Lufta e Ukrainës në 10 pyetje

nga Akdoğan Özkan | Publikuar në Prill 24, 2022, 2:39 a.m.

Lufta e Ukrainës në 10 pyetje nga ekonomia deri te politika e saj, nga gjeopolitika te frontet e saj, nga shkaqet te pasojat e saj, nga fituesi te humbësi…

1 - Nëse Ukraina humbet këtë luftë kundër Rusisë, a nuk do të arrijë SHBA rezultatin e dëshiruar dhe do të humbasë Ukrainën?

Në fakt jo. Nuk mund të themi se ka një artikull të tillë si "të mos humbasësh Ukrainën" midis objektivave të SHBA-së në lidhje me luftën. Zmbrapsja e Ukrainës ndaj forcave pushtuese etj. nuk ka qenë kurrë brenda pritshmërive të Uashingtonit. Gjithsesi nuk do të ishte një skenar realist. Për ta thënë troç, Uashingtonit nuk i interesonte shumë, i cili prej kohësh kishte pranuar idenë se Ukraina do ta "humbte".Nëse një luftë e tillë nuk do të kishte ndodhur, megjithatë, flota detare britanike do të kishte fituar një avantazh strategjik që do ta lejonte atë të intensifikonte praninë e saj në Detin e Zi duke ndërtuar baza detare në portet e Berdyansk dhe Ochakov, siç ishte rënë dakord me Ukrainën. Kjo, megjithatë, ka më shumë gjasa të shpjegojë qëndrimin aktual të vijës së ashpër të qeverisë së Londrës dhe qëndrimin e saj më të zemëruar se Uashingtoni. Po, kryeministri Boris Johnson bëri deklarata të forta, ndoshta, se ai ishte i gatshëm të armatoste më shumë Ukrainën, në mënyrë që të vinte në shpëtimin e Odesës, në të cilën kishte shpresa të mëdha. Megjithatë, SHBA-të ishin të shqetësuara kryesisht për luftën ekonomike që Rusia do të bënte kundër Rusisë duke përmendur "pushtimin e Ukrainës", si dhe rezultatet dhe përfitimet e kësaj lufte. Mund të themi se synimet kryesore të Uashingtonit lidhur me këtë luftë ekonomike janë si më poshtë:

 • Të destabilizojë Rusinë,
 • Ta bëjë atë të paguajë një çmim që ajo nuk mund ta përballojë ekonomikisht për shumë vite,
 • Të minoj marrëdhëniet e pushtetit të Putinit dhe forcave të përfaqësuara nga Putin në vend,
 • Ti jep fund marrëdhënieve të ndërvarësisë së Rusisë me vendet evropiane,
 • Të heq synimin për të arritur Kinën, dorë për dore me Rusinë, nga horizonti i Evropës,
 • Të vasalizojë Evropën duke e bërë më të varur prej saj,
 • Më në fund, me kontributin e këtyre faktorëve, pati një goditje të rëndë në planet e Kinës për të shtrirë dorën drejt Perëndimit.

 

2 - Si kështu? A nuk dëshironte Perëndimi të zgjeronte "frontin perëndimor" duke e çuar Ukrainën në NATO dhe BE dhe të dilte fitimtar nga lufta kundër Rusisë duke i rezistuar administratës së Kievit, të cilën e mbështeti për këtë qëllim?

Jo! Uashingtoni as nuk e kishte në shënjestër dhe as e parashikoi një rezultat të tillë (që nuk do të përputhej me realitetet e fushës)! Në fakt, ai e përgatiti veten për përfitimet që do të sillte e kundërta. Megjithatë është e vërtetë; Si kërkesë e doktrinës së "spektrit të dominimit të plotë", Shtetet e Bashkuara kanë armatosur Ukrainën me një dozë në rritje që nga viti 2014, kanë trajnuar komandantët e saj dhe kanë bërë të mundur që Rusia të luftojë republikat separatiste (Donetsk dhe Lugansk) pranë kufijve të saj me më shumë besim. Sapo kemi mësuar nga artikulli i Dr. T. J. Coles, një studiues në Universitetin Plymouth, në The Grayzone, për detajet thelbësore se si "zotat e luftës" të Pentagonit armatosën vendin kundër Rusisë pas grushtit të shtetit 2013-2014.

Si rezultat, Uashingtoni e bëri Kievin të ëndërronte anëtarësimin në NATO, madje e shpalli një qëllim të tillë. Por, ndërsa bënte të gjitha këto dhe "ngriti dorën" kundër Moskës për Ukrainën që nga viti 2014, ai në fakt synonte të përballej me Rusinë me një zgjedhje të cilës nuk mund t'i shpëtonte dhe ta detyronte të merrte masa. Madje u tha se administrata e Kievit i dha dritën jeshile transferimit të armëve bërthamore të NATO-s nga Gjermania në Ukrainë dhe vendosjes së tyre atje për të frenuar "kërcënimin rus". Ambasadori britanik i Ukrainës, Vadim Pristayko, po nënshkruante një marrëveshje kuadër britaniko-ukrainas më 12 nëntor 2021 në Londër, e cila gjithashtu u zotua të jepte një kredi prej 1.7 miliardë paund për administratën e Kievit. Me këtë kredi do të bliheshin nga Britania 8 silurues dhe 2 minahedhës dhe Londra do të ndërtonte dy baza detare në bregun ukrainas të Detit të Zi. Në Detin e Zi, mu nën hundën e Rusisë! Me pak fjalë, një vetëbesim i madh u derdh në Ukrainë së bashku me armët.

