Normalizimi Izrael-Turqi: Si e poshtërojnë Erdoganin parakushtet e Tel Avivit?

Publikuar në Shk. 18, 2022, 4:29 p.m.

Sipas lajmit të Yedioth Ahronoth, “Tel Avivi ka vendosur shumë kushte për rikthimin e marrëdhënieve me Turqinë, më e dukshme është mbyllja e zyrës së Hamasit të Ankarasë në Stamboll dhe angazhimi për të ndaluar aktivitetet e të burgosurve të liruar të lidhur me Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit.”

Marrëdhëniet turko-izraelite kanë pasur vështirësi që nga viti 2008, kur Tel Avivi zhvilloi një tjetër luftë krimi kundër Rripit të Gazës. Në vitin 2010, sulmi i Turqisë ndaj anijes së ndihmave Marmara për Gazën e çoi konfliktin në një nivel tjetër. Marrëdhëniet e tyre u përkeqësuan më tej në vitin 2018 kur Trump njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe Turqia tërhoqi ambasadorin e saj nga Tel Avivi. Por gjërat ndryshuan në shtator 2020 kur disa shtete arabe filluan procesin e normalizimit me regjimin izraelit. E tërhequr nga shkrirja e akullit, Ankaraja tha se planifikon të rivendosë lidhjet me Tel Avivin në muajt e fundit. Disa argumentojnë se ndryshimi i politikës së jashtme është për shkak të kushteve të paqëndrueshme ekonomike në Turqi.

Ndryshimi i politikës së jashtme

Politika ekonomike e Presidentit Recep Tayyip Erdogan, e bazuar në uljen e normave të interesit, tronditi ekonominë dhe çmimi i TL ra, ndërsa dollari u rrit. Ditët e fundit, Erdogan, përveç prezantimit të udhërrëfyesit për përmirësimin e situatës ekonomike, bëri thirrje për ndryshimin e politikës së jashtme të vendit në marrëdhëniet me vendet e tjera, veçanërisht me regjimin izraelit, duke thënë: “Pavarësisht dallimeve në ekonomi, tregti dhe turizëm, dypalëshe Marrëdhëniet po zhvillohen. Këto marrëdhënie janë jetike për sigurinë dhe stabilitetin rajonal. Kjo marrëdhënie së shpejti do të kthehet në normalitet." Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu tërhoqi vëmendjen për këto marrëdhënie në konferencën për shtyp që mbajti në fund të vitit 2021.

"Marrëdhëniet diplomatike me Izraelin kanë filluar tashmë, Turqia ruan parimet palestineze. Negociatat me qeverinë e re izraelite kanë filluar dhe ne po e çojmë përpara me një qasje pragmatike", tha Çavushoglu.

 Parakushtet për zbutjen e Izraelit me Turqinë

Normalizimi i Ankarasë me Tel Avivin ka qenë gjithmonë i ndikuar nga kauza palestineze dhe mbështetja e Turqisë për Hamasin, një grup kryengritës me bazë në Gaza. Vitet e fundit, aktivitetet e zyrës së Hamasit në Turqi dhe projektet e vendbanimeve të Izraelit në territoret e pushtuara palestineze kanë sfiduar marrëdhëniet izraelito-turke. Erdogan ka thënë vazhdimisht se është e mundur të përmirësohen marrëdhëniet me regjimin izraelit nëse regjimi izraelit merr masa për të ulur tensionet me palestinezët. Erdogan së fundmi tha se do të takohet me presidentin izraelit Issac Herzog. Ai gjithashtu deklaroi se kryeministri izraelit Neftali Bennet dërgoi përditësime në nivele të ndryshme, duke shtuar se politika nuk mund të ecë përpara me fërkime dhe debate.

"Ne duhet të bëjmë politikë në rrugën e paqes. Qasja miqësore dhe konstruktive e Izraelit në përpjekjet pro paqes padyshim kontribuon në normalizimin e marrëdhënieve tona," tha ai.

