thyen dominimin global gjeopolitik dhe financiar të Shteteve të Bashkuara dhe bllokut perëndimor. Rusia ka sfiduar hapur hegjemoninë unipolare të Shteteve të Bashkuara, e cila prej kohësh po shtyp nën thembërin e saj të hekurt edhe qytetërimin dikur të madh evropian, përkatësisht Bashkimin Evropian tani jo sovran, në fakt të dominuar nga NATO për Uashingtonin. Ka shumë të ngjarë që blloku perëndimor dhe vetëm sanksionet e bllokut perëndimor ndaj Rusisë të çojnë në një dobësim të përgjithshëm në këto vende dhe madje edhe në NATO. Kështu, mund të arrihet një NATO më e dobët dhe një partneritet më i gjerë midis Gjermanisë, Francës dhe Rusisë. Përdorimi i tepërt i sanksioneve që nga viti 2014, dhe veçanërisht kundër Rusisë, ka çuar në një ekonomi ruse të vetë-mjaftueshme me 80 për qind të vetë-mjaftueshme në mallrat e konsumit dhe përparime mbresëlënëse teknologjike në sektorët e naftës dhe gazit. Moska gjithashtu ka përfituar shumë nga bashkëpunimi kinez, gjë që e ka lejuar atë të kompensojë ndikimin e sanksioneve.

Rusia dhe Kina tashmë po vënë në pikëpyetje rolin e dollarit si monedhë rezervë dhe po kërkojnë alternativa. Shumica e tregtisë midis Kinës dhe Rusisë tani kryhet në mënyrë dypalëshe. ASEAN gjithashtu filloi gjithnjë e më shumë të tregtonte në monedhat e tyre kombëtare. Në këtë kontekst, shqyrtohen hipotezat e pagesës në rupi ose rubla për naftën e furnizuar nga Rusia në Indi. Ndërsa Venezuela ecën përpara në zbatimin e sistemit të pagesave Mir të vendit euroaziatik, ne mund të vendosim një gur varri në teorinë e ashtuquajtur "Fundi i historisë" të propozuar nga shkencëtari politik amerikan Fukuyama në rënien e Bashkimit Sovjetik. Historia ka filluar sërish, ndryshimi vazhdon, po ndodh para syve tanë. Kjo është arsyeja pse propaganda e luftës është kaq e fuqishme, madje opozita e ndrojtur heshtet dhe kriminalizohet në një vend që këmbëngul ta quajë veten një botë të lirë pavarësisht të gjitha provave.

Rendi unipolar i dominuar nga SHBA-ja tashmë ka arritur kreditin e tij përfundimtar. Në fund të operacionit ushtarak rus në Ukrainë, njerëzimi më në fund mund të hyjë në një epokë të re të shënuar nga multipolariteti dhe ngritja e fuqive euroaziatike.

Pyetje: Si i shihni aleancat globale kur bëhet fjalë për luftën në Ukrainë? Ndërsa fuqitë perëndimore e dënojnë Moskën, shtetet lindore duken se ngurrojnë ta dënojnë Rusinë.

