Luftë e hapur kundër trupave amerikane në Irak

Publikuar në Korrik 9, 2021, 10:54 p.m.

 

 Zyrtarët ushtarakë amerikanë janë gjithnjë e më të shqetësuar për sulmet me dron që synojnë bazat ushtarake amerikane në Irak, të cilat janë bërë më të zakonshme që kur një dron amerikan vrau gjeneralin iranian Qassem Soleimani pranë aeroportit të Bagdadit vitin e kaluar. Abu Mahdi Al-Muhandis, udhëheqësi i Irakut në luftën kundër terrorizmit, gjithashtu u martirizua në sulm. Sulmi tërhoqi zemërimin e ligjvënësve irakianë dhe e shtyu parlamentin të miratojë një rezolutë që do të bënte presion qeverisë irakiane për të dëbuar trupat e huaja nga vendi.

 Në mes të prillit, një dron i ngarkuar me eksploziv shënjestroi pjesën ushtarake të aeroportit ndërkombëtar në Erbil të administruar nga kurdët në Irakun verior. Baza është gjithashtu shtëpia e trupave amerikane.

 El-Walae, i veshur me një këmishë të zezë dhe pantallona dhe një kapelë bejsbolli të gjelbër, la të kuptohet se luftëtarët e tij mund të përdorin dronë në sulmet e ardhshme.

 Duke iu referuar katër luftëtarëve që ranë dëshmorë në fund të Qershorit, ai tha, "Ne duam një operacion të denjë për këta dëshmorë." "Koha nuk ka rëndësi, edhe nëse është vonë".

 "Ne duam që të jetë një operacion ku të gjithë thonë se po hakmerren ndaj amerikanëve", tha Al-Walae. “Do të jetë një operacion cilësor (i cili mund të vijë) nga ajri, nga deti, përgjatë kufirit me Irakun, në rajon ose nga kudo tjetër. Kjo është një luftë e hapur.”

 Sipas raportoit të AP, Al-Walae foli në një zyrë të zbukuruar me një poster të Gjeneralit Soleimani. Në një tavolinë pranë tij, një fotografi në kornizë tregon Al-Walae që qëndron pranë Sejjid Hassan Nasrallah, udhëheqësi i lëvizjes Libaneze Hezbollah.

 Al-Walae vlerësoi Shefin e ri Presidencial të Iranit, i cili është planifikuar të marrë detyrën muajin tjetër, duke thënë se grupet e rezistencës "do të kalojnë kohën më të mirë".

 Ditë pas zgjedhjes së tij muajin e kaluar, Shefi tha në fjalimin e tij të parë pas votimit se ai hodhi poshtë mundësinë e takimit me Presidentin Joe Biden ose negocimin e programit të raketave balistike të Teheranit dhe mbështetjen për grupet e rezistencës rajonale.

 Al-Walae, i cili dikur ishte mbajtur rob nga trupat amerikane në Irak, tha se ekipi i tij ishte ndër të parët që shkoi në Siri për të luftuar së bashku me forcat e Presidentit Sirian Bashar al-Assad në 2012, një vit pasi filloi lufta. Ai tha se misioni i tyre i parë ishte të mbronin një faltore të shenjtë Shiite në jug të kryeqytetit, Damask. Ata më pas luftuan në pjesë të ndryshme të Sirisë.

 Luftëtarët nga e gjithë rajoni i janë bashkuar luftës siriane, duke ndihmuar në zhvendosjen e ekuilibrit të fuqisë kundër terroristëve të mbështetur nga të huaj. Mijëra luftëtarë të rezistencës mbetën në Siri, shumë prej të cilëve ishin vendosur në qytetet Bukamal dhe Mayadin, afër kufirit me Irakun.Burimi : intizar.web.tr