Baza ushtarake turke në Irakun verior u godit nga sulmi me raketa

Publikuar në Nën. 8, 2021, 12:22 a.m.

Sulmi i fundit kundër trupave pushtuese turke në rajon vjen vetëm disa javë pasi Ankaraja votoi për zgjatjen e mandatit për operacionet ndërkufitare në Irak dhe Siri.

Disa raketa janë hedhur në drejtim të një baze ushtarake turke në Irakun verior pranë qytetit të Mosulit, sipas raporteve të medias irakiane më 7 nëntor.

Burimet lokale thonë se pesë raketa Katyusha u hodhën kundër bazës Zlikan në lagjen Bashiqa, në verilindje të Mosulit, me të paktën dy raketa që goditën bazën ku janë vendosur trupat turke.

Pas sulmit, forcat e sigurisë kapën një automjet që thuhet se përdorej si platformë raketahedhëse pranë bazës turke.

Sipas Ankarasë, prania e tyre e paligjshme ushtarake në rajonin e Kurdistanit të Irakut është për t'u përballur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Turqia e konsideron një organizatë terroriste.

Pavarësisht protestave të shumta të Bagdadit kundër operacioneve ushtarake turke në tokën irakiane, Ankaraja ka theksuar disa herë se do të "trajtojë" PKK-në në këto zona nëse "Bagdadi nuk është në gjendje ta bëjë këtë".

Ky sulm i fundit kundër trupave turke në rajon vjen vetëm dy javë pasi Ankaraja zgjati mandatin e ushtrisë së saj për të nisur operacionet ndërkufitare në Siri dhe Irak deri në vitin 2023.

Çdo vit që nga viti 2013, parlamenti turk ka votuar në favor të vazhdimit të operacioneve ndërkufitare. Megjithatë, ky vit shënoi herën e parë që mandati ushtarak u zgjat për dy vjet.

 Burimi : The Cradle