Gjaku dhe nafta: pse do të bombardohet Arabia Saudite derisa të hiqet rrethimi i Jemenit?

nga Kerim Şami | Publikuar në Prill 8, 2022, 6:04 a.m.

Ansarallah beson se 'armëpushimi' saudit është një lojë për të blerë kohë dhe ka të ngjarë të vazhdojë të synojë naftën dhe infrastrukturën saudite derisa të hiqet rrethimi në Jemen. I vetëdijshëm për pasojat e mundshme që ndryshojnë lojën, Ansarallah është i vendosur të vazhdojë këto operacione deri në heqjen e rrethimit jemenas.

Riadi hodhi poshtë presionin e Uashingtonit për të rritur prodhimin e naftës dhe më pas u përball me sulme të dhunshme në objektet dhe infrastrukturën e naftës nga Jemeni. Nën presionin në rritje për t'i dhënë fund rrethimit në Jemen, çfarë do të bëjnë sauditët?

E lënë në hije nga ngjarjet në Ukrainë dhe gjetkë, lufta shkatërruese në Jemen po hyn tani në vitin e saj të shtatë. Megjithatë, përshkallëzimi i ofensivave strategjike nga lëvizja e rezistencës jemenase Ansarallah – së bashku me ngërçin e prodhimit të naftës midis Uashingtonit dhe Riadit – mund ta kthejë Jemenin në qendër të vëmendjes dhe të nxjerrë në pah luftën e tij të ashpër për të hequr rrethimin.

Jemeni i rrethuar

Që nga fillimi i agresionit të udhëhequr nga Arabia Saudite/EBA kundër Jemenit në mars 2015, një rrethim i ngushtë tokësor, ajror dhe detar është vendosur në vendin më të varfër në Azinë Perëndimore. Në fazat e hershme të luftës, lëvizjes së rezistencës jemenase Ansarallah i mungonte përvoja ushtarake apo mprehtësia politike për t'i bërë ballë sulmeve ajrore dhe humbi zonat strategjike nga Maribi në lindje deri në Hodeidah në perëndim.

Por brenda dy viteve, Ansarallah kishte aftësinë jo vetëm për të zmbrapsur përparimet saudite-Emiratet, por edhe për të kundërsulmuar në mënyrë proaktive strukturat e kapura nga koalicioni i huaj. Pas zhvillimit të aftësive më të sofistikuara të raketave dhe dronëve, ushtria e lidhur me Ansarallah filloi të kryejë operacione me raketa dhe dron përtej kufirit, thellë në Arabinë Saudite.

Ndoshta më i spikaturi nga këto operacione ishte operacioni "Bilanci i Parandalimit" i ndërmarrë nga Ensarallah në vitin 2019, i cili i vuri zjarrin tankeve të Aramco-s (Kompania Arabo-Amerikane e Naftës). Qëllimi i këtij operacioni qëndron në emrin e tij: "Bilanci i Parandalimit", që synon të pengojë agresionin dhe bombardimin e kryeqytetit, Sana'a.

Në të vërtetë, pas fazës së tetë të operacionit në tetor 2021, shkalla e sulmeve ajrore në Sana ka rënë nga dhjetëra fluturime në ditë në pothuajse zero. Megjithatë, vuajtjet e popullit jemenas vazhduan, pasi taktika më vdekjeprurëse e përdorur nga koalicioni nuk ishin sulmet ajrore, por lufta e rrethimit.

Goditja e sauditëve aty ku dhemb

Më e rëndësishmja, e gjithë bota mund të ndikohet potencialisht, që nga operacioni i fundit i Ansarallah që synonte objektet energjetike saudite që pritën Çmimin e Madh prestigjioz në Jeddah të premten.

Mungesa e derivateve të naftës dhe rritja e çmimeve globalisht për shkak të konfliktit në Ukrainë, përveç vonesës në ripushtimin e qytetit të Maribit, e shtynë Ansarallah të miratojë një fazë të re hakmarrjeje kundër agresionit saudit në një operacion të quajtur "Thyerja e Rrethimit". Operacioni i parë filloi më 10 mars, i dyti më 20 mars dhe i treti më 25 mars.

