Kalimi kufitar jordanez-sirian u rihap pas tre vjetësh

Publikuar në Tet. 30, 2018, 2:38 p.m.

Kalimi kufitar  Nassib-Xhaber mes Sirisë dhe Jordanisë u rihap të hënën dhe trafiku midis dy vendeve filloi, duke i dhënë fund një mbyllje tre-vjeçare për shkak të dominimit të terroristëve gjatë kalimit të kufirit.

Reporteri i  Agjencisë së Lajmeve SANA nga pika kufitare tha se janë marrë të gjitha procedurat logjistike për të filluar kalimi i lëvizjes së trafikut të automjeteve dhe personave në anën siriane nga të gjitha organet relevante dhe ministritë, duke shtuar se disa automjete siriane dhe jordaneze dhe personat filluan të kalojnë përmes kalimit kufitar  në Nassib - Xhaber.

Të dielën, Ministri i Brendshëm Muhammed al-Sha'ar tha se një marrëveshje është arritur në mes të Sirisë dhe Jordanisë për të ri-hapur kalimin kufitar të hënën pas një takimi të komisionit  teknik sirian-jordanez rënë dakord mbi masat e për të ri-hapur pikën e kalimit kufitar n Nassib-Xhaber.

Korrikun e kaluar, njësitë e Ushtrisë Arabe Siriane pastruan kalimin kufitar nga terroristët dhe ia kthyen atë sigurisë. Ekipet teknike filluan punën për restaurimin e rrugëve duke arritur në qytetin Daraa.Burimi : SANA