Sejjid Nasrallah: Hezbollahu nuk do të lejojë askënd që të marrë dikë në luftë civile

Publikuar në Gus. 3, 2022, 12:01 a.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut, Sejjid Hasan Nasrallah, theksoi të martën se Hezbollahu, që nga shfaqja, ka qenë një lëvizje rezistence në fusha të ndryshme në rrugën e Imam Huseinit.

Duke iu drejtuar ceremonisë së zisë së Ashures Qendrore të Hezbollahut në Dahiyeh, Sejjid Nasrallah tha se Shtetet e Bashkuara dhe ‘Izraeli’ përfaqësojnë djallin, duke shtuar se lufta përballë skemave amerikane do të vazhdojë.

Sejjid Nasrallah nënvizoi luftën mediatike të zhvilluar kundër mbështetësve të rezistencës, të cilëve u thuhet në mënyrë të rreme se Rezistenca po i vuan nga uria, duke nënvizuar rëndësinë e qëndrueshmërisë në këtë drejtim.

Sejjid Nasrallah nënvizoi përvjetorin e premtimit të rremë të SHBA-së për të lejuar Libanin të importojë gaz egjiptian dhe energji elektrike jordaneze, duke pyetur pse aleatët libanezë të vendeve të Gjirit nuk kërkojnë nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe që t'i japin Libanit naftë.

Sejjid Nasrallah përsëriti gatishmërinë e Hezbollahut për të ndihmuar shtetin libanez të importojë karburantin iranian, duke kritikuar komentet negative të disa partive politike që kanë treguar indiferencë për agonitë e popullit libanez.

Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut theksoi se raundi i fundit i bisedimeve ndërmjet zyrtarëve libanezë dhe ndërmjetësuesit amerikan Amos Hochstein raportohet se është pozitiv, duke nënvizuar se qëndrimi i Rezistencës dhe ai i shtetit janë në harmoni për refuzimin e zvarritjes izraelite.Burimi : Al Manar