Ndonëse kjo nuk është hera e parë që objektet e Aramco-s ose bazat ushtarake saudite sulmohen, ajo që është e jashtëzakonshme në këto operacione të reja është se është hera e parë që objektet e shkripëzimit dhe të energjisë janë vënë në shënjestër që nga fillimi i ofensivës. Koha është gjithashtu interesante pasi tregjet globale po përballen me çmime rekord për shkak të luftës midis Rusisë dhe Perëndimit në Ukrainë.

Këto impiante shkripëzimi janë shumë të rëndësishme për Arabinë Saudite, sepse 50 për qind e ujit të pijshëm të mbretërisë vjen nga këto impiante dhe Arabia Saudite, e cila është ndër vendet lider në këtë fushë, realizon një të katërtën e prodhimit në këtë fushë në botë.

I vetëdijshëm për pasojat e mundshme që ndryshojnë lojën, Ansarallah është i vendosur të vazhdojë këto operacione derisa të hiqet rrethimi jemenas.

Pas operacionit të dytë, zëdhënësi i ushtrisë së Jemenit, gjeneral brigade Yahya Seri njoftoi se ai kishte paralajmëruar "armikun e tij të vdekshëm për pasojat e vazhdimit të rrethimit brutal të objekteve të forcave të armatosura dhe projekteve ekonomike" dhe tha pas operacionit të tretë: " Më shumë sulme cilësore do të kryhen brenda bregut të synuar për të thyer rrethimin. "Forcat nuk do të hezitojnë të zgjerojnë operacionet e tyre ushtarake derisa të përfundojë agresioni dhe të hiqet rrethimi".

"Ne jemi shumë seriozë në lidhje me sulmet ndaj Arabisë Saudite dhe sulmet do të rriten, veçanërisht sulmet ndaj objekteve të Aramco," tha Mohammad Al-Bukhaiti, zëdhënës i lëvizjes Ansarallah, në një intervistë për Al-Mayadeen. "Tani kemi një numër të madh raketash dhe raketash lundrimi," paralajmëroi ai dhe tani shpjegoi përfitimet taktike të operacioneve të vazhdueshme: "Jemeni duhet të përfitojë nga konflikti i vazhdueshëm në Ukrainë për të ushtruar më shumë presion mbi sauditët për të hequr rrethimin. ”

Më i madh se Ukraina

Në vazhdën e sulmeve të 21 marsit, Arabia Saudite tha se "ne nuk do të marrim përgjegjësinë për ndonjë mungesë në furnizimin me naftë në tregjet globale". Pas njoftimit, çmimet në tregun botëror të naftës u rritën me 5-6 për qind.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) paralajmëroi më 24 mars se "bota mund të përballet me goditjen më të madhe të furnizimit me naftë në dekada" si rezultat i konfliktit në Ukrainë.

Përveç kësaj, shumë ekspertë deklaruan se çmimet e naftës mund të arrijnë deri në 200 dollarë për fuçi dhe të tërheqin ekonominë globale në një recesion të gjerë.

Por këta ekspertë dhe IEA nuk arritën të llogarisin 'luftën e harruar' kundër Jemenit dhe vendosmërinë e Ansarallah për të vazhduar shënjestrimin - apo edhe për të përshkallëzuar - fushat e ndjeshme të energjisë saudite si Aramco, eksportuesi më i madh në botë i naftës së papërpunuar me rreth 12 milionë fuçi në ditë.

Arabia Saudite është e pambrojtur

Pas sulmeve, presidenti i Jemenit Mahdi al-Mashad shpalli një armëpushim tre-ditor më 26 mars, shoqëruar nga një nismë paqeje. Kreu i Delegacionit Kombëtar Mohammed Abdulsalam përmblodhi iniciativën në një postim në Twitter: "Regjimi saudit duhet të tregojë seriozitetin e tij ndaj paqes duke iu qasur pozitivisht me nismën e paqes jemenase të shpallur nga Presidenti Al-Mashat, duke iu përgjigjur armëpushimit, duke hequr rrethimin dhe duke i larguar forcat e huaja nga vendi ynë... Vetëm atëherë do të vijë paqja dhe do të jetë një bazë e mirë për të folur për zgjidhje politike, pa çdo shtypje ushtarake apo humanitare”.

