Cilën palë mbështet regjimi izraelit në Libi? Djali i Haftarit premtoi se do të njihte regjimin sionist

Publikuar në Shta. 12, 2021, 5:39 p.m.

"Sipas burimeve të inteligjencës amerikane, një zyrtar i lartë izraelit i sigurisë bëri një vizitë të fshehtë në Tripoli javën e fundit të gushtit si mysafir i kolonelit Saddam Haftar, i biri i komandantit të Ushtrisë Kombëtare Libiane, gjeneralmajor Khalifa Haftar."

Në analizën e publikuar në faqen e internetit të DEBKA, e cila është afër burimeve të inteligjencës të regjimit sionist, u tha si në vijim:

"Sipas burimeve të inteligjencës amerikane, një zyrtar i lartë izraelit i sigurisë bëri një vizitë të fshehtë në Tripoli javën e fundit të gushtit si mysafir i kolonelit Saddam Haftar, i biri i komandantit të Ushtrisë Kombëtare Libiane, gjeneralmajor Khalifa Haftar.

"Saddam Haftar po bën fushatë për zgjedhjet presidenciale libiane në dhjetor 2021 kundër Saif al-Islam Gaddafi, djali i Muammar Gaddafi, i cili u përmbys nga një operacion ushtarak i mbështetur nga SHBA i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara. Kur zyrtari izraelit u ul me djalin e Haftarit, djali i rivalit të tij Gaddafi u prit gjithashtu nga Presidenti Vladimir Putin në Moskë. Saif al-Islam Gaddafi kërkoi mbështetjen ruse për garën presidenciale, edhe pse mercenarët e Grupit Rus Wagner mbështetën betejën e opozitës për kontrollin e Tripolit.

Izraeli është thirrur nga Presidenti egjiptian Abdel-Fateh el-Sisi dhe sundimtari i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Mohammed al-Zayed për t'u bashkuar me koalicionin e tyre për të mbështetur luftën e gjeneral Haftar për të kapur Tripolin, si dhe kandidaturën e djalit të tij për presidencën. Ndërsa Kajro mbështeti Haftarin me armë dhe operacione të forcave ajrore, Emiratet e Bashkuara Arabe ofruan ndihmë me njësitë e forcave speciale dhe një flotë të vogël lufte.

Kur gjeneral Haftar vizitoi Kajron më 11 gusht, ai jo vetëm që u takua me Sisin, por gjithashtu negocioi me ambasadorin amerikan Richard Norland. Në takimin e parë, u diskutua çështja e përfshirjes së Izraelit në koalicionin pro-Haftar. Në të dytin, Gjenerali u përpoq të hiqte Shtetet e Bashkuara nga mbështetja e tij për qeverinë kalimtare të Abdulhamid Dabaiba në Tripoli. Sulmet ajrore të kryera nga SHBA në muajt e fundit kishin për qëllim ndalimin e luftës së gjatë të ushtrisë Haftar për të kapur Tripolin.

Koloneli Saddam Haftar i bëri një ofertë vizitorit të tij izraelit, sipas besimtarëve të tij: Nëse do të bëhej president, Libia do të krijonte marrëdhënie normale me Izraelin në këmbim të sistemeve të armëve dhe furnizimeve të inteligjencës. Asgjë nuk ishte përfunduar në atë fazë. Përveç pakteve historike të paqes me Izraelin, Egjiptin dhe Jordaninë, kjo marrëveshje do të zgjeronte shumë unazën e lidhjeve normale rajonale me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Sudanin dhe Marokun, të cilat u shtruan ndjeshëm vitin e kaluar.

Burimet e inteligjencës të DEBKAfile raportojnë se Uashingtoni nuk është në dijeni të kontaktit Izrael-Hafter. Ish-presidenti Donald Trump ishte në favor të luftës së gjeneral Haftarit për të përmbysur qeverinë e njohur nga OKB-ja dhe për të kapur kryeqytetin, Tripoli. Pasardhësi i tij, Joe Biden, ende nuk ka vendosur se ku qëndron konflikti libian midis fraksioneve ndërluftuese lindore dhe perëndimore. Pavarësisht armëpushimit dhe përparimit drejt zgjidhjes politike të krizës libiane në fillim të këtij viti, konfliktet e armatosura vazhdojnë në dhe përreth Tripolit.

Ky sukses diplomatik i Izraelit do të dëmtojë seriozisht ndërhyrjen e Turqisë në luftën civile në Libi. Presidenti Rexhep Erdogan nënshkroi një marrëveshje Turqi-Libi (2019) për ndarjen arbitrare të ujërave të Mesdheut Lindor dhe fushave të energjisë me qeverinë e Tripolit, të cilën ai e mbështet duke përdorur forcat siriane si dhe duke siguruar mbështetje ushtarake. Izraeli, Egjipti, Greqia dhe Qiproja e kundërshtojnë hapur këtë marrëveshje me arsyetimin se është kundër interesave të tyre. Nëse Sadam Haftar zgjidhet president, kjo marrëveshje e panjohur ndërkombëtarisht do të bëhet e pavlefshme. ”Burimi : Medya Şafak