Moska tashmë ishte e vetëdijshme se, me avantazhin e marrëveshjes dypalëshe të përmendur, mund të bazonte një pjesë të marinës britanike në Detin e Zi. Përballë këtyre "kërcënimeve" në kufijtë e tij, Putini ose do të struket ose do të merrte armët dhe do t'i drejtohej një operacioni ushtarak gjithëpërfshirës. Shtëpia e Bardhë përshpejtoi procesin e vendimmarrjes/preferencës së Moskës për t'iu përshtatur agjendës së Bidenit. Duke vepruar kështu, supozohej se Rusia nuk do të linte kurrë mundësinë që raketat bërthamore të NATO-s të vendoseshin në kufijtë e saj, kështu që do të zgjidhte opsionin e dytë dhe e kundërta nuk ishte e mundur.

Sigurisht, kur Rusia vendosi t'i drejtohej një opsioni të tillë ushtarak, dihej gjithashtu se Ukraina nuk kishte shumë shanse në terren. Megjithatë, pa marrë shumë rrezik, mbështetja e jashtme mund të hidhet në Ukrainë dhe përfundimi i luftës mund të vonohet. Pra, "dhimbja" mund të zgjasë shumë. Kjo do t'i jepte gjithashtu një fushë më të gjerë luftës së informacionit. Në çdo rast, sa më i vështirë dhe i pafuqishëm të bëhej Kievi në sytë e Evropës dhe të botës, aq më shumë do të ishte e mundur të rritej ashpërsia e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë me ndihmën e taktikave të luftës psikologjike. Në fakt, anëtarësimi i Ukrainës në NATO nuk bëhej fjalë. Pranimi kontraktual i NATO-s i një vendi që nuk ka asnjë kandidaturë për anëtarësim, ka gjithashtu probleme kufitare dhe një pjesë të caktuar të territorit të saj (Krime, Donetsk, Lugansk) teknikisht e pushtuar, si anëtare e Aleancës (dhe që nga dita e parë, dorë për dore, me bazë mbi nenin 5) përparimi drejt një katastrofe bërthamore) ishte jashtë diskutimit. Ky ishte një fakt i rënë dakord si nga stafi i NATO-s, ashtu edhe nga ata që dinin pak për strukturën dhe funksionimin e Aleancës. Ishte gjithashtu e qartë se parakushti për pranimin e Ukrainës në BE ishte anëtarësimi në NATO. Prandaj, futja e Ukrainës nën ombrellën e aleancës perëndimore nuk ishte një proces i lehtë. Por sigurisht, udhëheqja ukrainase duhej të mendonte të kundërtën, të inkurajohej. Së pari, ata do të mendonin se ndërsa NATO dhe SHBA duket se kanë marrë një pozicion të tillë patronazhi, ata nuk do të lejonin Rusinë të pushtonte këtë vend. Ishte e rëndësishme që lidershipi ukrainas të besonte se vendet e NATO-s do t'u vinin në ndihmë, edhe nëse do të realizohej një skenar pushtimi, dhe të bindte njerëzit për këtë. Ky “besim” do të ishte një kontribut i paçmuar në ecurinë e luftës ekonomike, të cilën SHBA-të do ta hapin duke përfituar nga pushtimi rus, drejt qëllimit final.

3 - Nëse synimi kryesor është që të bëhet një luftë ekonomike kundër Rusisë pas pushtimit, a mund të themi se SHBA/NATO i arrin qëllimet e dëshiruara me këtë luftë ekonomike, ose të paktën po i afrohet?

Deri më tani, ne nuk kemi shumë të dhëna për të mbështetur që ky është rasti. Para se të shpërthente Lufta e Ukrainës, epërsia politike dhe psikologjike ishte fillimisht në frontin e SHBA/NATO-s për shkak të ashpërsisë së sanksioneve ekonomike, të cilat nuk ishin parashikuar nga ekspertët e temës të ishin aq "të ashpra"; kjo eshte e vertetë. Mirëpo, me kalimin e kohës, kjo epërsi duket se po ikën nga duart e SHBA-së.

Tani le të bëjmë një vlerësim duke parë disa të dhëna:

