Uashingtoni vazhdon operacionet e tij të grabitjes së naftës në të gjithë Sirinë

Publikuar në Nën. 21, 2022, 1:49 a.m.

Vetëm një ditë më parë, SHBA kishte vjedhur sasi të mëdha nafte dhe gruri nga zona të ndryshme në Siri

Më 14 nëntor, trupat pushtuese amerikane në Siri plaçkitën një grumbull të ri të naftës së vendit nga rajoni al-Jazira, në koordinim me milicinë e tyre kurde, Forcat Demokratike Siriane (SDF).

“Forcat pushtuese amerikane nxorën një grumbull të ri të naftës siriane të vjedhur, në 76 cisterna, në bazat e tyre në Irakun verior, përmes kalimit ilegal Mahmudiyah”, thanë burimet lokale për mediat siriane.

Vetëm një ditë më parë, forcat amerikane plaçkitën gjithashtu sasi të mëdha gruri dhe vaji nga zona të ndryshme të vendit dhe i transportuan në Irak, duke përdorur 94 kamionë.

Pushtimi amerikan në Siri ka grabitur vazhdimisht burimet natyrore të vendit, përkatësisht naftën e tij. Kohët e fundit, ka pasur një rritje të operacioneve të grabitjes së naftës të Uashingtonit në Siri, duke pasur parasysh krizën e vazhdueshme energjetike dhe shkurtimet e fundit të prodhimit të OPEC+, të cilat e lanë perëndimin në një gjendje dëshpërimi.

Një hetim ekskluziv nga The Cradle detajon procesin e operacionit të kontrabandës së naftës nga forcat amerikane dhe përdorimin e disa kalimeve të paligjshme kufitare që çojnë në Rajonin e Kurdistanit të Irakut (IKR).

Sipas Ministrisë Siriane të Naftës, forcat amerikane kanë vjedhur më shumë se 80 për qind të prodhimit ditor të naftës të vendit, që arrin në rreth "66,000 fuçi naftë çdo ditë".

Në fund të gushtit, Damasku raportoi se sektorët e tij të naftës dhe gazit kanë pësuar humbje deri në 107 miliardë dollarë si rezultat i luftës së sponsorizuar nga SHBA, e cila filloi në 2011.

Më 4 nëntor, Agjencia Arabe Siriane e Lajmeve (SANA) me bazë në Damask raportoi se ushtarët dhe oficerët e një postblloku të ushtrisë siriane arritën të ndalonin një kolonë ushtarake amerikane, duke e detyruar atë të tërhiqej në bazat e tyre të paligjshme. Kjo është diçka që ka ndodhur disa herë.

Kohët e fundit ka pasur gjithashtu një rritje të pakënaqësisë me SHBA-në dhe aleatët e saj kurdë në mesin e fiseve arabe të Sirisë.

Megjithë pakënaqësinë në rritje, megjithatë, SHBA është shprehur së fundmi se nuk ka plane as të tërhiqet nga Siria dhe as t'i japë fund politikës së saj drakonike sanksionuese kundër Damaskut.Burimi : The Cradle