Nasrallah: Të dy demokratët dhe republikanët mbështesin krimet izraelite

Publikuar në Nën. 12, 2022, 1:46 a.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut, Sayyed Hassan Nasrallah thotë se demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur gjithmonë krimet e regjimit izraelit dhe vrasjet e palestinezëve.

Ai i bëri këto komente të premten teksa iu drejtua një ceremonie për të shënuar Ditën e Dëshmorëve në Liban.

Duke iu referuar zgjedhjeve afatmesme në SHBA, Nasrallah tha se "Qeveria Republikane dhe ajo Demokratike kanë nisur luftëra dhe pushtime".

“Demokratët dhe republikanët amerikanë kanë mbështetur gjithmonë krimet dhe masakrat izraelite kundër popullit palestinez,” tha ai.

“Objektivat e të gjitha administratave amerikane janë të ngjashme, vetëm taktikat e tyre ndryshojnë”, tha ai, duke shtuar se pala e parë përgjegjëse për mbijetesën e regjimit sionist në rajon janë administratat e njëpasnjëshme amerikane.

Ai përsëriti se nuk ka asnjë ndryshim midis demokratëve dhe republikanëve, prandaj, "ne duhet të mbështetemi në fuqinë tonë dhe te miqtë tanë në vend që të lidhim shpresën te amerikanët".

Ai vazhdoi t'i bëjë thirrje popullit libanez që të mos dorëzohet para "mallkimit të SHBA", dëshira e vetme e të cilit është të mbrojë regjimin izraelit.

Duke iu referuar një marrëveshjeje të fundit të demarkacionit midis Libanit dhe Izraelit, Nasrallah tha se "Uashingtoni nuk e përfundoi marrëveshjen e demarkacionit të kufirit detar për hir të Libanit, por për të kursyer rajonin nga lufta, sepse prioritetet e tij tani janë Ukraina, Rusia dhe energjia".

"Të gjithë pushtuesit sionistë janë shtypës"

Ai gjithashtu preku zgjedhjet e fundit në Izrael, të cilat çuan në ngritjen e ekstremit të djathtë, duke thënë: "Për ne nuk ka rëndësi se kush i fiton zgjedhjet izraelite, ata janë të gjithë më keq se njëri-tjetri dhe të gjithë janë shtypës".

Të gjitha qeveritë izraelite që nga ajo që u drejtua nga Ben-Gurion janë të ngjashme, tha ai, duke shtuar se gjërat nuk do të ndryshojnë pavarësisht fitores së koalicionit të ekstremit të djathtë.

Këto zgjedhje ndikojnë në konfliktet e brendshme brenda regjimit sionist dhe do të përkeqësojnë ndarjet e thella, duke “përshpejtuar” rënien e regjimit, theksoi lideri libanez.

Ai tha gjithashtu se Netanyahu nuk do të jetë në gjendje të revokojë marrëveshjen detare.

Netanyahu, i cili shërbeu si kryeministër nga viti 2009 deri në vitin 2021, ka fituar zgjedhjet pavarësisht nga akuzat për korrupsion dhe mosfunksionim politik. Netanyahu dhe aleatët e tij të krahut të djathtë janë gati të formojnë regjimin më ekstremist në historinë e Izraelit.Burimi : Press Tv