Duke e ditur se Ansarallah do të refuzonte çdo marrëveshje apo negociatë që përjashton heqjen e rrethimit, koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite njoftoi më 30 mars një ndalim të përkohshëm të operacioneve ushtarake në një manovër që i lejoi sauditët të blinin kohë dhe të paraqiteshin si djemtë e mirë dhe të fajësonin Ansarallah për dështimin e armëpushimit përfundimtar.

Përgjigja nga Ansarallah erdhi brenda pak orësh përmes zëdhënësit të tyre, Al-Bukhaiti, i cili shkroi në Twitter: "Nëse rrethimi nuk hiqet, njoftimi për ndërprerjen e operacioneve ushtarake do të jetë i pakuptimtë pasi vuajtjet e jemenasve janë rezultat i drejtpërdrejtë i rrethimit. Kjo do të thotë vazhdimi i operacioneve tona ushtarake."

Aktualisht, Arabia Saudite është në një situatë të vështirë, e kapur mes dy zjarreve, si të thuash. Së pari, sulmet hakmarrëse dobësuese të Ansarallahut dhe së dyti, pasojat politike të marrëdhënieve tashmë të tensionuara të Riadit me Uashingtonin, të dëmtuara nga refuzimet e përsëritura të thirrjeve të SHBA-së për të rritur prodhimin e naftës dhe për të ulur çmimet e naftës – gjë që nuk mund ta përballojë.

Prandaj, sulmet ndaj Aramco-s dhe objekteve të saj jetike kanë pasoja serioze të brendshme dhe të jashtme.

 

 

Brenda, Arabia Saudite është lehtësuar nga rritjet globale të çmimit të naftës dhe shpreson të shkurtojë borxhet e saj të akumuluara nga lufta e Jemenit dhe të ulë TVSH-në 15% (një taksë jashtëzakonisht e papëlqyeshme që ka çuar në një rritje të çmimit të jetesës për qytetarët sauditë ) në vitin 2020.

Por ashpërsia e operacioneve të fundit të Ansarallah-ut që synojnë objektet e naftës saudite mund të ndryshojë përfitimet në të cilat është mbështetur Riadi. Gjithashtu, vizioni i princit të kurorës Mohammed bin Salman (MbS) për tërheqjen e investimeve të huaja në vitin 2030 dhe portretizimin e Arabisë Saudite si një vend premtues të sigurt dhe progresiv mund të jetë plot tym.

Nga jashtë, Riadi po përballej me kërkesa të ashpra nga aleatët e tij perëndimorë edhe para sulmeve – presioni do të jetë edhe më i madh sot. Këto kërkesa nuk do të kufizohen më vetëm në rritjen e prodhimit të naftës për të përballuar rënien e furnizimit me energji të Rusisë, por edhe në heqjen e rrethimit të Jemenit pasi bota nuk mund të durojë asnjë rritje të mëtejshme të çmimit të naftës.

Në të kaluarën, sauditët në përgjithësi kanë rritur prodhimin e tyre të naftës në përputhje me kërkesat e Uashingtonit. Gjatë operacioneve ushtarake të ish-Bashkimit Sovjetik në Afganistan, Arabia Saudite përmbyti tregjet e energjisë, gjë që çoi çmimin e naftës në 10 dollarë për fuçi dhe dobësoi ekonominë sovjetike. Po kështu, sauditët rritën prodhimin e naftës gjatë Luftës së Gjirit të vitit 1991 dhe pushtimit të paligjshëm të Irakut në vitin 2003. Bazat ajrore saudite dhe ujërat territoriale u përdorën gjithashtu për të nisur sulmet që shkatërruan dhe copëtuan Irakun.

Këto politika të sinkronizuara nuk ishin falas. Në të kundërt, Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur dhe madje kanë mbrojtur regjimin saudit për dekada. Gjatë viteve, Shtetet e Bashkuara u kanë shitur lloje të ndryshme armësh sauditëve dhe kanë kryer dhjetëra manovra të përbashkëta detare, tokësore dhe ajrore me mbretërinë. Për më tepër, Uashingtoni injoroi gjenerata të tëra masash represive dhe ndëshkuese kundër qytetarëve sauditë dhe ndërhyrjet e tij ushtarake në Bahrein dhe Jemen.

