Rusia shkatërron sistemin e radarëve të prodhuar nga SHBA, rrëzon raketat HIMARS

Publikuar në Gus. 13, 2022, 2:21 a.m.

Forcat ruse kanë shkatërruar një sistem radar të prodhuar nga SHBA dhe raketa të avancuara të prodhuara nga SHBA në Ukrainën lindore.

Në konferencën e saj ditore, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të Premten se dy sisteme raketash artilerie të lëvizshmërisë së lartë (HIMARS) dhe sisteme radarësh AN/MPQ-64 në përdorim nga forcat ukrainase u shkatërruan në rajonin e Donetsk.

Të mërkurën, ministria tha se forcat ruse shkatërruan një sistem anti-ajror Gepard të furnizuar nga Gjermania në përdorim nga forcat ukrainase në rajonin e Mykolaiv.

Ministria e Mbrojtjes tha gjithashtu se kishte rrëzuar tre avionë luftarakë ukrainas në rajonin e Mykolaiv, si dhe shtatë raketa HIMARS në rajonin fqinj Kherson.

Rusia ka paralajmëruar vazhdimisht se dërgesat e sistemeve të armëve nga SHBA dhe NATO në Ukrainë i shtojnë karburant konfliktit midis Moskës dhe Kievit dhe mund të sjellin pasoja të paparashikueshme.

Ndërkohë, vendet perëndimore premtuan një ndihmë shtesë prej 1.55 miliardë dollarësh për regjimin e Kievit të Ukrainës.

"Ne do të vazhdojmë të ndihmojmë Ukrainën në nevojat e saj ushtarake," u tha gazetarëve ministri danez i Mbrojtjes Morten Bodskov në fund të një konference të ministrave të mbrojtjes të 26 vendeve evropiane në kryeqytetin danez të Kopenhagës të enjten.

Ndërkohë, Moska akuzon Kievin për kryerjen e mizorive kundër rusëve etnikë në dy rajonet e vetëshpallura separatiste të Donbasit, Donetsk dhe Luhansk.

Që nga fillimi i operacionit special ushtarak të Rusisë në Donbas në fund të shkurtit me qëllim "të mbronin njerëzit që për tetë vjet po vuanin persekutimin dhe gjenocidin nga regjimi i Kievit", Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë kanë derdhur miliarda dollarë në vlerë. armë të avancuara brenda vendit ish-sovjetik.
Konflikti shumëvjeçar ka vrarë më shumë se 14,000 njerëz, kryesisht në Donbas.

Me më shumë se pesë muaj që kanë kaluar që nga intensifikimi i konfliktit të Donbasit, Rusia ka paralajmëruar edhe një herë SHBA-të dhe aleatët e saj evropianë se dërgimi i armëve në Ukrainë vetëm sa do ta zgjasë luftën.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka thënë se sa më shumë armë të mbërrijnë në vend, aq më gjatë do të zgjasë lufta.
“Sa më shumë që të hedhin armë në Ukrainë, aq më gjatë do të zgjasë ky konflikt dhe aq më gjatë do të vazhdojë agonia e regjimit nazist, i cili mbështetet nga kryeqytetet perëndimore”, paralajmëroi Lavrov.

Ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoli Antonov, gjithashtu ngriti shqetësimin për "përmbytjen e pamatur dhe pa përgjigje të Ukrainës me armë".

Antonov tha se masa "vetëm do të forcojë spiralen e konfliktit dhe do të rrisë kërcënimin e përshkallëzimit të mëtejshëm me pasoja të paparashikueshme".

“Megjithatë, qarqet qeverisëse të Uashingtonit, të verbuara nga ideja për të dobësuar Rusinë, ende nuk janë në gjendje të vlerësojnë në mënyrë racionale të gjithë rrezikun e lëvizjeve të tyre”, vuri në dukje ambasadori.Burimi : Press Tv