Nasrallah: Fundi i Izraelit mbyllet; rezistencë e gatshme për betejën kryesore

Publikuar në Mars 10, 2023, 4:21 a.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut, Sejjid Hassan Nasrallah thotë se fronti i rezistencës në rajon është më i fuqishëm se kurrë, pavarësisht nga një mori sfidash përballë tij dhe gati për betejën kryesore.

“Pavarësisht sfidave me të cilat po përballet boshti i rezistencës sot, ai është bërë më koherent dhe më i fortë dhe është gati me një vullnet të fortë për t’iu përgjigjur çdo agresioni të madh të regjimit sionist që synon rajonin”, tha ai.

Nasrallah i bëri komentet në një takim privat me rreth 200 figura intelektuale, politike dhe mediatike nga vendet arabe dhe islamike në Bejrut të mërkurën mbrëma, raportoi Nournews iranian.

Nasrallah tha se megjithëse armiku po përpiqet të ndikojë në mendjet e të rinjve me një luftë njohëse, beteja kryesore është beteja për lirinë e Palestinës.

“Ne jemi plotësisht të përgatitur për këtë betejë dhe presim orën zero”, tha ai.

Nasrallah preku trazirat politike në Izrael, ku qindra mijëra kanë dalë në rrugë muajt e fundit për të shfryrë zemërimin ndaj drejtimit ekstremist të entitetit.

“Një luftë e madhe po zhvillohet në Palestinën e pushtuar dhe duke marrë parasysh përmasat e asaj që po përballet regjimi sionist, fundi i këtij regjimi të rremë është aq afër sa mund të ndodhë në këtë fazë”, tha ai.

Gjatë dy muajve të fundit janë zhvilluar protesta në të gjithë territoret e pushtuara.

Të enjten, forcat ushtarake hodhën gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që kishin bllokuar trafikun në zonën e nisjeve në aeroportin Ben Gurion pranë Tel Avivit.

Ata arrestuan disa persona gjatë protestave të "ditës së rezistencës", të cilat ishin caktuar të përkonin me mbërritjen e shefit të Pentagonit Lloyd Austin dhe udhëtimin jashtë vendit të kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Austin-it iu desh të riplanifikonte me nxitim vizitën për shkak të një rritje të protestave në rrugë kundër planit të Netanyahut për të riparuar gjyqësorin.

Të enjten, Nasrallah tha se Shtetet e Bashkuara kanë dështuar keq në zbatimin e komploteve të tyre në rajonin e Lindjes së Mesme, duke iu referuar pushtimeve të udhëhequra nga SHBA në Afganistan dhe Irak, ku Uashingtoni nuk arriti asnjë nga qëllimet e tij.

“Amerika dështoi në Irak dhe Afganistan; dhe projekti i saj në Lindjen e Mesme dështoi në përputhje me rrethanat, "tha ai.

Nasrallah preku një regjim sanksionesh de fakto që SHBA dhe aleatët e saj po zbatojnë kundër Libanit, duke paralajmëruar se qëllimi është që populli libanez të humbasë shpresën dhe t'i nënshtrohet kërkesave perëndimore.

I ashtuquajturi Akti i Cezarit i imponuar nga SHBA ka penguar bashkëpunimin ekonomik të vendit arab me fqinjët e tij. Ndërkohë, kreditorët nën ndikimin e SHBA-së si Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) kanë kushtëzuar lirimin e miliarda dollarëve kredi emergjente me reforma specifike.

"Ne nuk duhet të dorëzohemi. Mos prisni që ne të dorëzohemi. Ne gjithashtu u themi atyre që na kërcënojnë me vrasje dhe rrethim se nuk do të dorëzohemi me vrasje dhe vullneti ynë nuk do të lëkundet në asnjë mënyrë. Besojmë se atje është një zgjidhje”, tha Nasrallah.

“Nuk duhet t’i nënshtrohemi kushteve ndërkombëtare dhe rajonale, sepse ata që u dorëzuan nuk u shpëtuan”, shtoi ai.

Nasrallah kujtoi se armiku izraelit u përpoq të rrënjoste një frymë dëshpërimi dhe shkretimi midis kombit libanez pas pushtimit të vendit arab në vitin 1982.

“Fronti i rezistencës libaneze, megjithatë, filloi nga një pozicion shprese dhe deklaroi se mund të zhdukte fuqinë izraelite. Fronti i rezistencës ringjalli shpresën tek populli libanez dhe ishte arsyeja kryesore pas fitoreve të drejtpërdrejta në luftën kundër armikut izraelit, "tha shefi i Hezbollahut.

Nasrallah vuri në dukje tërheqjen e forcave izraelite nga Libani jugor në maj 2000 dhe humbjen e Izraelit në sulmin ushtarak 33-ditor kundër Libanit në verën e vitit 2006 si dy arritjet kryesore të një besimi kaq të fortë në Boshtin e Rezistencës.

Udhëheqësi i Hezbollahut iu referua gjithashtu shpërthimeve me makina bombë të vitit 1985 në periferinë perëndimore të Bejrutit, Bir al-Abed, duke deklaruar se SHBA qëndron pas atentatit të dështuar kundër klerikut shiit Sejjid Mohammad Husejin Fadlallah, i cili vrau 80 njerëz dhe plagosi 200 të tjerë.

“SHBA-ja kryen masakrën e Bir Al-Abed, në të cilën shumica e viktimave ishin civilë. Disa nga viktimat përfshinin gra shtatzëna dhe ato u vranë në Ditën Ndërkombëtare të Gruas”, tha ai.

“Qëllimi pas masakrës ishte përhapja e terrorit dhe dëshpërimit mes nesh dhe vrasja e Sejjid Fadlallah do t'i kishte dhënë një goditje të dhimbshme frontit të rezistencës dhe mbështetësve të tij,” tha Nasrallah.Burimi : Press Tv