Përgjigje: Le të bëjmë një hartë dhe të kemi një pamje të qartë të situatës. Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe vendet e ashtuquajtura të bllokut perëndimor të Uashingtonit dënuan Rusinë, pjesa tjetër e komunitetit ndërkombëtar vendosi të qëndronte neutrale ose të mbështeste Moskën. Pra, le të shohim votimin e rezolutës së bllokut perëndimor që dënon Rusinë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së: Së bashku me dy ekonomitë më të mëdha në Amerikën e Jugut, SHBA ka dy aleatë të hekurt, si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me Indinë. dhe Kina, të cilat nuk e mbështesin rezolutën.Meksika dhe Brazili, Afrika e Jugut, së bashku përbëjnë 85% të popullsisë së botës. Siç e kemi parë, në këtë skenar ku Evropa nuk dominohet dhe Uashingtoni ndjek axhendën e tij gjeopolitike dhe ekonomike, ka një Rusi që po kthehet gjithnjë e më shumë drejt Azisë. Partneriteti me Kinën vazhdon të evoluojë dhe të dy vendet janë liderët e rendit të ri shumëpolar. Pastaj është një vend tjetër i madh si India, i cili ka vendosur të vazhdojë bashkëpunimin ushtarak me Moskën pavarësisht presionit, dhe do të blejë naftë dhe qymyr nga Rusia duke përdorur një skemë të re që lejon pagesat në rupi dhe rubla, duke anashkaluar dollarin. Ndër të tjera, importet e qymyrit të Indisë mund të kompensojnë plotësisht eksportet në Bashkimin Evropian, të cilat janë çaktivizuar për shkak të sanksioneve. Pakistani, ashtu si India, ka vendosur të mos e dënojë Rusinë, pavarësisht presionit shumë të fortë. Ish-kryeministri Imran Khan dënoi thyerjen e këtij qëndrimi në Parlament për shkak të qëndrimit të tij prorus që do të zemëronte Uashingtonin. Me pak fjalë, siç u përmend më herët, bota po ndryshon me shpejtësi.

Pyetje: Si e shihni rolin e mediave kryesore në karakterizimin e kësaj lufte?

Përgjigje: Linja kryesore e qarkullimit të informacionit në skenarin e operacionit special ushtarak të Rusisë në Ukrainë shërben si një megafon për propagandën e luftës të NATO-s. Kjo është arsyeja pse mediat kryesore publikojnë rrjedhje të inteligjencës perëndimore, lajme të rreme, lajme të pakonfirmuara, lajme të rreme të njohura. I gjithë aparati mediatik perëndimor, në vend që të japë informacione të sakta, në këtë fazë i përkulet narrativës së imponuar nga NATO dhe kjo është funksionale për interesat gjeopolitike të Uashingtonit. Rrjedha kryesore gjithashtu vendosi të vinte shumë theks në anën emocionale të njohurive. Publiku është kështu konfuz dhe pothuajse i paralizuar. Të verbuar nga imazhet e frikshme dhe historitë e rreme, njerëzit nuk mund të mendojnë më, të bëjnë pyetje dhe të përpiqen të kuptojnë se si dhe pse lindi kjo situatë.

Në këtë mënyrë, media kryesore ndihmon qeveritë perëndimore të përhapin rusofobinë dhe të vendosin bazat për përshkallëzimin eventual të konfliktit.

Pyetje: Cilat janë implikimet globale të vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë?

Përgjigje: Nëse SHBA dhe vasalët e saj perëndimorë donin të gjunjëzonin Rusinë duke vendosur paketa gjithëpërfshirëse sanksionesh, mund të themi se strategjia dështoi. Sikur të donin të provokonin ndryshimin e regjimit për të rrëzuar Putinin, por ata dështuan.

Përkundrazi, populli rus duket se është ngjitur edhe më fort pas presidentit të tij.

Në Evropë e shohim të vërtetën të dalë në shesh pas deklaratave të liderëve të ndryshëm dhe të kuptuarit se qeveritë do të kenë pasoja të mëdha nëse vendosin realisht për një embargo të plotë ndaj gazit dhe naftës ruse. Sanksionet kundër Moskës po rezultojnë të jenë një bumerang i vërtetë për ata që i vendosin. Shumica e komunitetit ndërkombëtar nuk e fshehin pakënaqësinë e tyre për sjelljen e SHBA-së dhe bllokut perëndimor. Pekini i ka përshkruar sanksionet si "të pamatur", një manovër gjeopolitike nga Uashingtoni që ka pasur një ndikim të madh në ekonominë botërore dhe ka ndikuar rëndë vendet më të cenueshme. Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro theksoi se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë krijuan një "efekt bumerang" duke prekur ekonomitë e Evropës, SHBA-së dhe botës në përgjithësi.Burimi : Tehran Times