 • Indeksi i luhatshmërisë së kursit të këmbimit, i cili quhet "indeksi i frikës" në tregje dhe që përdoret për të matur luhatshmërinë e tregjeve, filloi të rritet me luftën dhe u konstatua se arriti vlerën më të lartë të dy viteve të fundit. dy javë më vonë. Indeksi i paqëndrueshmërisë (DBCVIX), i cili u mbyll në 6.92 më 23 shkurt, u mbyll në 9.80 më 8 mars me një rritje prej më shumë se 40 për qind. Megjithatë, “indeksi i frikës”, i cili në atë kohë ishte në kulmin e tij, më pas filloi të bjerë dhe ra në 8.18 më 1 prill. Duket se do të kthehet edhe më tej. Me fjalë të tjera, "klima e frikës" që detyron vendet evropiane të shtrëngojnë radhët e tyre pas SHBA-së po dobësohet.
 • Si pasojë e sanksioneve të SHBA-së, duket se nuk ka pasur shumë rënie në eksportet e naftës ruse. Në ditët kur u zbatuan për herë të parë sanksionet, pati spekulime se kompanitë e transportit detar do t'i respektonin këto sanksione dhe do të përmbaheshin nga dërgimi i cisternave të naftës në Rusi. Duke gjykuar nga informacioni i dhënë nga Robin Brooks, kryeekonomist i IIF në Institutin e Financave Ndërkombëtare, nuk ka të dhëna për të mbështetur këtë pretendim. Në fakt, trafiku i cisternave i matur në mars 2022 është në të njëjtin nivel si në vitet e mëparshme.
 • Monedha e Federatës Ruse, rubla, fillimisht ra ndjeshëm për shkak të sanksioneve ekonomike, por përfundimisht u rikuperua dhe u kthye në vlerat e paraluftës. Më 7 mars, kur lajmi se Biden kishte ndaluar importet e naftës dhe gazit natyror nga Rusia, kursi i dollarit, i cili u rrit në 150 rubla, ra në rreth 85 rubla. Ka nga ata që argumentojnë se rubla do të fitojë edhe më shumë vlerë se sa më 24 shkurt në ditët në vijim, madje edhe nga ata që thonë se Moska do të ndërhyjë me rublën e fortë këtë herë. Madje, kanali amerikan i lajmeve ABC News bëri një lajm duke tërhequr vëmendjen se efekti i sanksioneve filloi të vihej në dyshim, bazuar në këtë rimëkëmbje të ekonomisë ruse.
 • Duket se dekreti presidencial i 1 prillit, i cili detyron vendet që nuk janë "miqësore ndaj Rusisë" të bëjnë pagesat e gazit në rubla, do të ndihmojë në rritjen e rublës. Në bazë të dekretit, i cili nuk ndryshon kushtet e marrëveshjes së blerjes së gazit natyror, vendet perëndimore do të vazhdojnë të kryejnë pagesat e tyre në euro dhe dollarë në llogaritë e posaçme që do të hapen në Gazprombank, e cila është e lidhur me gjigantin rus të energjisë Gazprom dhe është jo në listën e sanksioneve të vendeve evropiane. Megjithatë, paratë në të ashtuquajturën "Llogaria K" do t'i transferohen Gazprom-it duke i konvertuar ato në rubla në një llogari paralele nga Banka në "Urdhrin e Blerësit". Procesi i shitjes do të përfundojë me transferimin e shumës në rubla në llogarinë e shitësit. Me fjalë të tjera, Rusia do ta mbledhë çmimin e gazit që jep pa vështirësi, në monedhën e saj kombëtare.
 • A do të çojnë këto zhvillime në krijimin e një monedhe të re rezervë të bazuar në burimet energjetike që rrëzon "petrodollarët", përkatësisht "gazin e rubla" si një alternativë alternative financiare/ekonomike ndaj "petrodollarëve" dominimi i të cilëve në tregjet ndërkombëtare u bë dominues në vitet 1970 pas një marrëveshjeje SHBA-Arabia Saudite? Ai ngre gjithashtu pyetjen nëse ajo mund të shfaqet si blloku ndërtues i një sistemi monetar.
 • Nëse Rublegaz do të shfaqet apo jo si një ndryshim i lojës që ne e dimë është një temë e një diskutimi tjetër në vetvete. Megjithatë, kur situata në gazin natyror është siç e përmendëm më lart, mund të parashikojmë se nuk do të jetë shumë e mundur me kohë që disa vende të BE-së, të cilat e kanë më të lehtë t'i anashkalojnë sanksionet, të rreshtohen me SHBA-në në masën dhe intensitetin. e dëshiruar nga Shtëpia e Bardhë. Ndërsa Uashingtoni kërkon dorëzim të plotë ndaj pritshmërive të veta nga Evropa në luftën e saj ekonomike kundër Rusisë. Ai dëshiron që Evropa ta shikojë Moskën si një lloj Afganistani dhe të tregojë vendosmërinë e saj për të zhvilluar një luftë me Rusinë që mund të zgjasë shumë. "Ndaloni marrjen e gazit nga Rusia nëpërmjet tubacioneve dhe unë do t'ju furnizoj - më i shtrenjtë - gaz natyror të lëngshëm (LNG)", thotë ai. Kjo do të thotë se çmimi që do të paguajnë vendet evropiane si rezultat i sanksioneve do të rritet dhe se disa nga negativitetet që do të përjetohen në industri do të përhapen në shumë vite.
 • Për këtë arsye, disa vëzhgues argumentojnë se presioni i ushtruar nga SHBA-të në Evropë mund të dobësojë konkurrencën e kompanive evropiane, të rezultojë në papunësinë e miliona punëtorëve në industri dhe shkurtimisht, të humbasë qetësinë në jetën e biznesit. Ky është një rrezik serioz veçanërisht për Gjermaninë. Siegfried Russwurm, President i Shoqatës Federale për Industrinë e Gjermanisë (BDI), tërhoqi vëmendjen për këtë rrezik në televizionin ZDF dhe paralajmëroi se sanksionet e vendosura ndaj burimeve ruse të energjisë do të kishin pasoja fatale për vendin e tij. "Ekziston një mundësi që industria jonë, e cila na shpëtoi nga pandemia Covid-19, mund të shembet," tha Russwurm. Prandaj, përpjekjet e qeverisë gjermane për t'iu afruar një pozicioni që do të minimizojë rreziqet e veta në këtë drejtim me presionet që vijnë nga baza në periudhën e ardhshme mund të sjellin mundësinë e një tensioni me SHBA-në.