Duke reaguar ndaj këtyre komenteve, ish-ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu, i cili u largua nga orbita e Erdoganit në vitin 2016, tha së fundmi se Tel Avivi nuk ishte në dijeni të planit të Erdoganit dhe se zyrtarët izraelitë, kryesisht poshtërues, pretenduan se një vendim përfundimtar për normalizimin me Ankaranë nuk ishte marrë ende.

Në fakt, pasi Turqia tregoi një dëshirë për të normalizuar marrëdhëniet me qeverinë izraelite, mediat dhe analistët e Tel Avivit theksuan se Izraeli këmbënguli për ndalimin e aktiviteteve të Hamasit në tokën turke si parakusht.

"Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është shumë i kënaqur me kthimin e ambasadorit izraelit në Ankara, por gjëja e rëndësishme për Izraelin është të ndalojë aktivitetet e Hamasit në Turqi", tha një burim i paidentifikuar izraelit nga bota e diplomacisë, cituar nga gazeta Yedioth Ahronoth.

Një tjetër gazetë izraelite, Haaretz, raportoi se presidenti turk tha në një fjalim se Turqia ishte e gatshme të përmirësonte marrëdhëniet me Tel Avivin, por se qeveria izraelite duhet së pari të demonstrojë "politika më të ndjeshme" ndaj palestinezëve.

Sipas lajmit të Yedioth Ahronoth, “Tel Avivi ka vendosur shumë kushte për rikthimin e marrëdhënieve me Turqinë, më e dukshme është mbyllja e zyrës së Hamasit të Ankarasë në Stamboll dhe angazhimi për të ndaluar aktivitetet e të burgosurve të liruar të lidhur me Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit.”

Prapa lojës me Turqinë qëndrojnë qëllimet e Izraelit

Turqia është një nga vendet që kërkon të normalizojë marrëdhëniet me regjimin izraelit, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqet të vendosë pozicionin e saj në rajon si një vend që ka lidhje të ngushta me Hamasin, e mbështet atë dhe mbështet kauzën palestineze. Këto, veçanërisht kjo teka e fundit, kundërshtojnë qasjen e re të politikës së jashtme të Ankarasë për të rivendosur lidhjet diplomatike me izraelitët.

Në këto rrethana, qeveria izraelite, duke vënë re kushtet e ndjeshme të Turqisë, veçanërisht ekonomikisht, e kushtëzoi çdo rikthim të marrëdhënieve diplomatike mes dy palëve dhe kthimin e ambasadorit të Izraelit në Ankara me ndërprerjen e aktiviteteve të Hamasit në Stamboll. Qëllimet e Tel Avivit janë të kufizojë mbështetjen e Turqisë për Hamasin, të shohë Ankaranë të heqë dorë nga pozicioni i saj si mbështetëse e kauzës palestineze në rajon dhe të eliminojë mundësinë për të ndihmuar grupin duke mbyllur zyrat e Hamasit në vend. Ky hap pas hapi mund të dobësojë interesat e Hamasit dhe rezistencën palestineze.

Izraelitët dhe amerikanët vazhdojnë të normalizohen, duke u përpjekur ta reduktojnë kauzën palestineze në një kauzë thjesht palestineze, sesa në një kauzë myslimane dhe arabe. Tel Avivi dhe Uashingtoni synojnë të marrin fuqinë e shteteve arabe dhe myslimane për të bërë çdo lëvizje të rrezikshme për sa i përket interesave izraelite, veçanërisht duke krijuar varësi ekonomike përmes normalizimit. Kushtet për kufizimin e mbështetjes për Hamasin dhe aktivitetet e tij në Turqi janë vazhdimësi e politikave të Izraelit për të decentralizuar dhe izoluar kauzën palestineze si një nga axhendat më të rëndësishme të botës myslimane dhe arabe.Burimi : Al-Waqt - İntizar