“PKK, SHBA pas bombardimeve në Stamboll”: Zyrtar turk

Publikuar në Nën. 21, 2022, 1:52 a.m.

Ankaraja akuzoi SHBA-në dhe aleatët e saj evropianë se i kishin furnizuar më parë armë 'grupeve terroriste'

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleiman Soylu, tha në një deklaratë në parlament më 18 nëntor se Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ishte një krah i inteligjencës amerikane dhe përsëriti komentet e tij të mëparshme duke denoncuar Uashingtonin për mbështetjen e tij për milicinë kurde.

PKK është “një organizatë e inteligjencës amerikane”, pohoi ministri turk. Soylu u sigurua të akuzonte Partinë Demokratike të Popullit (HDP) - një grup opozitar pro-minoritetit, turk me lidhje me PKK-në - si "zgjerimi politik" i organizatës militante.

"Vetëm në tre vitet e fundit, Senati i SHBA ka dhënë 2 miliardë dollarë ndihmë për PKK-në," shtoi Soylu.

Pas shpërthimit në Stamboll më 13 nëntor, i cili vrau gjashtë persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë, Ankaraja fajësoi shpejt PKK-në. Një ditë pas sulmit, Soylu hodhi poshtë ngushëllimet e lëshuara nga SHBA.

“Ky mesazh ngushëllimi duhet të interpretohet si 'vrasësit vijnë gjithmonë në skenë të parët'... mbështetja e të ashtuquajturve aleatë tanë për terroristët, duke i fshehur ata në vendet e tyre ose duke u dhënë atyre një rrugë shpëtimi në zonat që ata pushtuan, duke i financuar ata nëpërmjet vendimet e senatit të tyre janë të dukshme … [dhe] pasinqeritet flagrant,” tha ai në atë kohë.

Duke përsëritur akuzën e tij kundër Uashingtonit, Soylu tha më 18 nëntor se urdhri për sulmin në Stamboll e kishte origjinën në qytetin verilindor të Sirisë, Manbij, ku ka një prani ushtarake kurde dhe amerikane.

“Sulmi në rrugën Istiklal u krye nga Manbij… Amerika qëndron në Manbij, PKK qëndron në Manbij,” tha ai. Soylu bëri të njëjtin pretendim lidhur me një sulm të mëparshëm në provincën Mersin të Turqisë, i cili vrau dy oficerë policie në një shpërthim më 26 shtator.

Ankaraja akuzoi Uashingtonin dhe aleatët e tij evropianë më parë, duke argumentuar se aleatët e tyre perëndimorë furnizuan me armë dhe stërvitje PKK në Sirinë veriore.

Mbështetja evropiane për militantët kurdë është qendra e një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme midis Turqisë dhe kombeve skandinave, Suedisë dhe Finlandës, dëshira e të cilëve për t'u bashkuar me NATO-n pengohet nga mbështetja e tyre e supozuar për milicitë kurde.

Që nga shpërthimi i Stambollit, Ankaraja është përgjigjur me shpejtësi, duke akuzuar të paktën 17 në lidhje me sulmin dhe duke intensifikuar operacionet e saj antikurde në Irak.Burimi : The Cradle