Paul Pogba do të lërë Ekipin Kombëtar të Francës për Islamofobinë

Publikuar në Tet. 31, 2020, 4:05 a.m.

Ylli i Manchester United Paul Pogba thuhet se do të heqë dorë nga detyrat e tij në Francë pas deklaratave Islamofobe nga Presidenti Emmanuel Macron.

Mesfushori, i cili është konvertuar në Islam, dha dorëheqjen pas komenteve të bëra nga presidenti francez të Premten, si dhe vendimit të qeverisë Franceze për të nderuar mësuesin i cili u kishte treguar studentëve të tij karikaturat ofenduese të Profetit Muhamed (a.s.).

Vendimi i supozuar i yllit të futbollit vjen pas prejres së kokës së mësuesit Samuel Paty, 47 vjeç, i cili u sulmua gjatë rrugës për në shtëpi nga shkolla e mesme  ku dha mësim në Conflans-Sainte-Honorine, 40 kilometra në veriperëndim të Parisit,  ka raportuar Daily Mail.

Ai u nderua nga Legjionin Francez d'Honneur, dekoratën më të lartë të dhuruar nga shteti Francez.

Macron e përshkroi vrasjen si një "sulm terrorist islamik" që i mori jetën mësuesit francez dhe më vonë shtoi:

"Uniteti dhe vendosmëria janë përgjigjet e vetme për monstruozitetin e terrorizmit islamik".

Dorëheqja e Pogba u botua të Dielën në uebfaqen sportive arabe, e cila tha se vendimi për t'i dhënë mësuesit Legion d'honneur dhe komentet ishin motivimi për vendimin e tij për të ndaluar lojën si një ndërkombëtar francez.

Ajo tha se Pogba e konsideroi vendimin si një fyerje për të dhe për myslimanët francezë, veçanërisht pasi Islami është feja e dytë në Francë pas Krishterimit.

Ndërkohë, thirrjet po rriten në të gjithë botën për njerëzit që të bojkotojnë mallrat franceze pas komenteve të presidentit që akuzojnë myslimanët për separatizëm dhe ai u zotua të mos hiqte dorë nga karikaturat që përshkruajnë Profetin e Shenjtë Muhammedit  (a.s.) .Burimi : IQNA