Burimi i rezistencës: Vriten disa nga të përfshirët në vrasjen e Dëshmorit Sylejmani / Nuk do të harrojmë, nuk do të falim!

nga Samuel Geddes | Publikuar në Nën. 19, 2021, 2:41 a.m.

Në mesin e 36 të dyshuarve; Kishte gjithashtu 7 agjentë lokalë nga vendet arabe të rajonit që besohet se përfshinin Arabinë Saudite, Kuvajtin, Irakun, Sirinë, Jordaninë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katarin. Shumica e këtyre njerëzve u kapën ose u vranë nga zyrtarët e vendit të tyre ose nga Fronti i Rezistencës.

Një burim i ditur konfirmoi se gjyqësori iranian po heton në mënyrë aktive disa personel ushtarak dhe inteligjent perëndimor në lidhje me vrasjen e gjeneralëve Kasim Sylejmani dhe Abu Mahdi al-Muhandis më 3 janar 2020.

Gjenerali Sylejman, komandanti i Njësisë së Operacioneve të Jashtme të Gardës Revolucionare, Abu Mahdi al-Engineer, udhëheqësi i Forcave të Mobilizimit Popullor të Irakut, aleat iranian, dhe dhjetë deputetë, u vranë në një sulm të armatosur me dron ndërsa kolona e tyre po largohej nga Aeroporti Ndërkombëtar i Bagdadit. Sulmi u urdhërua nga presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump.

Kryeprokurori civil i Iranit deri më tani ka paditur 36 persona në lidhje me atentatin. Mes tyre janë ish-presidenti Trump, kryetari i Komandës Qendrore të SHBA-së, gjenerali Kenneth McKenzie Jr. dhe ish-Sekretari i Shtetit dhe i Mbrojtjes i SHBA, Mike Pompeo dhe Mark Esper.

Dosja është e hapur për shtimin e personave të tjerë që Teherani raporton se luanin një rol në vrasje.

Burimi, i cili nuk deshi të përmendet emri tha: “Sipas deklaratave të Prokurorit të Përgjithshëm, po hetohen rolet e 9 personave, përfshirë personelin ushtarak gjerman nën hetim. Është hapur lista me 36 emra. Personeli ushtarak gjerman dyshohet se ka ndihmuar në këtë atentat. Numri i tyre dhe rolet e sakta nuk dihen, dhe pavarësisht dyshimeve të mia, ende nuk jam i sigurt nëse janë ata që veprojnë në Ramstein (Baza Ajrore).

Baza Ajrore Ramstein në Gjermani është një nga instalimet më të mëdha ushtarake amerikane në botë dhe funksionon si qendër komandimi për komandat evropiane dhe afrikane të forcave ajrore NATO-SHBA. Është gjithashtu një qendër kryesore për operacionet me dron në Lindjen e Mesme të Madhe dhe Afrikën e Veriut.

Burimet shtojnë se “G4S, e cila është përgjegjëse për sigurinë e Aeroportit Ndërkombëtar të Bagdadit, akuzohet gjithashtu se është përfshirë në vrasjen e gjeneral-lejtnant Kasim Sylejmani”.

G4S është kompania më e madhe private shumëkombëshe britanike e sigurisë me një fuqi punëtore prej mbi 500,000 që nga viti 2020.

Mësohet se rreth 26 nga të akuzuarit janë personel ushtarak dhe inteligjent amerikan dhe izraelit. Të paktën 4 prej tyre vdiqën pas janarit 2020. Mediat izraelite raportuan edhe vdekjen e kolonelit Sharon Asman të Brigadës elitare Nahal më 1 korrik të këtij viti. Ata pretenduan se koloneli vdiq gjatë një stërvitje.

Më 20 shtator, transmetuesi libanez The Cradle raportoi se një burim nga Boshti i Rezistencës mori përgjegjësinë për vdekjen e Asman, si dhe nënkoloneli amerikan James Willis i elitës "Red Horse Brigade". U pretendua se Willis vdiq në një incident 'jo luftarak' në bazën ajrore 'al-Udeid' në Katar.

Burimi im konfirmoi se Asman, së bashku me 2 personel të tjerë izraelitë, u vranë në një sulm me dron që synonte një vend komunikimi të përdorur nga Mossad në Rajonin Autonom Kurd verior. Ata ishin më pak të sigurt për rrethanat e vdekjes së kolonel Willis, por ishte e qartë se operacioni u krye nga disa elementë të Boshtit të Rezistencës.

“Në luftën kundër grupeve terroriste në Siri, Fronti i Rezistencës kishte një qendër komanduese operacionale dhe çdo njësie të saj mund t'i jepej kjo detyrë.”

Në mesin e 36 të dyshuarve; Kishte gjithashtu 7 agjentë lokalë nga vendet arabe të rajonit që besohet se përfshinin Arabinë Saudite, Kuvajtin, Irakun, Sirinë, Jordaninë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katarin. Shumica e këtyre njerëzve u kapën ose u vranë nga zyrtarët e vendit të tyre ose nga Fronti i Rezistencës.

Në ditët pas vrasjes së Sylejmanit, një avion vëzhgimi i CIA-s u rrëzua në provincën Ghazni të Afganistanit, duke vrarë të gjithë në bord. Për një kohë në mediat rajonale dhe ndërkombëtare u fol se avioni ishte qendra komanduese që drejtoi sulmin me dron dhe se në avion ishte Michael D'Andrea, kreu i operacioneve të CIA-s kundër Iranit. Gjurma e informacionit u fshi shpejt dhe nuk dihet nëse D'Andrea është vrarë në të vërtetë apo është ende në arrati. Burimi anonim dyshon në besueshmërinë e raporteve të vdekjes, por paralajmëron se mund të ketë qenë pjesë e një fushate të fshehtë hakmarrjeje për sulmin me dron në aeroportin e Bagdadit.

"Unë besoj se nuk ishte kështu. Ishte një aeroplan për mbledhjen e inteligjencës që u rrëzua mbi Afganistan, dhe sigurisht që i përkiste CIA-s. Në bord kishte disa oficerë të inteligjencës së CIA-s dhe të Ushtrisë Amerikane. Rrëzimi i atij avioni, si dhe disa helikopterë amerikanë, në të njëjtën ditë mund të kenë qenë pjesë e kësaj hakmarrjeje”.

Burimi anonim përsëriti vendosmërinë e Teheranit për të ndjekur këdo të përfshirë në vrasje dhe përkujtoi veçanërisht operatorët e dronëve.

“Komuniteti i pilotëve të dronëve ushtarakë amerikanë do të ketë shumë për të paguar. Ne nuk do të harrojmë kurrë dhe nuk do të falim kurrë.”Burimi : Al Mayadeen / Medya Şafak