Shkurtimisht, edhe pse do të duhet të presim dhe të shohim pak më shumë, lufta ekonomike e bërë nga SHBA-ja kundër Rusisë duket se nuk po i arrin qëllimet e saj të dëshiruara për momentin. Ka edhe indikacione për të kundërtën.

4 - Si? Sanksionet ekonomike nuk e godasin Rusinë, a nuk ndikojnë negativisht në këtë vend?

Padyshim që godet dhe bën përshtypje! Rusia mund të jetë ekspozuar ndaj shumë sanksioneve me këtë luftë, por gjeti gjithashtu mundësinë për të thelluar marrëdhëniet e saj dhe për të zvogëluar rreziqet e saj në aleancat në të cilat është, në një mënyrë për t'u përgatitur për betejat më të ashpra dhe më të përgjakshme të së nesërmes.

Për shembull, si shembulli më i mirë për këtë mund të jepen marrëdhëniet midis 5 vendeve të BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut), të cilat realizojnë 25 për qind të prodhimit ekonomik global. Në fakt, BRICS është një strukturë e lirë dhe "joformale" që punon me fleksibilitetin për t'u bashkuar kur bëhet fjalë për interesa të përbashkëta. Ka dallime mendimesh dhe përçarje mes anëtarëve për shumë çështje në lidhje me krizën e Ukrainës. Me fjalë të tjera, nuk mund të themi se BRICS është një strukturë që do të përparojë në përputhje me qëllimet strategjike të Rusisë. Megjithatë, në një horizont ku një rend i ri ndërkombëtar po afrohet me pasiguritë e tij dhe ai i vjetër po shembet, do të konsiderohet shumë e rëndësishme që Rusia të përshpejtojë hapat që ka marrë për të thelluar marrëdhëniet e saj me vendet anëtare të BRICS.

Në vazhdën e krizës së Krimesë në vitin 2014, Rusia organizoi një iniciativë të quajtur "Forumi Ekonomik Lindor" (2015) për të zgjeruar bashkëpunimin ndërkombëtar në rajonin Azi-Paqësor. Forumi është zgjeruar me kalimin e kohës. Falë Forumit, i cili u mbajt me 4 mijë pjesëmarrës nga 58 vende në vitin 2021, u nënshkruan 380 marrëveshje tregtare me vlerë 42.5 miliardë dollarë. Ai Forum do të mbahet në Vladivostok nga 5 deri më 8 shtator të këtij viti. Nuk ka dyshim se Rusia, e cila i kushton më shumë rëndësi tregtisë së Lindjes së Largët pas këtij tensioni me Evropën dhe SHBA-në, do të përpiqet ta bëjë Forumin më efektiv.

Bashkimi Ekonomik Euroaziatik (EAEU), si një eksperiment i integrimit ekonomik me potencialin për të shtuar një dimension të ri në ekuacionin e tregtisë dhe marrëdhënieve ekonomike globale, mund të vlerësohet gjithashtu në këtë kontekst. Në radhë të parë, kjo është një shoqatë në të cilën, përveç Rusisë, janë anëtarësuar edhe Bjellorusia, Armenia, Kazakistani dhe Kirgistani dhe synojnë lëvizjen e lirë të mallrave, kapitalit, shërbimeve dhe punës. Moska duket se ka përveshur mëngët për të zgjeruar Bashkimin. Bashkimi, ku Egjipti dhe Vietnami kanë marrëveshje të tregtisë së lirë, Uzbekistani dhe Kuba kanë statusin e vëzhguesit, Kina, India, Irani, Zimbabve, Tunizia dhe madje edhe Turqia janë ndër "vendet e mundshme për t'u bashkuar në të ardhmen", është për Rusinë, ekonomia e së cilës është duke u tkurrur për shkak të sanksioneve.ka vlerën e një “buze shpëtimi” më vete. Natyrisht, siç kanë vënë në dukje disa ekspertë perëndimorë, EEU nuk mund t'i sigurojë Rusisë një "backdoor" përmes së cilës mund të zbehë plotësisht dëmin që ka pësuar nga sanksionet. Megjithatë, pashmangshmëria e rritjes së importeve të mallrave nga shtetet anëtare të Bashkimit nga Rusia është shumë e rëndësishme. Sepse kjo do të krijojë një efekt të rëndësishëm levash për zhvillimin e ardhshëm strategjik të Bashkimit. Mendoj se do të jetë e mundur të bëjmë një koment më të pjekur për këtë temë pasi të shohim të dhënat për mars dhe prill 2022 për marrëdhëniet tregtare të Rusisë me këtë bllok tregtar.

