Erdogani akuzon Mianmarin për 'terrorin budist' kundër muslimanëve

Publikuar në Shta. 26, 2017, 11:06 p.m.

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan akuzoi të hënën forcat e sigurisë në Myanmar për "terrorin budist" kundër minoritetit musliman të Rohingya ku qindra mijëra prej të cilëve kanë ikur në Bangladeshin fqinj.

Erdogan, i cili ka theksuar vazhdimisht gjendjen e Rohingya, përsëri akuzoi qeverinë e Yangonit për kryerjen e një "gjenocidi" kundër popullit në shtetin Rakhine.

Në një fjalim në Stamboll, Erdogan ankohej për dështimin e bashkësisë ndërkombëtare për të vënë sanksione kundër qeverisë së Myanmarit gjatë fushatës së tij.

"Ekziston një gjenocid shumë i qartë atje," tha Erdogan.

Erdogan, i cili ka biseduar me telefon me udhëheqësin kryesor të Myanmarit, fituesja e çmimit Nobel për Paqen, Aung Sang Suu Kyi, shtoi: "Budistët gjithmonë  përfaqësojnë të dërguarit e vullnetit të mirë".

"Për momentin, ekziston një terrori i qartë Budist në Mianmar ... Unë nuk e di se si mund ta kuptosh këtë me yoga, schmoga." Ky është një fakt këtu dhe gjithë njerëzimi duhet ta dijë këtë. "

Më shumë se 430,000 muslimanë të Rohingyas kanë ikur përgjatë kufirit në Bangladesh nga një fushatë ushtarake që OKB-ja thotë se ka të ngjarë të bëhet pastrimi etnik i pakicës pa shtetësi.

Para shpërthimit më të fundit të dhunës, kishte më shumë se një milion Rohingyas në Rakhine të  Myanmarit në perëndim të vendit me shumicë dërmuese Budiste.Burimi : AFP