Atuti i mbajtur prej kohësh i sauditëve mund të përfundojë shpejt nëse Mohammed bin Salman nuk i bindet Uashingtonit në këtë pikë kritike në ngërçin e tij global me Rusinë dhe fuqitë e tjera në zhvillim. Në një përpjekje për të ulur tensionet midis dy vendeve, administrata Biden ra dakord muajin e kaluar t'u kthente sauditëve sistemet e mbrojtjes raketore Patriot, të cilat u hoqën më vonë gjatë vitit për të përmbushur një "kërkesë urgjente" mes kërcënimeve në rritje të sigurisë nga Forcat e armatosura të Jemenit.

Pse duhet të përfundojë rrethimi?

Mënjanë luftës, rrethimi ekonomik ishte dhe është ende kërcënimi më i madh për popullin jemenas dhe presioni për ta hequr atë po rritet, pasi konflikti ushtarak në Ukrainë ekspozon hipokrizinë e ashpër të Perëndimit në lidhje me krizat humanitare në shtetet e bardha dhe jo të bardha. .

Bllokada ka parandaluar që lëndët e para, produktet farmaceutike dhe derivatet e naftës të arrijnë në Jemen, duke mbytur qytetarët e tij dhe duke kontribuar në krizën më të keqe humanitare në botë.

Importimi i derivateve të naftës në vendin e shkatërruar nga lufta nuk është i lehtë. Më parë, fushat e naftës në Marib dhe Shabwa ushqenin Jemenin dhe eksportoheshin në sasi përmes portit të Hodeidah dhe disa porteve në bregun jugor. E gjithë kjo u ndal papritur pasi koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite kontrolloi Marib-in e pasur me energji, ndaloi pompimin e naftës në portin e Hodeidah dhe vazhdoi pompimin e naftës në jug për të kapitalizuar të ardhurat e tij të vlerësuara prej 20 miliardë dollarësh që nga kriza.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite i ka lënë qeverisë de fakto të Jemenit, me bazë në Sana'a, me një opsion poshtërues për të blerë derivatet e naftës:

Së pari, jemenasit janë të detyruar të blejnë naftë nga tregjet e Emirateve të Bashkuara Arabe përmes një ndërmjetësi ose një kompanie private dhe të paguajnë përmes bankave të Emirateve të Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe udhëhoqën luftën në anën e Arabisë Saudite dhe e përqendruan vëmendjen e saj në kolonizimin e Jemenit jugor).

Më pas shqyrtohet nga një kompani franceze për të përcaktuar burimin e naftës. Më pas, anija niset për në Xhibuti për t'u kontrolluar nga "Mekanizmi i Verifikimit dhe Inspektimit të OKB-së për Jemenin" (UNVIM). Më në fund, anija niset për në Xhizan të Arabisë Saudite, për t'u ekzaminuar nga Arabia Saudite.

Këto procedura arbitrare kërkojnë muaj dhe nganjëherë vite për të përfunduar. Aktualisht, katër cisterna nafte mbahen nga agresorët e koalicionit në Detin e Kuq. Këto cisterna i përkasin qeverisë së Sanaa dhe popullit të Jemenit, por janë të ndaluar të hyjnë në portin e Hodeidah, pavarësisht mungesës së nevojave jetike për energji dhe fatkeqësisë humanitare që rezultoi.

Është një cep i vështirë ku Riadi po futet në telashe. Arabia Saudite ka të ngjarë të përballet me një lloj pasoja ndëshkuese nëse sfidon Perëndimin dhe nëse vazhdon rrethimin me të, do të përballet me sulme të mëtejshme nga Ansarallah në objektet e saj jetike.

Rrethimi mund dhe duhet të hiqet nëse MbS dëshiron të qëndrojë në pushtet, edhe nëse kjo nënkupton përshpejtimin e humbjes së afërt dhe poshtëruese kundër "Houthis" që princi i kurorës dikur besonte se mund të mposhteshin brenda pak ditësh.Burimi : The Cradle