Në Forumin Ekonomik të mbajtur në Shën Petersburg në vitin 2016, Rusia shpalli projektin “Eurazia e Madhe” mbi bazën e konceptit të promovimit të paqes, bashkëpunimit dhe zhvillimit në kontinentin euroaziatik, ku është pozicionuar si një lloj vendi strumbullar. Në fakt, ne mund të shohim bazën e konceptit si zgjerimi i lidhjeve tregtare midis Kinës dhe Rusisë. Tashmë ka marrëdhënie të ngushta tregtare midis pjesës verilindore të Kinës dhe Rusisë. Qëllimi është që Rusia e Lindjes së Largët të bëhet pjesë e kësaj tregtie. Nëse kjo ndodh, ka shumë avantazhe të mundshme gjeopolitike për Rusinë. Thuhet gjithashtu se projekti i Euroazisë së Madhe mund të prodhojë një efekt që mund të zbusë presionin nga Aleanca Atlantike e Rusisë dhe përpjekjet e NATO-s për t'u zgjeruar në lindje. Për Rusinë, fokusi i së cilës është kryesisht në Perëndim, konfliktet me bazë evropiane e mbajnë atë të pambrojtur. Kur gjërat përkeqësohen pak me Evropën, siç u pa në luftën e fundit, Rusia mund ta gjejë veten të izoluar. Prandaj, kthimi i Rusisë në lindje do të thotë se ajo përqafon mundësinë e kompensimit të kësaj dobësie. Prandaj, projekti “Eurazia e Madhe” është shumë i rëndësishëm në drejtim të vendosjes së një ekuilibri gjeopolitik midis Rusisë, Evropës dhe Azisë. Dhe Moska tani po merr rrugën për t'i kushtuar më shumë vëmendje këtij fakti.

Përpjekjet e Moskës për ta pozicionuar veten si një aktor i rëndësishëm në krijimin e një rendi botëror multipolar nuk kufizohen vetëm në këto. Të dy hapat e ndërmarrë në përputhje me zgjerimin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait dhe takimet e liderëve të Rusisë, Indisë dhe Kinës (RIC) të mbajtura paralelisht me G20 janë këmbët e tjera të përpjekjes në këtë drejtim. Mendohet se këto përpjekje filluan të marrin vrull me Luftën e Ukrainës. Lufta ekonomike e bërë nga SHBA sjell në mënyrë të pashmangshme bashkimin e Rusisë me frontin euroaziatik dhe ndryshimin e ekuilibrave gjeopolitikë.

5 - A nuk e sheh këtë SHBA? A nuk do ta shqetësonin gjithashtu Uashingtonin përpjekjet e Rusisë për t'u lidhur me frontin euroaziatik?

Si rezultat i luftës ekonomike që shtyn Rusinë të mbyllë radhët në frontin euroaziatik, sigurisht që SHBA-të janë të pakënaqur. Për këtë arsye, shohim se ai akuzon Indinë, Pakistanin, madje edhe Arabinë Saudite, veçanërisht Kinën, se nuk i kanë sanksionet dhe mbajnë anën e Rusisë. Madje ka nga ata që mbrojnë Uashingtonin që të vendosë sanksione ndaj vendeve si India, të cilat dyshohet se ishin në anën e Rusisë. Një kuptim tjetër i kësaj është të përpiqesh të ruash rendin ndërkombëtar të vendosur pas Luftës së Dytë Botërore vetëm me masa policore.

Është një mister i plotë se si do të përfundojë kjo luftë dhe si do të jetë "rendi i ri" që do të vendoset më pas. E vetmja gjë që dimë është se, siç mund të kuptohet nga zhvillimet globale që mbulojmë herë pas here në këtë rubrikë, Lufta e Ukrainës nuk do të jetë konflikti i fundit që përjetojmë në vitet 2020, kur rreziqet e konfliktit po rriten.

6 - Por supozoj se fitimi kryesor për Rusinë nga kjo luftë nuk do të jetë kthimi në Lindje? Moska nuk dëshiron të largojë Zelensky në fund të ditës dhe të arrijë ndryshimin e regjimit në Kiev?

Ëndrra më e madhe e Moskës për ditën kur do të arrihet një armëpushim i përhershëm, mendoj se do të ishte të shihte nënshkrimin e vetë presidentit të sotëm ukrainas Volodymyr Zelensky nën marrëveshjen për t'i dhënë fund konfliktit, dhe se ai është ende në pushtet (dhe të kthehet në Kiev nga Polonia). Nuk e di nëse mund të duket paradoksale apo jo, por të bësh Zelensky t'i thotë "po" kërkesave kundër të cilave ai tha "jo" para 24 shkurtit - pas gjithë këtij shkatërrimi, vdekjeje, gjaku dhe lotësh, ndoshta do të ishte më i madhi i Rusisë. fitoren. Skenari më i mirë për Moskën do të ishte një Zelensky, i cili, ndërsa mendonte se do ta shihte Perëndimin në krah në luftë, gradualisht e kuptoi se mbeti vetëm dhe më në fund nënshkroi kërkesat e Rusisë duke thënë "unë mashtruar, rezulton se qëllimi i tyre nuk ishte të më përfshinin në mesin e tyre, domethënë, "të gjunjëzohesha", mendoj.

Pse, më lejoni të shpjegoj pak më shumë: Siç i tha kancelari gjerman Olaf Scholz më 19 shkurt dhe ne mësuam nga Wall Street Journal më 1 prill, "Z. Zelenski, ndaloni së insistuari për t'u bashkuar me NATO-n, deklaroni se do të qëndroni neutral midis Perëndimit dhe Rusisë, dhe ne gjithashtu, Putin dhe Biden Zelensky i tha jo ofertës, "Le të nënshkruajmë një marrëveshje me Ukrainën që garanton sigurinë e Ukrainës", "me arsyetimin se Putinit nuk mund t'i besohet dhe se shumica e ukrainasve janë të gatshëm të anëtarësohen në NATO".Tani lideri rus do të jetë shumë i kënaqur që Zelensky do të fillojë t'i besojë (!) Putinit pasi ushtria ukrainase ka humbur shumicën e armëve të saj dhe ka parë që disa toka kanë humbur.

