BE kritikon vendimin e SHBA kundër Lëvizjes Jemenase

Publikuar në Jan. 14, 2021, 9:39 a.m.

Bashkimi Evropian censuroi një vendim të SHBA për të renditur në lëvizjen Houthi Ansarullah të Jemenit, duke paralajmëruar se lëvizja mund të pengojë dërgesat e ndihmave në vendin e shkatërruar nga lufta.

BE kritikon vendimin e SHBA kundër Lëvizjes Jemenase, Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE, kritikoi të martën vendimin e SH.B.A. për të etiketuar lëvizjen popullore Jemenase si një organizatë e huaj "terroriste" dhe tha se emërtimi "rrezikon t'i bëjë përpjekjet e drejtuara nga OKB për të arritur një zgjidhje gjithëpërfshirëse të konfliktit në Jemen më të vështira.

” Borrell shtoi se lëvizja e SHBA-ve do të komplikojë angazhimin e nevojshëm diplomatik me lëvizjen Houthi Ansarullah në Jemen, si dhe punën e bashkësisë ndërkombëtare mbi çështjet politike, humanitare dhe të zhvillimit.

"Përcaktimi ka të ngjarë të ketë efekte përçarëse në shpërndarjen e ndihmës humanitare të financuar nga komuniteti ndërkombëtar dhe të përkeqësojë më tej krizën ekonomike e cila ka rezultuar nga mbi pesë vjet konflikt," nënvizoi diplomati i lartë i BE, sipas Press TV. Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo të Dielën tha se ai synon të caktojë lëvizjen Houthi si një grup të huaj "terrorist" dhe se lëvizja do të hyjë në fuqi në 19 Janar - një ditë para inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden kanë shpresuar të bëjnë një shtytje të re për t'i dhënë fund luftës shkatërruese gjashtë-vjeçare të Jemenit. BE kritikon vendimin e SHBA kundër Lëvizjes Jemenase.

Vendimi i Uashingtonit ka tërhequr kritika nga Kombet e Bashkuara dhe grupet e ndihmës si dhe ligjvënësit brenda Shteteve të Bashkuara. Sipas ligjit të SHBA, Kongresi ka shtatë ditë për të shqyrtuar dhe refuzuar një përcaktim të një grupi terrorist.

Lëvizja Ansarullah e Jemenit gjithashtu ka dënuar masën, duke thënë se ajo rezervon të drejtën për t'u përgjigjur. Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe - një parti kryesore e koalicionit të udhëhequr nga Riadi duke zhvilluar luftë në Jemen - kanë mirëpritur vendimin e administratës amerikane për të renditur lëvizjen e lëvizjes Ansarullah të Jemenit.

Arabia Saudite ka udhëhequr një luftë ndaj Jemenit që nga Marsi i vitit 2015, me shpresën e rivendosjes së ish-presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi dhe shkatërrimin e lëvizjes Houthi. Lufta, të cilën KB e quan kriza më e rëndë humanitare në botë, ka marrë jetën e qindra mijëra njerëzve në vendin e varfër arab gjatë gjashtë viteve të fundit.  Shtetet e Bashkuara dhe një numër vendesh evropiane janë furnizuesit kryesorë të armëve për koalicionin e udhëhequr nga Sauditët.

Lëvizja Houthi Ansarullah, e mbështetur nga forcat e armatosura, ka mbrojtur Jemenin kundër aleancës së udhëhequr nga Sauditët, duke parandaluar agresorët që të përmbushin objektivat e luftës mizore.     Diplomatët dhe grupet e ndihmës shqetësohen se përcaktimi i Ansarullah nga SHBA mund të kërcënojë bisedimet e paqes dhe të komplikojë përpjekjet për të luftuar krizën më të madhe humanitare në botë të shkaktuar nga agresioni i koalicionit të udhëhequr nga Sauditi kundër popullit jemenas.

Në nëntor, Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres tha se Jemeni ishte në "rrezikun e menjëhershëm të urisë më të rëndë që bota ka parë për dekada", duke paralajmëruar kundër çdo lëvizje të njëanshme ndërsa Shtetet e Bashkuara kërcënonin të futnin në listën e zezë Houthet..Burimi : IQNA