Haftar’s son visited Israel to seek support

Publikuar në Nën. 10, 2021, 12:02 a.m.

Djali i komandantit rebel të Libisë Khalifa Haftar thuhet se udhëtoi në Tel Aviv javën e kaluar për një takim sekret me zyrtarët izraelitë për të kërkuar mbështetje ndërsa vendi i Afrikës së Veriut përgatitet të mbajë zgjedhje muajin e ardhshëm.

Sadam Haftar zbarkoi në aeroportin Ben Gurion të Izraelit më 1 nëntor me një avion privat Dassault Falcon që ndaloi për një kohë në Izrael gjatë rrugës nga Dubai për në Libi, sipas një raporti të së hënës nga Haaretz i Izraelit.

Thuhet se Sadami kishte kërkuar mbështetjen "ushtarake dhe diplomatike" të Izraelit në këmbim të vendosjes së marrëdhënieve formale me regjimin e Tel Avivit gjatë vizitës së tij 90-minutëshe.

"Haftar mbajti një mesazh nga babai i tij që kërkonte ndihmë ushtarake dhe diplomatike izraelite në këmbim të një zotimi për të vendosur një proces normalizimi midis Libisë dhe Izraelit të ngjashëm me Marrëveshjet e Abrahamit", thuhet në raport, duke iu referuar një sërë marrëveshjesh të arritura vitin e kaluar për vendosja e lidhjeve midis regjimit pushtues dhe disa vendeve arabe, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin.

Palestinezët, të cilët kërkojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe në Rripin e Gazës me kryeqytet Al-Quds-in Lindor, i shohin marrëveshjet si një tradhti të kauzës së tyre.

Raporti i Haaretz nuk përmendi zyrtarët apo individët me të cilët djali i komandantit rebel libian foli gjatë vizitës së shkurtër.

Raportet e mediave thanë të martën e kaluar se një avion privat i përdorur nga bashkëpunëtorët e ngushtë dhe rrethi i ngushtë i Haftarit kishte mbërritur në Izrael, pa përmendur ndonjë zyrtar specifik.

Sadami dihet se është krahu i djathtë i babait të tij dhe komandon Brigadën 106, më e madhja në mesin e të ashtuquajturave forcat e Ushtrisë Kombëtare Libiane (LNA) të udhëhequra nga Haftar.

Komandanti rebel njoftoi muajin e kaluar se po pezullonte aktivitetet e tij ushtarake, një hap që mund të çojë në kandidaturën e tij në zgjedhjet e dhjetorit. Haftar tha në një deklaratë se ai kishte emëruar një zëvendësues të përkohshëm si kreu i LNA-së së vetëshpallur deri më 24 dhjetor, data e votimit legjislativ dhe presidencial.

Sipas raportimeve të mediave, Haftar, i cili mbështetet nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Franca, kishte zhvilluar takime me agjentët e agjencisë izraelite të spiunazhit Mossad në Egjipt midis 2017 dhe 2019.

Burri i fortë libian, forcat e të cilit kontrollojnë pjesët lindore të vendit, zhvilloi një sulm njëvjeçar në kryeqytetin në perëndim, duke lënë mijëra njerëz të vdekur, përpara se të arrinte një armëpushim zyrtar me qeverinë me bazë në Tripoli në tetor 2020.

Deri në mars, vendi i Afrikës së Veriut ishte ndarë midis qeverive rivale në lindje dhe perëndim. Por të dyja palët arritën më në fund një armëpushim që mbështeti formimin e një qeverie kalimtare, të njohur si Qeveria e Unitetit Kombëtar (GNU).

GNU pritet të drejtojë vendin deri në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të planifikuara për 24 dhjetor.

Libia është përfshirë nga dhuna dhe kaosi që nga përmbysja dhe vrasja e sundimtarit të saj prej kohësh Muammar Gaddafi pas një operacioni të NATO-s në vitin 2011. Konflikti është përshkallëzuar në një luftë rajonale ndërmjetëse të nxitur nga fuqitë e huaja që derdhin armë dhe mercenarë në vend.Burimi : Press Tv