Sigurisht, për SHBA-në dhe NATO-n, mendoj se nuk mund të ketë skenar më të keq për finalen e Luftës së Ukrainës. Në këtë drejtim, edhe nëse administrata e Kievit humbet luftën dhe autoriteti sovran në Ukrainë pranon kushtet e Rusisë, SHBA/NATO nuk do të duan ta shohin Zelenskyn në atë tryezë. Për të ruajtur dominimin e tij mbi retorikën e tij, ai do të dëshirojë të "strehojë" veten, nëse është e mundur, si një hero në Perëndim dhe një "President në mërgim" për një kohë të gjatë. Zelensky, i cili ka nënshkruar një marrëveshje me Rusinë dhe do të përqafojë Putinin si "vëllai im Vladimir", nuk ka asnjë shans të respektohet në Perëndim apo të qëndrojë në pushtet në vendin e tij për një kohë të gjatë. Nëse jo sot, atë ditë, një lider i tillë do të jetë një i vdekur politik. Prandaj, edhe nëse Moska dëshiron të shohë një qeveri në Kiev me të cilën mund të bashkëpunojë ngushtë, kjo kërkesë nuk do ta përjashtojë automatikisht Zelenskyn të ulet në të njëjtën karrige ku ai është sot.

7 - Atëherë, çfarë dëshiron saktësisht Rusia?

Për ta thënë troç, mendoj se nuk është shumë e mundur të dihet saktësisht se në cilën pikë Vladimir Putin ka në mendje të përfundojë operacionin ushtarak që ka kryer kundër Ukrainës. Para së gjithash, duhet theksuar. Sa për atë që Moska do të shohë si përfitime….

Padyshim, për Rusinë, një Ukrainë që është bërë e sigurt se nuk do të marrë pjesë në Aleancën Atlantike, domethënë ka braktisur plotësisht këmbënguljen e saj në NATO, ka pranuar neutralitetin dhe ka humbur një pjesë të konsiderueshme të kapacitetit të saj ushtarak, do të jetë ndër fitimet më të mëdha. . Rusia mund të mos jetë shumë këmbëngulëse në kërkesën për "denazifikimin" e ushtrisë ukrainase, pasi ajo e kryen atë përpjekje duke shkatërruar në masë të madhe strukturat neo-naziste si batalionet Azov si pjesë e operacionit ushtarak. Ai mund të mos ketë nevojë t'ia drejtojë këtë kërkesë administratës së Kievit.

Kërkesat themelore nga të cilat Moska nuk do të heqë dorë dhe nën të cilat do të dëshironte të shihte nënshkrimin e Kievit, siç u shqiptua në fillim të konfliktit, do të jetë njohja e Donetskut dhe Luganskut si republika të pavarura nga administrata ukrainase, njohja që Krimea është territor rus. Nuk mendoj se Rusia do të përpiqet të krijojë një administratë pushtuese duke pushtuar Ukrainën perëndimore dhe Kievin. Këto janë pak a shumë të parashikueshme. Ajo që nuk mund të parashikojmë me saktësi është nëse avancimi i forcave ruse do të arrijë në një pikë në jug të Ukrainës që do të bllokojë plotësisht daljen e këtij vendi në Detin e Zi.

Me fjalë të tjera, nëse Rusia do të krijojë Novorossiya-n duke shtuar një apo dy të tjera te “foshnjat binjake” të Donetskut dhe Luganskut, të cilat do të fitojnë legjitimitet përmes referendumeve.

8 - Çfarë është Novorossiya? Nga erdhi ai?

Çfarë nënkuptojmë saktësisht, le ta hapim. Novorossiya, që përbën të gjithë pellgun e Donbasit, është emri i një konfederate në juglindje të Ukrainës, e cila u zbatua në vitin 2014, megjithëse origjina e saj historike shkon shumë më tej. Siç do të mbahet mend, një referendum u mbajt më 11 maj 2014 për të përcaktuar statusin e rajoneve në Donetsk dhe Lugansk, të cilat u larguan nga Ukraina. Në këto referendume, shumica dërrmuese e popullit votoi pro pavarësisë dhe mbështeti krijimin e Republikës Popullore të Donjeckut dhe Republikës Popullore të Luganskut. Pavel Gubarev, i cili në atë kohë ishte udhëheqës i Milicisë Popullore në këto rajone, deklaroi se ata ishin të gatshëm t'i bashkoheshin strukturës federative të këtij bashkimi "separatist" të formuar nga 6 rajone të tjera (Dniprio, Zaporojiya, Odessa, Nikolayev, Kharkov dhe Kherson) në lindje dhe juglindje të Ukrainës dhe se ishin gati të mbaheshin në këto rajone.Ai kishte argumentuar se referendumet tashmë do të jepnin rezultate në favor të bashkimit. Në fakt, Ministria e Punëve të Jashtme ruse shkoi një hap më tej dhe shpalli rajonet Donetsk dhe Lugansk për herë të parë si "Novorossiya" (Rusia e Re) më 25 shtator 2014. Megjithatë, me kalimin e kohës, kjo ëndërr për një strukturë federale u braktis.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Rusia do të lejojë Ukrainën të mbajë një prani të konsiderueshme në Detin e Zi. Gjithashtu mendoj se Moska nuk do t'i lejojë britanikët të ndërtojnë përsëri një bazë detare në atë gjeografi (në Berdyansk) duke e kthyer Detin Azov në lindje të Krimesë në një det të brendshëm. Le të vijmë në perëndim të Krimesë. Pasi Mariuopol të pastrohet plotësisht nga trupat ukrainase, mund të presim që rusët të kthehen më intensivisht në perëndim, drejt Mikolaiv në veriperëndim të Krimesë. Në fakt, nuk do të ishte çudi nëse do të merrnin qytetin (Ochakov), ku lumi Dnieper derdhet në Detin e Zi dhe ku britanikët po punonin për ndërtimin e një baze tjetër detare, të njohur si Thelbi i Tatarëve të Krimesë, dhe ta mbyllnin. grykëderdhja në Ukrainë (dhe sigurisht britanikët).

