Shkolla Kur'anore shkatërrohet, 6 të vrarë nga auto bomba e Al Shabaab

Publikuar në Tet. 4, 2018, 8:03 a.m.

Së paku gjashtë vetë u vranë kur një auto bombë  që  goditi një zyrë të qeverisjes vendore në Mogadishu qendrore, në Somali, të dielën, duke shkatërruar ndërtesën dhe një Shkollë Kur’anore.

Grupi militant i Al Shabaab tha se ishte pas sulmit në zyrën e qarkut Hawlwadag, i cili po ashtu shpërtheu nga çatia e një xhami dhe dëmtoi shtëpitë aty pranë.

Të paktën gjashtë vetë u vranë, duke përfshirë ushtarë, civilë dhe një  vetëvrasës, dhe dhjetëra të plagosur, sipas oficerit të policisë Muhammed Hussein.

Shkolla ishte e hapur, por në kohën e shpërthimit shumica e fëmijëve ishin në pushim, larg ndërtesës.

Më herët, drejtori i Shërbimit të Ambulancës Amin tha për Reuters se të paktën 14 vetë u plagosën, duke përfshirë 6 fëmijë.

Abdiasis Abu Musab, zëdhënësi i operacioneve ushtarake të Al Shabaab, tha se grupi kishte kryer sulmin.

"Ne jemi pas sulmit vetëvrasës. Kemi synuar zyrën e qarkut në të cilën ka pasur një takim. Deri tani kemi vrarë 10 njerëz, ne do të japim detaje më vonë ".

Somalia është  dëmtuar nga paligjshmëria dhe dhuna që nga viti 1991. Grupi terrorist al Shabaab po lufton për të larguar një qeveri të mbështetur nga Perëndimi, e mbrojtur nga paqeruajtësit e mandatuar nga Afrika.Burimi : IQNA