Shpërthimet terroriste vrasin të paktën 28 në kryeqytetin irakian

Publikuar në Shk. 9, 2021, 4:21 a.m.

Të paktën 28 ​​njerëz u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në dy sulme terroriste në një treg të mbushur me njerëz në kryeqytetin Irakian, Bagdad, thanë burimet e policisë dhe mjekësisë.

Dy sulmues shpërthyen jelekët e tyre shpërthyes brenda një tregu në Sheshin Tayaran të Bagdadit të enjten, duke vrarë 28 persona dhe plagosur 73 të tjerë, njoftoi televizioni irakian al-Sumeria, duke cituar zyrtarë të policisë dhe mjekësisë.

Policia tha se viktimat mund të rriten për shkak të madhësisë së shpërthimeve.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për sulmet vdekjeprurëse, por sulme të tilla mbajnë shenjat dalluese të atyre të kryera nga mbetjet e grupit terrorist Takfiri,  Daesh.

Më 9 dhjetor 2017, ish-kryeministri i Irakut Haider al-Abadi deklaroi fundin e operacioneve ushtarake kundër grupit terrorist Daesh në vendin arab.

Sulmet me bomba janë bërë incidente të rralla në Bagdad që nga disfata e Daeshit. Sulmi i fundit i tillë ndodhi në janar 2018.

Daesh filloi një fushatë terrori në Irak në 2014, duke kapërcyer grupe të mëdha përpara se ushtria Irakiane të bashkohej me forcat vullnetare dhe të rimarrë territorin.Burimi : IQNA