Për më tepër, mund të themi se ata do të duan të hakmerren për Masakrën e Odesës, e cila ndodhi më 2 maj 2014, në të cilën grupet neo-naziste vranë 48 njerëz të gjallë dhe plagosën më shumë se 250 njerëz - që të kujton masakrën e Madımak në vendin tonë. Me fjalë të tjera, mund të mendojmë se është e mundur që në shekullin e 20-të, si kundërpërgjigje ndaj masakrës së sindikatave në Odessa, ku 49 për qind e popullsisë ishin rusë, e cila ka ende një popullsi të konsiderueshme rusishtfolëse, ata do të shkonin në rrethimi i qytetit nga veriu.

Gjithashtu, ku keni parë një luftë që nuk kishte për qëllim ndryshimin demografik? Prandaj, duke qenë se Moska do të dëshirojë të mbështetet më shumë në strukturën etnike në rajonet që do të mbajë sot kur të tërheqë ushtarët e saj nesër, mund të parashikojmë se mund të ketë një shkëmbim de facto të popullsisë, edhe pse jo zyrtarisht, midis popullsisë rusishtfolëse dhe rajonet ku jeton popullsia ukrainisht-folëse, megjithëse nuk e dimë shkallën.

Megjithatë, ne nuk e dimë nëse Rusia dëshiron të mbyllë plotësisht daljen e Ukrainës në Detin e Zi. Megjithatë, ata mund të zgjedhin ta mbajnë këtë opsion si mjet negocimi kur të hyjnë në negociata më serioze.

9 - Epo, këto janë qëllimet, por cila është situata aktuale në realitet? Ku është saktësisht Rusia sot për sa i përket arritjes së këtyre synimeve? Si po shkon beteja në fushë?

Megjithëse Shtetet e Bashkuara nuk mendonin se Ukraina do ta fitonte luftën, e dinin mirë se zgjatja e luftës do të ishte në avantazhin e saj. Për këtë arsye, ai u përpoq të bënte më të mirën duke u garuar me kohën pa u përfshirë drejtpërdrejt në luftë. Për të kuptuar plotësisht përpjekjen që ai ka bërë këtu, është e nevojshme të mbani mend disa informacione:

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi në fund të gushtit se do të sigurojë 60 milionë dollarë ndihmë armësh për Ukrainën. Dërgesa e kësaj pakete mund të përfundonte vetëm në nëntor. Menjëherë pas shpërthimit të luftës, Biden njoftoi një tjetër paketë ndihme ushtarake më 26 shkurt, që arrinte pothuajse gjashtë herë më shumë se ndihma e mëparshme. Nga lajmet e New York Times të datës 6 mars dhe me titull “Armatosja e Ukrainës” mësuam se amerikanët përfunduan dërgesën e kësaj pakete në një hark kohor tepër të shkurtër prej 6 ditësh. Kjo ngarkesë me peshë 17 tonë, duke përfshirë një armë antitank dhe raketa Javelin, u grumbullua në kufijtë e Ukrainës brenda 48 orëve pas miratimit të Presidentit Biden. Më pas, me përpjekjet e SHBA-së dhe NATO-s, përmes Polonisë dhe Rumanisë u dërgua në njësitë ushtarake në Kiev dhe qytete të tjera të Ukrainës. Komunikimi për të gjithë këtë dërgesë u krye nën mbështetjen e "skuadrave të detyrave kibernetike" që do të eliminonin sulmet dixhitale të Rusisë.

Me pak fjalë, nga shpejtësia e përpjekjeve për të frenuar Rusinë, mund të kuptohet se sa shumë kujdeset SHBA-ja për zgjatjen e luftës.

Me kontributin e gjithë këtyre përpjekjeve, natyrisht, gjërat nuk shkuan shumë mirë për Rusinë në fushë. Megjithatë, shumica e synimeve duket se janë arritur. Le të themi pikën e arritur me informacion konkret:

Sipas informacionit të dhënë nga Ministria e Mbrojtjes e Federatës Ruse në konferencën për shtyp më 2 prill, Forcat e Armatosura Ruse, të cilat shkatërruan 216 sisteme të mbrojtjes ajrore dhe 381 dronë duke rrëzuar 213 avionë luftarakë dhe 77 helikopterë të ushtrisë ukrainase. që nga fillimi i operacionit, 1888 tanke dhe mjete të blinduara dhe 205 raketahedhës me shumë tyta jashtë luftimit. Gjatë operacioneve u shkatërruan 793 mortajadhes e artilerie dhe 1771 automjete ushtarake.

