SHBA ka të ngjarë të caktojnë në ‘listen e zezë’ lëvizjen e rezistencës së Jemenit

Publikuar në Jan. 13, 2021, 6:11 a.m.

Burimet thonë se Shtetet e Bashkuara kanë në plan të caktojnë lëvizjen Houthi Ansarullah të Jemenit si një grup të huaj "terrorist".

Sipas burimeve të cituara nga Reuters, vendimi për listën e zezë të grupit jemenas mund të shpallet sa më shpejt, të hënën.

Masa vjen ndërsa administrata e Presidentit të zgjedhur të SHBA Joe Biden përgatitet të marrë përsipër administratën e Trump më 20 Janar.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan luftën ndaj Jemenit në Mars 2015, me qëllimin për të sjellë qeverinë e ish presidentit Abd Rabbuh Mansur Hadi përsëri në pushtet dhe shkatërrimin e lëvizjes popullore Ansarullah.

Projekti i Vendndodhjes së Konflikteve të Armatosura dhe të Dhënave të Ngjarjeve (ACLED) me bazë në Sh.B.A, një organizatë jo-fitimprurëse për hulumtimin e konflikteve, vlerëson se lufta ka marrë më shumë se 100,000 jetë.

Lëvizja Houthi Ansarullah, e mbështetur nga forcat e armatosura, ka mbrojtur Jemenin kundër aleancës së udhëhequr nga Sauditët, duke parandaluar agresorët që të përmbushin objektivat e luftës mizore.

Diplomatët dhe grupet e ndihmës shqetësohen se përcaktimi i Ansarullah nga SHBA mund të kërcënojë bisedimet e paqes dhe të komplikojë përpjekjet për të luftuar krizën më të madhe humanitare në botë të shkaktuar nga agresioni i koalicionit të udhëhequr nga Sauditët kundër popullit jemenas, raportoi Reuters.

"Kjo nuk i intereson aspak", tha Ryan Crocker, një ambasador i pensionuar i SHBA i cili shërbeu në Lindjen e Mesme, sipas Press TV.

“Houthët janë një pjesë integrale e shoqërisë jemenase. Ata gjithmonë kanë qenë. Kjo është duke bërë një armik strategjik nga një forcë lokale që ka qenë pjesë e Jemenit për breza të tërë, "shtoi ai.

Në nëntor,  Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres tha se Jemeni është në "rrezikun e urisë më të rëndë që bota ka parë për dekada me radhë", duke paralajmëruar kundër çdo lëvizje të njëanshme ndërsa Shtetet e Bashkuara kërcënuan të futnin në listën e zezë Houthët.Burimi : IQNA