Në këmbim, Ukraina ishte në gjendje të frenonte Rusinë, me mbështetjen e SHBA-së, NATO-s dhe mjeteve ajrore pa pilot TB2 të Turqisë. Vlerësimet e NATO-s janë se 7-15 mijë ushtarë rusë kanë vdekur dhe 21-45 mijë janë plagosur në konfliktet deri në fillim të prillit. Burimet e NATO-s theksojnë se Rusia humbi gjithsej 14,400 ushtarë në luftën dhjetëvjeçare në Afganistan dhe argumentojnë se biznesi i Putinit në Ukrainë nuk po shkon mirë. Disa analistë të sigurisë, të cilët deklaruan se numri i përgjithshëm i ushtarëve në anën e Rusisë në fillim të pushtimit ishte 190 mijë, dhe se numri i përgjithshëm i trupave tokësore arriti në 140,000 kur forcat e milicisë në Donbas dhe forcat pushtuese që i përkisnin Forcat speciale (Rosgvardia) u përjashtuan, disa analistë të sigurisë thonë se një e katërta e fuqisë luftarake të Moskës. Ai pretendon se është jashtë luftimit.

Në fund të fundit, nuk është e vërtetë që gjërat nuk po shkojnë aq mirë për Putinin në vendin e tij, se mbështetja publike për të është zbehur. Putini nuk po dobësohet në Rusi, përkundrazi, rezultatet e tij duket se janë rritur për sa i përket miratimit të detyrës dhe besimit tek ai. Sipas hulumtimit të kryer nga Qendra e Analizës Yuri Levada, e cila operon si një organizatë e pavarur joqeveritare në Rusi, besimi i publikut tek lideri rus, miratimi i të cilit për detyrën u rrit në 83 për qind, u rrit me 10 pikë përqindjeje në 44 për qind. Besimi tek ministri i Mbrojtjes Sergej Shoigu u rrit me 16 për qind dhe tek ministri i Jashtëm Sergej Lavrov me 15 për qind.

10 - Epo, sapo thatë se qëllimi i SHBA-së ishte që t'i jepte një goditje të rëndë planet e Evropës për të shtrirë dorën drejt Kinës dhe planet e Kinës për të arritur Perëndimin. Çfarë lidhje ka Kina me çështjen e Ukrainës? Kina mund të jetë kundërshtari më i madh tregtar i SHBA-ve, por a nuk është Rusia kundërshtari numër 1 dhe rivali kryesor i Uashingtonit?

Jo! Të paktën Pentagoni nuk mendon kështu. Siç e dini, Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së përditëson Strategjinë Kombëtare të Mbrojtjes së SHBA-së çdo katër vjet dhe publikon një dokument në lidhje me të. I gjithë dokumenti zakonisht klasifikohet si "konfidencial". Për këtë arsye, Pentagoni prodhon gjithashtu një dokument përmbledhës informacioni që synon publikun. Në fund të fundit, ky dokument ofron një pasqyrë të prioriteteve, planeve, pozicionimit dhe fokusit të ushtrisë amerikane.

Pentagoni e përditësoi për herë të fundit këtë strategji më 28 mars 2022. Nëse i hedhim një sy këtij dokumenti informativ të titulluar "Strategjia e Mbrojtjes Kombëtare 2022", i cili është gjithashtu i aksesueshëm në faqen e internetit të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së, do të shohim se cilat janë prioritetet e mbrojtjes së Pentagonit dhe se armiku numër 1 i SHBA-së është Kina, jo Rusia.

Dokumenti i mëparshëm i strategjisë (2018), i cili u përditësua gjatë presidencës së Donald Trump, paralajmëroi se prioriteti i SHBA-së po kalonte nga lufta kundër strukturave terroriste në Lindjen e Mesme në "konkurrencën midis fuqive të mëdha". Në atë dokument, u bë një përkufizim ekuivalent i "armiqësisë" për Pekinin dhe Moskën. Megjithatë, dokumenti i sapo shpallur i vitit 2022 është...

Prioriteti numër 1 i strategjisë së mbrojtjes së Pentagonit është "të mbrojë atdheun kundër kërcënimit në rritje me shumë domene të paraqitur nga Republika Popullore e Kinës (PRC)".

Prioriteti i dytë deklarohet si "frenimi i sulmeve strategjike kundër Shteteve të Bashkuara, aleatëve dhe partnerëve të saj".

Prioriteti i tretë është "për të penguar agresionin (...) duke i dhënë përparësi luftës kundër PRC në Indo-Paqësor, pastaj luftën me Rusinë në Evropë."

Prioriteti i katërt i Strategjisë Kombëtare të Mbrojtjes së SHBA-së për vitin 2022 shprehet si "krijimi i një Force të Përbashkët fleksibël dhe ekosistemi mbrojtës".

Me fjalë të tjera, Kina është tani fokusi i strategjisë mbrojtëse të Pentagonit. Rusia, nga ana tjetër, është vetëm një "armik i nivelit të dytë" me "kërcënime akute" si "pushtimi i Ukrainës" - siç nënvizoi gazetari amerikan Dave DeCamp.

Kuptimi: Mos u mashtroni nga ata që e paraqesin atë që po ndodh në Ukrainë si një skenar të fundit të botës. Siç tha Ronald Reagan pak para zgjedhjeve presidenciale të vitit 1984, të cilat u bënë jehonë si një premtim zgjedhor dhe që unë nuk mund ta harroj, "You Ain't Seen Nothin!"

Pra… Nuk keni parë gjë akoma!Burimi : T24